Lart

Stomaku juaj bën vazhdimisht zhurmë? Kjo është arsyeja

Ka disa arsye pse stomaku juaj nuk pushon së gjëmuari dhe ndiheni vazhdimisht të uritur. Ju mund të mos hani mjaftueshëm për të përmbushur nevojat e trupit tuaj për energji. Por është gjithashtu e rëndësishme të mendoni për zgjedhjet e ushqimit dhe faktorët e stilit të jetesës.

Llojet e ushqimeve që hani, nëse keni humbur peshë kohët e fundit, sa stërviteni dhe sa flini, të gjitha mund të ndikojnë në atë se sa shpesh ndiheni të uritur ose stomaku juaj është vazhdimisht duke u zhurmshëm.

Këtu janë disa arsye pse njerëzit ndihen të uritur, edhe pas një vakti.

Llojet e ushqimit që hani

Hulumtimet kanë treguar se uria nuk është e njëjtë për të gjitha ushqimet. Nëse jeni të uritur ose stomaku juaj po gjëmon vazhdimisht, me siguri keni dëshirë për ushqime të pasura me sheqer, karbohidrate ose yndyrë. Kjo mund të jetë arsyeja pse njerëzit rrallë thonë se dëshirojnë një mollë. Në vend të kësaj, ne priremi të dëshirojmë patate të skuqura tortilla, biskota ose pica.

Tingëllon kundërintuitive, por ngrënia e disa ushqimeve mund t’ju bëjë të ndiheni më të uritur. Karbohidratet nuk i shtypin hormonet e urisë për aq kohë sa yndyrat ose proteinat. Ushqimet shumë të përpunuara duket se nxisin oreksin, megjithëse shkencëtarët janë ende të paqartë se pse. Dhe burimet e lëngshme të kalorive – si smoothiet – janë më pak mbushëse se sa të ngurta.

Ushqimet me kalori të lartë, të paktën te brejtësit, shkaktojnë inflamacion në zonat e trurit që rregullojnë peshën trupore që rrit konsumin e këtyre ushqimeve. Të hanë sa më shumë që të munden ndërsa ushqimi është i bollshëm ka kuptim për arinjtë që janë gati të bien në dimër, për shembull. Por nëse i njëjti inflamacion ndodh në trurin e njerëzve, mund të krijojë një cikël të ndjenjës së urisë dhe zgjedhjes së ushqimeve të shijshme me kalori të lartë pa pushim.

Stresi

Stresi i rëndë rrit kortizolin (i njohur edhe si hormoni i stresit), i cili nga ana tjetër mund të shkaktojë rritje të oreksit. Përveç kësaj, është treguar se stresi zakonisht i bën njerëzit të kërkojnë ushqime të këndshme, si karbohidratet e rafinuara dhe ëmbëlsirat, të cilat nuk mund t’ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë. Përpiquni të gjeni mënyra të tjera për të reduktuar stresin që ndjeni, për shembull duke bërë një shëtitje ose duke ushtruar në shtëpi.

Mungesa e gjumit

Gjumi luan një rol kyç në rregullimin e hormoneve, të cilat ndihmojnë në rregullimin e urisë, thotë Schur. Mungesa e gjumit ka qenë e lidhur me rritjen e niveleve të ghrelinës, një hormon stimulues i oreksit dhe uljen e niveleve të leptinës, një hormon i ngopjes. Me pak fjalë, kur nuk keni fjetur mjaftueshëm, keni më shumë gjasa të ndiheni të uritur dhe të dëshironi ushqime me sheqer. Përqendrohuni në adoptimin e zakoneve të mira të gjumit duke shmangur alkoolin dhe ushqimin para gjumit dhe duke lënë pajisje si telefonin ose laptopin tuaj në një dhomë tjetër.

Dehidratim

Uria që ndjeni është shpesh etja e “maskuar” për shkak të dehidrimit. Meqenëse etja, oreksi dhe uria kontrollohen nga e njëjta zonë e trurit, nuk është gjithmonë e lehtë të dallosh nëse je vërtet i uritur apo thjesht i etur. Pra, sigurohuni që të qëndroni të hidratuar për të rritur funksionimin e duhur të trupit tuaj dhe për të shmangur dëshirat.

Gjendjet patologjike

Është e mundur që ndjenja e fortë ose e pakënaqur e urisë është një shenjë e ndonjë gjendjeje patologjike të tanishme ose të afërt. Të parat që më vijnë ndërmend, thotë eksperti, janë diabeti dhe hipertiroidizmi. Por ndoshta është e lidhur me sindromën premenstruale, depresionin ose çrregullimin e ankthit. Nëse dyshojmë për këtë, është e rëndësishme ta diskutoni atë me mjekun tuaj.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me