Lart

Pesë “efektet anësore”, çfarë mund të ndodhë nëse mbani veshur xhinset gjatë gjithë ditës

Xhinset e ngushta kanë qenë stil prej vitesh dhe janë ende në trend në vitin 2022. Edhe pse në fund të ditës mund të ndiheni shumë të lodhur për të ndryshuar rrobat tuaja, është më mirë t’i hiqni ato dhe të zgjidhni diçka më të lirshme. Në fakt, veshja e xhinseve të ngushta shumë shpesh dhe për një periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojë më shumë probleme sesa mendoni dhe ja se cilat janë ato:

1. Mund t’ju lëndojë këmbët.
Sado në modë të jenë xhinset tuaja të ngushta, është më mirë të vishni pantallona më të gjera dhe t’i hiqni sapo të ktheheni në shtëpi. Të shpenzosh shumë kohë e veshur me xhinse të ngushta, veçanërisht nëse jeni duke lëvizur ose ulur gjatë gjithë ditës, mund të dëmtojë muskujt dhe nervat e këmbëve tuaja. Kombinimi i xhinseve të ngushta dhe rripave të ngushtë mund të shkaktojë gjithashtu mpirje dhe dhimbje në pjesën e përparme të kofshëve.

2. Mund të ngadalësojë qarkullimin e gjakut.
Nëse keni përjetuar ndonjëherë ndjenjën e këmbëve të rënda dhe të lodhura, është më mirë të zgjidhni pantallona më komode. Veshja e rrobave që janë shumë kufizuese dhe të ngushta rreth belit mund të zvogëlojë qarkullimin e gjakut dhe ta bëjë më të vështirë për venat tuaja të pompojnë gjakun drejt zemrës dhe organeve të tjera.

3. Mund të përkeqësojë urthin tuaj.
Veshjet e ngushta në fakt mund të shkaktojnë refluks acidi, një nga problemet më të zakonshme të zorrëve nga të cilat vuajnë shumë njerëz. Dhe nëse nuk jeni të njohur me urthin, ju keni një shans për të zhvilluar refluks nëse vishni rroba të ngushta rregullisht gjatë një periudhe 2-javore.

4. Mund të ndikojë në qëndrimin tuaj.
Xhinset e ngushta prishin ekuilibrin e shëndetshëm midis pjesës së poshtme të shpinës dhe ijeve dhe për shkak se mund të shkaktojnë përkulje të tepruar të shpinës, ato mund të rrisin stresin në disqet tuaja kurrizore.

5. Nuk është e mirë për shëndetin tuaj riprodhues.
Veshja e tyre çdo ditë mund të rrisë rrezikun për të përjetuar disa infeksione dhe acarime. Një prej tyre është vulvodinia, një gjendje e karakterizuar nga dhimbje kronike në zonën tuaj intime. Studiuesit kanë zbuluar se gratë që veshin xhinse të ngushta 4 ose më shumë herë në javë kanë më shumë gjasa të zhvillojnë vulvodininë.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me