Lart

Mënyra për t’u freskuar në këto ditë të nxehta

Këto ditë  temperaturat mund të shkojnë deri në 36 gradë celcius.

Është e rëndësishme të dini se si të freskoheni shpejt, pasi nuk jemi gjithmonë në gjendje të jemi në dhoma me ajër të kondicionuar kur është nxehtë.

Ndaj, më poshtë ua sjellim disa mënyra të shpejta dhe shumë efektive:

Vendosni akull në pika të caktuara në trup

Nxirrni disa kube akulli nga ngrirja dhe vendosini në pikat në trupin tuaj ku venat janë më afër sipërfaqes së lëkurës tuaj. Këto janë kyçet e duarve, qafën, gjoksin.

Pini ujë kokosi

Uji është më i rëndësishëm në verë kur duhet të hidratoheni, veçanërisht nëse jeni në diell gjithë ditën. Akoma, uji i kokosit mund të jetë një mundësi edhe më e dhimbshme se ajo e zakonshme kur duhet të qetësoheni shpejt. Ai përmban më shumë vitamina, minerale dhe elektrolite dhe do t’ju freskojë në mënyrë më efikase pasi të qëndroni në diell.

Çaj mente

Bëni çaj mente, por jo të nxehtë. Kur e zhytni qesen në ujë të ftohtë do të merrni të njëjtin efekt si kur e zhytni në të nxehtë. Peperminti dihet që freskon, sepse gjethet e saj janë të pasura me mentol natyral, dhe do të shuajë etjen, do ta bëjë frymëmarrjen më të lehtë dhe do të na zgjojë.

Marrja e rregullt e lëngjeve do të parandalojë dehidratimin që çon në një rritje të temperaturës së trupit. Ju do të merrni pijen e përsosur të verës kur njomni një qese me çaj mente në një gotë me ujë akulli.

Vendosni shishe me ujë të ngrirë para ventilatorit

Një hile e mirë është të vendosni shishe me ujë të ngrirë para ventilator, pasi kjo do të spërkasë pika të vogla të ftohta dhe do t’ju qetësojë, shkruan KP.

Provoni “metodën egjiptiane”

Çarçafët e lagur do t’ju qetësojnë pothuajse menjëherë nëse shkoni të flini ose thjesht dëshironi të shtriheni pak pasi të qëndroni në diell.

Ulni perdet

Dhomat me diell nxehen shumë shpejt dhe janë më të ngrohtat gjatë ditës. Për të parandaluar këtë duhet të ulni perdet.

Vish pizhame pambuku

Pizhamet prej pambuku janë provuar se ndihmojnë njerëzit të bien në një gjumë të thellë, cilësor dhe të flenë më shpejt në muajt e verës, sepse lejojnë ajrin të rrjedhë. Dhe ndërsa mëndafshi, sateni dhe poliesteri janë ideal për netët më të ftohta, çarçafët e hollë pambuku janë të shkëlqyeshëm për verën.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me