Lart

Nëse e shihni njollë të bardhë në thonjtë tuaj, duhet t’i kontrolloni tiroidet

Pak njerëz e dinë se disa probleme të thonjve janë shenja të problemeve më të rëndësishme në trup. Por nëse e dini se çfarë të kërkoni në thonjtë tuaj, mund të nxirrni vërtet informacione kyçe për një pjesë jetike të trupit tuaj. Sipas mjekëve, nëse vëreni diçka specifike në thonjtë tuaj, duhet të kontrolloni tiroiden.

Nëse vëreni njollë të bardhë në thonjtë tuaj, mund të jetë një shenjë e onikolizës. Dr. Dearbhaile Collins, një mjek në Spitalin Universitar Cork, thotë se onikoliza (e njohur edhe si sëmundja e pllakës së thonjve) është një gjendje e zakonshme mjekësore që “ndodh kur thonjtë ‘shkëputen’ nga baza e lëkurës poshtë tyre”.

Kjo ndarje zakonisht çon në njollë të bardhë. Ndërsa thoi juaj bëhet më shpesh i bardhë “për shkak të ajrit poshtë”, Dr. Collins vëren se thonjtë tuaj gjithashtu mund të bëhen kafe ose jeshile nëse infektohen për shkak të onikolizës.

Onikoliza mund të jetë një shenjë e hershme se keni sëmundje tiroide.

Një përmbledhje e vitit 2019 e botuar në The Pan African Medical Journal zbuloi se onikoliza mund të lidhet me sëmundjen e tiroides, veçanërisht me hipertiroidizmin. Kjo është një gjendje në të cilën tiroidja juaj është tepër aktive dhe prodhon më shumë hormone tiroide sesa i duhen trupit tuaj. Simptoma të tjera të hipertiroidizmit përfshijnë dobësinë e muskujve, rrahjet e shpejta dhe të parregullta të zemrës, humbjen e peshës dhe ndryshimet e humorit. “Çdo onikolizë e pashpjegueshme duhet të ekzaminohet nga një mjek dhe të testohet për hipertiroidizëm asimptomatik”, thanë studiuesit në raport.

Megjithatë, Dr. Spencer Kroll, një specialist i mjekësisë së brendshme, thotë se onikoliza mund të shkaktohet edhe nga hipotiroidizmi. Kjo është situata e kundërt, ku tiroidja juaj është joaktive dhe nuk prodhon mjaftueshëm hormone tiroide. Nëse përjetoni gjithashtu shtim të papritur në peshë, lodhje të konsiderueshme, mungesë periodash dhe probleme me flokët, “do t’ju duhet të testoheni për hipotiroidizëm”, thotë Dr. Kroll.

Probleme të tjera të lidhura me thonjtë mund të sinjalizojnë gjithashtu sëmundjen e tiroides. Leann Poston nga Invigor Medical thotë se onikoliza nuk është problemi i vetëm i thonjve që lidhet me sëmundjen e tiroides. Përveç njollës së bardhë, mund të vëreni gjithashtu se thonjtë tuaj janë të trashë, të thatë dhe të brishtë, si dhe që shkërmoqen ose thyhen lehtësisht.

Thonjtë tuaj gjithashtu mund të fillojnë të rriten më ngadalë ose më shpejt se normalisht dhe mund të “lakohen lart për shkak të një maje të gishtit të fryrë dhe lëkurës më të trashë rreth thonjve”, thotë Dr. Poston.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me