Lart

Dhjetë Sëmundjet që Mund t’ju Vrasin në më pak se 24 orë

Kërcënimi global i paraqitur nga koronavirusi po prek viktima të reja çdo ditë, mijëra janë infektuar dhe kura nuk është gjetur ende.

Organizata Botërore e Shëndetit ka shpallur një nivel të lartë të kërcënimit të sëmundjes që ka ardhur kohët e fundit nga Kina, dhe ekspertët paralajmërojnë se nuk është gjithmonë e mundur të njihen me kohë simptomat, pasi ato janë të ngjashme me gripin e zakonshëm.

Gjatë historisë, raca njerëzore shpesh ka hasur në sëmundje aq të rrezikshme sa të mund të vrasin dhjetëra e qindra mijëra njerëz – murtaja është një shembull i vërtetë qindra vjet më parë.

semundjet qe shkaktojne vdekje

A ka ndonjë sëmundje të tillë sot?

Ethet Denga

Gati 40 për qind e popullsisë së botës mund të infektohen nga kjo sëmundje. Brenda 24 orëve nga infeksioni, pacienti do të pësojë ethe shumë të larta, dhimbje të forta të muskujve dhe gjakderdhje të brendshme.

Nëse nuk mjekohet menjëherë, virusi sulmon trombocitet dhe i shkatërron sistematikisht ato, duke rezultuar në rrjedhjen e gjakut nga enët e gjakut. Ende nuk ka vaksinë, dhe pasi sëmundja transmetohet nga mushkonjat, aktualisht mbrojtja më e mirë është kontrolli i habitatit dhe popullsisë së ingranazheve.

Ebola

Kjo sëmundje karakterizohet nga vdekshmëri e lartë, pasi vret më shumë se 70 për qind të pacientëve. Transmetohet përmes lëngjeve të trupit, por edhe një kostum mbrojtës nuk është mbrojtje mjaft efektive, transmeton KosovaPress.

Për disa orë pas infeksionit – megjithëse inkubacioni mund të zgjasë deri në dy javë – virusi sulmon qelizat e bardha të gjakut dhe parandalon koagulimin e gjakut, kështu që pacienti së shpejti përfshihet në gjakderdhje të brendshme, duke rezultuar në vdekje. Vaksina nuk ekziston akoma.

Murtaja

Në shekullin 14, kjo sëmundje shkatërroi Evropën – duke vrarë 50 milionë njerëz, që ishte pothuajse gjysma e popullsisë së kontinentit në atë kohë. Sidoqoftë, ky nuk ishte fundi i saj: më shumë se 20,000 pacientë u regjistruan në këtë shekull.

Transportuesi është bakteri Yersinia pestis, dhe simptomat më të njohura janë nyjat limfatike të fryra dhe të dhimbshme. Të vjellat do të rezultojnë në gjak dhe nekrozë, gjë që do të bëjë që gjymtyrët të kalben ndërsa njeriu është ende gjallë. Nëse nuk trajtohet, murtaja është vdekjeprurëse në 60 për qind të rasteve.

Enterovirus tip 68

Ky virus sulmon organet e frymëmarrjes dhe qendrat motorike, dhe rezultati është një ndërprerje e aktivitetit të tyre. Në raste ekstreme – veçanërisht në fëmijët e vegjël – mund të shkaktojë vdekje 24 orë pas infeksionit.

Transmetohet përmes sekretimeve trupore, kryesisht pështymës. Asnjë kurë për këtë sëmundje nuk është zhvilluar ende.

Kolera

Kjo sëmundje është shkaktuar nga Vibrio kolera. Simptomat janë dehidrim, ngërçe muskulore, të vjella dhe diarre. Në raste ekstreme, personi i prekur mund të humbasë deri në një litër lëng brenda një ore, duke çuar përfundimisht në dështim të organeve.

Përhapet nga uji dhe ushqimi i kontaminuar dhe është endemike në pjesët e pazhvilluara të Azisë, Afrikës dhe Amerikës së Jugut. 120,000 njerëz vdesin çdo vit.

MRSA

Stafilokoku aureus rezistues ndaj meticilinës është një bakter rezistues ndaj një game të gjerë të antibiotikëve. Në raste më të rënda, shkatërron qelizat e gjakut dhe indin e mushkërive në më pak se një ditë.

Sëmundja është karakteristike për vendet e zhvilluara, ku ka zhvilluar rezistencë ndaj antibiotikëve.

Sulmi në tru

Është shkaku i tretë i vdekshmërisë në botë. Është një shpërthim neurologjik i shkaktuar nga një çrregullim i qarkullimit cerebral, i cili bën që truri të mbarojë oksigjenin dhe lëndët ushqyese.

Nëse lihet pa u trajtuar brenda 3-6 orëve, një goditje në tru rezulton me vdekje ose paaftësi. Gjatë sulmit, 32,000 qeliza të trurit vdesin çdo minutë, duke rezultuar në konfiskimin e pjesëve të trupit.

Sëmundja Chagas

Shkaktohet nga paraziti Trypanosoma cruzi, i cili gërmon në muskul të zemrës dhe e shkatërron atë. 50,000 njerëz vdesin çdo vit nga ataku kardiak i shkaktuar nga ky parazit pa e ditur që ishin të infektuar.

Sëmundja shfaqet në Amerikën e Jugut dhe Qendrore, ku u zbulua në gati tetë milionë njerëz vetëm në vitin 2013.

Sëmundja meningokokale

Mbi një milion njerëz janë të infektuar me Neisseria meningitidis çdo vit, e cila hyn në qarkullimin e gjakut dhe sulmon membranën e trurit. Pacientët do të pësojnë dhimbje koke, skuqje dhe fotofobi 24 orë pas infeksionit.

Patogjeneza nuk është ende e qartë, pasi patogjeni është i banuar nga një numër i madh njerëzish në koloni të mëdha, pa ndonjë pasojë. Nga ana tjetër, në disa pjesë të popullatës mund të rezultojë vdekjeprurëse në një afat të shkurtër pas shpërthimit.

Nekroza e membranës lidhëse

Kjo sëmundje është shkaktuar nga strep hemolitik – një bakter që sulmon indet e buta dhe fascia, membranat lidhëse të hollë që rrethojnë muskujt ose organet e tjera.

Në raste ekstreme, mund të vrasë pacientin në më pak se një ditë. Infeksioni zakonisht ndodh në spitale (emri i tij i dytë është gangrenë spitalore), dhe prek pacientët me plagë të hapura.

Kur hyn në plagë, bakteri lëshon një helm që shkakton vdekjen e indeve. Përhapet me shpejtësi, kështu që në shumicën e rasteve amputimi i gjymtyrëve të infektuara është mënyra e vetme për të parandaluar përparimin e sëmundjes.

E huazuar.

Ju rekomandojmë këta artikuj:

Shenjat Paralajmëruese të Sulmit në Zemër

Masat për t’u Mbrojtur nga Virusi Kinez

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com