Lart

Produktet që nuk Duhet të Konsumoni nëse jeni me Grip

produktet nuk duhet konsumoni keni grip

Gripi shpesh e vështirëson ngrënien e ushqimit dhe në shumë raste stomaku nuk i pranonin disa produkte. Në këtë gjendje nëse konsumohen ushqime të papërshtatshme mund të shkaktohen të vjella dhe të përziera.

Kur keni grip, ju mund të dëshironi t’i përmbaheni një diete me qumësht, çokollatë, apo ushqime që do t’ju ndihmojnë të bëheni më të mirë. Vavrek Bustle thotë se  duhet të shmangni ushqimet tuaja të preferuara në këto ditë.

Më poshtë janë shtatë produktet që duhen shmangur nëse keni grip, dhe çfarë të hani në vend që të ndieheni më mirë.

1. Ushqime të vështira për t’u tretur

Gripi herë pas here shkakton shqetësime në stomak, duke sjellë vjellje dhe diarre, kështu që duhet t’u përmbaheni joshjes nga ushqimet e buta si makaronat dhe orizi. Ushqimet e thata dhe me fibra janë gjithashtu më të vështira për t’u tretur, kështu që duhet të shmangen.

 

2. Ushqim ose pije me sheqer

Ju mund të mendoni se një lëng frutash i pasur me Vitaminë C ose një pije frutash janë gjërat më të mira për të pirë ndërsa janë të sëmurë, por këto nuk duhet të teprohen.

Dr David Kahana, rekomandon frutat që janë të pasura me vitaminë C dhe ujë dhe forcojnë sistemin imunitar ndërsa sigurojnë elektrolite thelbësore dhe antioksidantë që kanë shumë nevojë për të mbrojtur trupin nga infeksioni që përhapet.

 

3. Pije me kafeinë

Midis temperaturës tuaj të ngritur dhe djersitjes së shtuar, dehidratimi është diçka për të cilën duhet të keni shumë kujdes kur keni ethe.

Qëndroni larg nga diuretikët si kafeja, të cilat mund të kontribuojnë në dehidrim.

Shmangni kafeinën dhe alkoolin pasi këto shpesh mund t’i përkeqësojnë simptomat dhe dudhet të konsumoni ujë dhe lëngje.

4. Alkooli

produktet nuk duhet konsumoni keni grip

Alkooli është një diuretik ashtu si kafeina, dhe nuk duhet të luani me dehidrim kur keni grip. “Dehidratimi … bën që mukusi në hundë, fyt dhe mushkëri të thahet, të cilat më pas mund të bllokojnë sinuset dhe tubat e frymëmarrjes”, shpjegoi Science American.

Nga ana tjetër, kjo mund ta vështirësojë kollitjen. “Gjëja më e rëndësishme për të bërë kur jeni të sëmurë nga gripi është të pini shumë lëngje, pasi mund të jetë shumë dehidratues për të pasur grip dhe që i bën gjërat më keq”, thotë Dr. Kahana.

Supa është një ushqim i zakonshëm, të cilit njerëzit i drejtohen, pasi është e lehtë për t’u tretur.

 

 5. Medikamente

Raportet e konsumatorëve kohët e fundit shqyrtuan shkencën prapa mediakmendteve të njohura dhe zbuluan se shumica nuk janë me të vërtetë të nevojshme.

Dr. Kahana thotë se mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar dhe stimulimin e tretjes.

Gripi mund të ndikojë në biomën tuaj të zorrëve, mbajtja e shëndetshme me probiotikë mund ta bëjë tretjen tuaj më të lehtë.

 

6. Ushqime me yndyrë

Të dy Dr. Kahana dhe Vavrek thonë se ushqimi me yndyrë është i vështirë në tretje dhe duhet të shmanget ndërsa jeni duke u marrë me simptoma të gripit.

Shmangni ushqimet e skuqura, të yndyrshme dhe vajrat pasi ato janë më të vështira në sistemin tuaj”, thotë Vavrek.

 

7. Bulmeti

Qumështi nuk ndikon në zgjatjen e ftohjes suaj, por mund t’jua bëjë të pakëndëshme.

Edhe pse në të vërtetë nuk promovon prodhimin e mukusit, ka prova që bulmeti e bën gëlbazën tuaj të ndjehet më e trashë dhe më irrituese.

“Një ushqim i zakonshëm për të shmangur është bulmeti, pasi mund të prishë sistemin imunitar”, thotë Dr. Kahana.

E huazuar.

Ju rekomandojmë këta artikuj:

8 Ushqimet më të Konsumuara në Botë

Të Ftohtit, Gripi dhe Kolla

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com