Lart

Sekretet e fshehura të melatoninës

Melatonina nuk trajton shkaqet e gjumit të dobët që mund të jetë për shkak të stresit, apneas së gjumit, madje edhe depresionit, sëmundje që kërkojnë kujdes mjekësor.

Shumë njerëz e konsiderojnë melatoninën si një ndihmë natyrale për pagjumësinë, por ajo është një hormon dhe hormonet edhe në sasi të vogla, mund të kenë efekte të fuqishme në trup.

Ekspertët u bëjnë thirrje atyre që dëshirojnë të marrin melatoninë të konsultohen fillimisht me mjekun e tyre, kryesisht sepse melatonina nuk trajton shkaqet e gjumit të dobët.

Melatonina, nga ana tjetër, është relativisht e lirë dhe e disponueshme gjerësisht pa recetë në SHBA (recetë kërkohet në vende të tjera).

“Melatonina quhet edhe ‘hormoni i errët’ sepse sekretohet gjatë natës”, tha neuroshkencëtari Matthew Walker.

Ndërsa nivelet e melatoninës rriten, nivelet e kortizolit, hormoni i stresit, ulen, shpejtësia e frymëmarrjes zvogëlohet dhe qepallat fillojnë të shtrëngohen. Në vend që të veprojë si një dritë e zbehtë, melatonina vepron si një zbehës, duke ulur gradualisht ndriçimin. Një shtesë e melatoninës funksionon si një dozë shtesë e perëndimit të diellit. Nuk na vë në gjumë, por “i thotë” trupit tonë se është koha për të fjetur.

“Mund të duhen disa orë që të funksionojë”, thotë mjekja e gjumit Eileen Rosen.

Nëse merrni një pilulë gjumi në mes të ditës, do të bini në gjumë menjëherë. Melatonina nuk ka të njëjtin efekt. Analiza e rezultateve të 19 studimeve midis 1683 njerëzve zbuloi se njerëzit që merrnin suplemente melatonine flinin shtatë minuta më herët dhe kohëzgjatja totale e gjumit të tyre u rrit me tetë minuta.

Kjo mund të mos tingëllojë si shumë, por kishte ndryshime të forta midis njerëzve dhe melatonina gjithashtu përmirësonte cilësinë e gjumit. Në shumë studime, melatonina nuk ka funksionuar më mirë se placebo, megjithëse veçanërisht në çrregullimet e gjumit, placebot gjithashtu funksionojnë mjaft mirë.

Gjithashtu, shumë njerëz zgjohen me kokë të rëndë, që do të thotë se duhet të zvogëlojnë dozën.

Në përgjithësi këshilla për melatoninën është të filloni me dozën më të ulët të mundshme dhe të lini disa ditë për të përcaktuar nëse funksionon apo jo përpara se ta rrisni atë. Sipas ekspertëve, disa gjëra nuk funksionojnë brenda natës.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me