Lart

Probleme me zorrët? Shtimi i këtij ëmbëlsuesi në kafenë tuaj të mëngjesit mund të jetë shkaku

A vuani nga fryrje të shpeshta, gazra, ngërçe, kapsllëk apo diarre? Ëmbëlsuesi që përzieni në kafe çdo mëngjes mund të jetë fajtor.

Kjo është sipas një studimi që tregon se shtimi i sukralozës në kafe mund të zvogëlojë bakteret e shëndetshme të zorrëve, të cilat nga ana tjetër shkaktojnë inflamacion që mund të çojë në “sindromën e zorrëve që rrjedh” – fajtori pas një sërë problemesh gastrointestinale.

Cilët ëmbëlsues artificialë përmbajnë sukralozë?

Sukraloza është 600 herë më e ëmbël se sheqeri, i mungon shija e hidhur e ëmbëlsuesve të tjerë artificialë, është e qëndrueshme në temperatura të larta dhe ka një jetëgjatësi të gjatë.

Për të gjitha këto arsye, sukralozë është bërë jashtëzakonisht e popullarizuar në mesin e adhuruesve të kafesë – por pyetjet rreth sigurisë së saj vazhdojnë.

A është e sigurt sukraloza për t’u futur në kafe?

Për ata që shqetësohen për shëndetin e zorrëve , ia vlen t’i kushtojnë vëmendje studimeve që kanë gjetur një lidhje midis inflamacionit, reduktimit të baktereve të shëndetshme të zorrëve dhe sukralozës.

Dr. Daryl Gioffre, thotë se kjo ndodh sepse sukraloza nuk shpërbëhet plotësisht gjatë procesi i tretjes. “Ai mbërrin në zorrën tuaj të trashë plotësisht i paprekur; bakteret tuaja të zorrëve ushqehen me të dhe vdesin. Ai gjithashtu grumbullohet në qelizat tuaja yndyrore”, shkruan ai në libër.

Gioffre thotë se një studim zbuloi se sukraloza mund të zvogëlojë bakteret e shëndetshme të zorrëve deri në 50 për qind – dhe kjo mund të çojë në një rast të keq të sindromës së zorrëve që rrjedhin.

Dhe ndërsa vetë sheqeri nuk është gjetur të ketë atë efekt specifik, Dr. Gioffre nuk rekomandon zëvendësimin e sukralozës me sheqer – madje edhe sheqer natyral – ose ndonjë ëmbëlsues tjetër artificial. “Sheqeri dhe ëmbëlsuesit artificialë janë shkelësit më toksikë të zorrëve sepse shkatërrojnë terrenin”, i tha ai SheFinds . Sheqeri zbërthehet në acid laktik, i cili është shumë inflamator dhe gërryes për stomakun dhe të gjithë mikrobiomën tuaj.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me