Lart

Pija e fuqishme pastron enët e gjakut dhe ul kolesterolin

Për shkak të ushqimit me cilësi të ulët, gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga presioni i lartë i gjakut, ateroskleroza dhe kolesteroli i lartë.

Nëse disa vite më parë nga këto sëmundje vuanin vetëm të moshuarit, mbi 60 vjeç, sot mjekët japin alarmin, gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga këto sëmundje.

Më mirë të parandalosh sesa të trajtosh

Nëse nuk ulni presionin e gjakut dhe kolesterolin në kohë, do të shkaktoni probleme serioze shëndetësore, potencialisht edhe vdekje. Krahas terapisë së përshkruar nga mjekët, nuk është e kotë të aplikohen edhe disa “ilaçe” popullore të provuara, të cilave gjyshet tona besonin dhe besonin se sa më natyralë të ishin përbërësit, aq më efektiv do të ishte trajtimi.

Epo, ekziston një pije që përdoret në mjekësinë popullore që nga kohërat e lashta dhe që është tepër efektive për problemet me presionin e gjakut dhe kolesterolin. Një bonus është se është i lirë, dhe për këtë arsye i arritshëm për të gjithë.

Për të përgatitur pijen medicinale do t’ju duhet:

5-6 tufa majdanoz

12 gota ujë

1 kg limon

1 filxhan sodë buke

Lani mirë majdanozin dhe thajeni. Hidhni ujë në një tenxhere dhe ngrohni. Pritini limonin në copa të vogla dhe vendoseni në ujë të valë. Menjëherë shtoni sode. Fikni zjarrin dhe lëreni përzierjen të ftohet për rreth një orë.

Prisni majdanozin dhe shtoni në masë, më pas ziejini pijen në zjarr të ulët për dy orë. Sigurohuni që ta mbuloni enën, kështu që të gjitha vetitë medicinale do të ruhen dhe nuk do të avullojnë gjatë gatimit. Më pas, hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Hidheni lëngun në një shishe qelqi të errët dhe ruajeni në frigorifer.

Kjo sasi duhet të jetë e mjaftueshme për 20 ditë. pija pihet çdo mëngjes me stomak bosh, katër lugë gjelle secila dhe brenda një jave do të vini re rezultatet e para.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me