Lart

Pse nuk është mirë të bëni dush para gjumit?

Dushi para gjumit relakson, kjo është e sigurt, por ky zakon që shumica e praktikojnë megjithatë nuk është i shëndetshëm

Mjekët këshillojnë që dushi para gjumit të zhvendoset më herët – të paktën një orë para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që të mos i bëjmë vetes më shumë keq sesa mirë

Këto janë arsyet pse duhet të shmangni dushin para gjumit:

Të bësh dush para se të flesh gjumë përshpejton rrahjet e zemrës

Nëse keni pasur ndonjëherë ndjenjën se zemra juaj rreh më shpejt pas një dushi të nxehtë, ka një shpjegim ekspertësh për këtë.

Natyrisht, uji i nxehtë rrit presionin e gjakut, ndërsa mjekët paralajmërojnë se madje mund të nxehet trupi dhe të shkaktojë stres në zemër.

Kur zemra rreh shpejt, ne jemi të shqetësuar dhe do të jetë e vështirë për ne të flemë në kohën e planifikuar.

Cilësia e flokëve mund të bjerë

Nëse i lagni flokët gjatë dushit dhe urreni t’i thani, do të bini në gjumë me flokë të lagur, dhe kjo shkakton shumë probleme shëndetësore

Gjithashtu, një jastëk i lagur do të jetë një mjedis i përshtatshëm për formimin e baktereve, të cilat mund të sjellin probleme të ndryshme me lëkurën e kokës, si kruajtje, acarim apo zbokth.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me