Lart

6 Sekretet e Njerëzve që nuk Sëmuren Kurrë!

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që mund të bëni për të shmangur ftohjen dhe viruset.

Sekretet e shëndetit

Masazhet

Shumica e studimeve tregojnë se masazhet mund të zvogëlojnë ankthin, presionin e gjakut dhe të ngadalësojnë rrahjet e zemrës, kështu që kryesisht ato ndihmojnë në lehtësimin e stresit, i cili është një nga gjërat kryesore për ndërtimin e imunitetit.

Dush i ftohtë

Ata që bëjnë dush me ujë të ftohtë pohojnë se kjo i ndihmon kur kanë mungesë energjie, migrene, qarkullim të dobët dhe madje edhe dhimbje. Përfitimet shëndetësore të dusheve të ftohtë nuk janë provuar, por autorja e “Gjashtë hapa të thjeshtë për të maksimizuar energjinë tuaj”, Mary Ann Bauman thotë se nuk mund të bëjë dëm. Edhe pse një dush i ftohtë 10-minutësh mund të jetë i tolerueshëm gjatë verës, provoni një dush me ujë të ftohtë një minutë në dimër. Nëse keni probleme kardiovaskulare, këshillohuni me mjekun, pasi ndryshimet e papritura të temperaturës mund të shkaktojnë ngritje të presionit të gjakut.

Larja e duarve

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që mund të bëni për të shmangur ftohjet e shumta që hasim në vit (për të mos përmendur bakteret, si E. coli dhe salmonela, që shkaktojnë sëmundje që vijnë nga ushqimi).

Lani duart me sapun dhe ujë të ngrohtë për të paktën 20 sekonda. Pastroni të gjitha pjesët e duarve tuaja, jo vetëm pëllëmbët, dhe sigurohuni që të mos keni papastërti në thonj. Thani duart tuaja me letër ose vendosni nga një peshqir për secilin anëtar të familjes.

Vitamina C dhe zinku

Megjithëse ka polemikë nëse vitamina C dhe zinku ndihmojnë në mbrojtjen ndaj të ftohtit të zakonshëm, disa studime tregojnë se vitamina C është e dobishme – veçanërisht për njerëzit që janë nën stres të lartë – dhe se zinku mund të parandalojë përhapjen e virusit. Ekspertët thonë se nuk do t’ju dëmtojë nëse e provoni. Dr. Neil Schachter nga Mt. Sinai ”në Nju Jork sugjeron që pas shenjës së parë të ftohjes, ju duhet të merrni 500 mg vitaminë C gjatë gjithë dimrit. Instituti i Mjekësisë këshillon që të mos kaloni mbi dy mijë miligram në ditë për të shmangur problemet me stomakun ose veshkat. Sa i përket zinkut, Dr. Schachter sugjeron të merrni tableta të zinkut disa herë në ditë kur fillon ftohja.

Qepë

Qepët janë të pasura me antioksidues që forcojnë imunitetin dhe luftojnë inflamacionin, thotë Dr. Karmia Borek, MD, PhD dhe profesor në Departamentin e Shëndetit Publik dhe Mjekësisë Familjare në Boston- SHBA. Kjo do të thotë që përveç forcimit të mbrojtjes kundër sëmundjeve të përditshme, me siguri ndihmon edhe në forcimin e shëndetit të zemrës. Nëse ju shqetëson aroma e qepës, doktor Borek thotë se ekstrakti i qepës është një alternativë e shkëlqyeshme, pa erë dhe madje ka një përqendrim më të lartë të komponimeve të fuqishme që bëjnë qepën si një super ushqim.

E Huazuar

Ju rekomandojmë këta artikuj:

Fakte që nuk i Keni Ditur më Parë: Si Ndikon Pozicioni i Fjetjes në Formimin e Rrudhave

Studimi: Baballarët që Kanë Vajza Jetojnë më Gjatë

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com