Lart

8 Përfitimet Shëndetësore të Mbajtjes së Kafshëve Shtëpiake

Me siguri e dini gëzimin kur mirëpriteni nga kafshët tuaja në fund të ditës. Prania e tyre rrezatuese dhe qetësuese mund të ketë ndikim në gjendjen shpirtërore dhe të ju ulë stresin brenda pak sekondash.

Ajo që ndoshta nuk keni qenë të vetëdijshëm janë edhe avantazhet të tjera, si fizike dhe psikologjike që kafsha juaj shtëpiake do të ju sigurojë. Këtu janë 8 përfitimet kryesore të të pasurit një kafshë shtëpiake si shoqërues në jetën tuaj.

   1.Redukton stresin

Është e vërtetuar që tani se kafshët shtëpiake luajnë rol të madh në menaxhimin e niveleve të larta të stresit, si PTSD ose çdo lloj çrregullimesh ankthi. Njerëzit që përjetojnë stres në punë në baza ditore kanë raportuar një ulje të stresit pasi moren një kafshë shtëpiake si pjesë e jetës së tyre.

  2.Rrit sistemin imunitar dhe parandalon alergjitë

Kryesisht, ne nuk po flasim për parandalimin e alergjive tek të rriturit. Marrja e një kafshe shtëpiake më vonë në jetë nuk do të ketë ndonjë ndikim në alergjitë tashmë ekzistuese.

Studimet e kryera nga Pet Fashion Week kanë treguar që fëmijët që rriten në shtëpi me kafshë shtëpiake kanë shanse më të mira për të zhvilluar një sistem imunitar më të fortë dhe rezistencë ndaj alergjive. Ekspozimi ndaj papastërtisë dhe flokëve të kafshëve të lidhura nga mosha e hershme mund t’i ndihmojë ata të ndërtojnë imunitet kundër baktereve që madje mund t’i mbrojnë më vonë në jetë.

   3.Ndihmon në bashkëveprimin shoqëror

Nuk është e lehtë për të gjithë që të përfshihen në bashkëveprim shoqëror, madje (ose ndoshta veçanërisht) kur bëhet fjalë për biseda të vogla. Kafsha juaj shtëpiake mund tëkonsiderohet si një fillestar i përsosur bisedash!

Ecja e qenit tuaj rreth lagjes rrit shanset tuaja për të krijuar komunikim shoqëror. Ju mund të mendoni se ky përfitim i referohet ekskluzivisht njerëze që mbajnë qenë, por nuk është kështu.Natyrisht, është më e lehtë për njerëzit që mbajnë qenë të krijojnë lidhje shoqërore përmes shëtitjeve të tyre të përditshme, por ekzistojnë mënyra të tjera për t’u lidhur me njerëz të tjerë me të njëjtën mendje. Për shembull, postimi i fotove të kafshëve tuaja në media sociale është një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të filluar një diskutim.

   4.E dobishme për fëmijët dhe të moshuarit

Para së gjithash, kafshët shtëpiake mund të ndihmojnë në përmirësimin e aftësive sociale. Lidhja me kafshët mund t’i ndihmonte fëmijët që të lidhen edhe më shumë me njerëzit përreth tyre. Ata mësojnë se si të komunikojnë dhe të shprehen në mënyra të shumta. Gjithashtu, të kujdesesh për një kafshë shtëpiake i mëson ata rutinë, përgjegjësi dhe përqendrim.

Kur bëhet fjalë për të moshuarit tanë, ekzistojnë dy anët kryesore pozitive për të marrë një kafshë shtëpiake: shoqëri dhe aktivitet fizik. Të pasurit e një kafshë shtëpiake mund të jetë një stimulim i fuqishëm për shëtitjet dhe aktivitetet e përditshme. Kafshët shtëpiake janë asistentë të përsosur në ruajtjen e shëndetit tuaj mendor dhe fizik.

   5.Ju mban aktiv

Të rrethuar nga natyra, thithja e ajrit të pastër dhe rrezet e diellit janë faktorë jashtëzakonisht të rëndësishëm për të arritur një mënyrë jetese të shëndetshme.

Duke ecur, vrapuar dhe duke luajtur do t’ju mbajë ju dhe kafshën tuaj shtëpiake në argëtim, të qetë dhe të lumtur. Dhe në ato ditë kur ju mund keni vështirësi të motivoni veten për të qëndruar aktiv, pa dyshim qeni juaj do t’ju jap shtytjen që ju nevojitet.

   6.Mbani ekuilibrin emocional

Në ato momente të vetë-dyshimit, depresionit ose vetmisë ekziston një dozë e caktuar ngushëllimi dhe sigurie që kafsha juaj shtëpiake mund të ju sigurojë.

Vetëm prania e afërt, jo-verbale e qenit tuaj, mace apo ndonjë lloj tjetër i kafshëve shtëpiake mund të jetë e mjaftueshme për të përmirësuar gjendjen tuaj mendore. Të qenit rreth kafshës suaj shtëpiake, ngrit nivelin tuaj të serotoninës dhe dopaminës, gjë që do t’ju bëjë më të pajisur për t’u marrë me sfidat e përditshme.

   7.Përmirëson shëndetin e zemrës

Ndjekja i jetës aktive dhe me mendje më i qetë luan një rol kaq të madh në zvogëlimin e rreziqeve të sëmundjeve kardiovaskulare.

E gjitha është e lidhur. Ajri i freskët dhe shëtitjet, niveli më i ulët i stresit, ekuilibri emocional, ulja e kolesterolit dhe presioni i gjakut, e gjitha kjo ka një ndikim në shëndetin tonë të përgjithshëm. Dhe, është padyshim më e lehtë t’i mbash nën kontroll me një kafshë shtëpiake të dashur rreth jush.

   8.Zbut dhimbjen

Në situata të caktuara, kafshët shtëpiake mund të jenë ilaçi më i mirë. Kur bëhet fjalë për dhimbje kronike si migrena dhe kafshët shtëpiake të artritit mund të jenë aty pranë jush, duke lehtësuar dhimbjen. Si funksionon në të vërtetë? Çelësi është ulja e ankthit. Sa më pak i shqetësuar të jesh, aq më pak dhimbje do të ndjesh. Përqendrimi në praninë e një kafshe mund t’ju ndihmojë të arrini qetësinë.

Është e qartë se sa ndërthuren ngushtë të gjitha këto përfitime. Gjithashtu, duhet të kemi parasysh rolin e ndikimit të madh që kafshët kanë në shëndetin dhe jetën në përgjithësi.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com