Lart

Si Ndikon Karantina Pozitivisht në Shëndetin tonë Mendor

COVID-19 po bën kërdinë në të gjithë botën, duke i kushtuar njerëzimit qindra mijëra jetë, duke karantinuar popullsi të tëra, e jo vetëm. Ndërsa mund të jetë e vështirë të shihet drita në fund të tunelit në këtë kohë të errët, është e mundur që pandemia COVID-19 mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor për mirë.

Sigurisht, është e natyrshme që tani nuk mund të ndjeheni shumë pozitivë dhe as nuk keni aftësi të jeni optimistë kur përballeni me këto rrethana të ndërlikuara dhe ankthe.

Vetëm ta dini se edhe kur jeni gati për një ndryshim në perspektivë, rezultatet e mundshme pozitive të gjithë këtij kaosi do të jenë atje për t’ju mbështetur gjatë kësaj normale të re në një mënyrë që ju nuk e kishit menduar.

karantina ndikon pozitivisht shendetin mendor

1. Ju mund të zbuloni më shumë aspekte të vetes

Shumë njerëz vetë-identifikohen nga titujt e tyre të punës. Unë jam një gazetare. Ndërsa mund të jeni krenar për karrierën që keni kultivuar për veten tuaj, është e rëndësishme të mbani mend se, para së gjithash, ju jeni një njeri dinamik në shumë aspekte.

“Pandemia e COVID-19 ju ndihmon të përqendroheni në faktin se ju jeni një qenie njerëzore”, thotë Michael Alcee, Ph.D., një psikolog klinik në Tarrytown, New York. “Meqenëse jeni i detyruar të punoni dhe të socializoheni më pak, ju keni mbetur i/e njëjta duke u rikthyer në rrënjët tuaja”.

2. Mund të kaloni më shumë kohë me të dashurit

Jo të gjithë kanë fatin që të rrethohen nga familja tani ose edhe të kenë një hapësirë të sigurt për t’u tërhequr, madje mund të punoni në vijën e parë të kësaj lufte kundër COVID-19. Por, ata që kanë mundësinë të ngadalësojnë mund ta përdorin këtë situatë për t’u përqendruar në ato që kanë rëndësi: lidhjet njerëzore.

Edhe nëse nuk izoloheni me të dashurit, mund të ndjeni shtytjen për t’u lidhur me miqtë më shumë se kurrë. Me platformat e bisedave në internet, të tilla si FaceTime, Skype dhe Zoom, është e lehtë të mbash kontakte dhe të lidhesh me të tjerët virtualisht në këtë mënyrë mund të vijnë me përfitime të ngjashme mendore dhe fizike si bashkëveprimi brenda personit.

3. Ju mund të përqendroheni më shumë në kujdesin për veten

Gjetja e kohës për kujdesin për veten gjatë krizës së coronavirusit mund të jetë masivisht e dobishme për shëndetin tuaj mendor, thotë Melissa Mueller-Douglas, L.M.S.W. “Ritmi i jetës po ngadalësohet”, thotë ajo.

“Unë po dëgjoj histori se si njerëzit po lidhen përsëri me natyrën, hobi, familjen dhe fqinjët (nga një distancë e shëndetshme)”. Vetë-kujdesi duket i ndryshëm për të gjithë, por përfitimet e mundshme mbeten të njëjta: nivele më të ulëta të stresit, cilësia e përmirësuar e jetës, zvogëlimi i rrezikut të sëmundjeve kronike siç janë sëmundjet e zemrës, etj.

4. Mund të keni më shumë kohë për të gatuar mirë

Me më shumë kohë në dispozicion, ju mund të keni më shumë kohë për të marrë vendime të shëndetshme për dietën tuaj. “Kur kujdeseni mirë për shëndetin tuaj fizik, ju po kontribuoni në shëndetin tuaj mendor”, thotë Lynell Ross, trajner i certifikuar i shëndetit dhe mirëqenies dhe themeluesi i platformës shëndetësore në internet Zivadream.

Për ata që nuk kanë nevojë të dalin në publik për të punuar, ju keni më shumë kohë për tu ushtruar, të përgatisni ushqime më të shëndetshme, të pini ujë, të pushoni, të bëni pushime dhe të flini.

5. Ju jeni duke ushtruar muskujt tuaj krijues

Ju ka të ngjarë të përdorni imagjinatën tuaj më shumë për të qëndruar të shëndetshëm ndërsa jeni të mbërthyer në shtëpi, pavarësisht nëse kjo do të thotë të gjeni mënyra novatore në stërvitjen tuaj të përditshme pa pajisje tradicionale të palestrës. Të shkruani librin tuaj. Shanset janë që, pavarësisht nëse jeni duke punuar, ju duhet të mendoni jashtë kutisë dhe të maksimizoni burimet tuaja këto ditë.

“Jepini trurit tuaj krijues hapësirë për të luajtur,” rekomandojnë ekspertët, shkruan Class.

6. Me gjasë po kërkoni shumë më tepër nga vetja

Meqenëse jeni i detyruar të rrini në shtëpi, shkëputja nga gjithçka që ndodh rreth jush është një mënyrë e sigurt për t’u lidhur me gjithçka që ndodh brenda vetes suaj. “Në karantinë, ju jepet një mundësi për t’u ulur me veten dhe të dëgjoni ndjenjat tuaja”, thotë Saba Harouni Lurie, L.M.F.T., themeluese e Take Root Therapy.

Kthimi i brendshëm mund të thotë që ju mund të zgjidhni të meditoni kur të keni më pak shpërqendrime.

E huazuar

Ju rekomandojmë këta artikuj:

A do ta Ndryshojë Izolimi Karakterin Tonë?

Koronavirusi: Cfarë Ndodh Pasi të Shëroheni?

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com