Lart

Për shëndetin e zemrës duhet t’i konsumoni 3 racione bulmeti në ditë

Studiuesit konfirmojnë se kosi që është i pasur me kalçium dhe vitaminë D, ka një rol shumë mirëbërës për zemrën që shkon përtej qetësimit të saj.

Një studim i publikuar së fundmi zbuloi se konsumi i produkteve të bulmetit, ul rrezikun e vdekshmërisë së parakohshme dhe sëmundjeve kardiovaskulare, shkruan “Medical News Today”.

Për të arritur në këtë konkluzion, studiuesit kanadezë analizuan të dhënat e plot 130,000 individëve në 21 vende të ndryshme të botës.

Pjesëmarrësit u ndanë në katër grupe

Grupi i parë nuk konsumonte produkte bulmeti. Grupi i dytë konsumonte vetëm një racion ndërsa grupi i tretë konsumonte një deri në dy racione.

Grupi i katërt konsumonte mbi 2 racione me produkte bulmeti çdo ditë.

Studiuesit zbuluan se personat në grupin e katërt kishin më pak gjasa të humbisnin jetën për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare.

Ata ishin gjithashtu më pak të rrezikuar nga ishemia apo sëmundjet e zemrës.

Sipas studiuesve, sa më shumë produkte bulmeti të konsumonte grupi i katërt, aq më i ulët ishte rreziku i vdekjes para kohe dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Po ashtu edhe studime të tjera, të cilave u referohet AgroWeb.org tregojnë përfitimet për zemrën nga bulmeti.

Kosi, më i rekomanduari

Studiuesit konfirmojnë se kosi që është i pasur me kalçium dhe vitaminë D, ka një rol shumë mirëbërës për zemrën që shkon përtej qetësimit të saj.

Probiotikët që gjenden tek kosi ulin tensionin e gjakut.

Ekspertët konfirmojnë se kosi është shumë i nevojshëm për shëndetin e zemrës.

Kosi mund të konsumohet veçmas ose duke u kombinuar me fruta të pasura me fibër, perime dhe drithëra.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me