Lart

Studimi: Ushqimet për Fëmijë Përmbajnë Metale Toksike

Metalet e rënda toksike që dëmtojnë zhvillimin e trurit të foshnjës janë gjetur në ushqimin për fëmijë.

Sipas CNN, testet e 168 ushqimeve për fëmijë nga prodhuesit kryesorë në SHBA gjetën 95% që përmbajnë plumb, 73% përmbajnë arsen, 75% përmbajnë kadmium dhe 32% përmbajnë mërkur.

Ushqimet Fëmijë Përmbajnë Metale

Një e katërta e ushqimeve përmbante të katër metalet e rënda.

Një në pesë ushqime për fëmijë të testuar kishte mbi 10 herë më shumë se norma e lejuar prej 1 ppb të plumbit të miratuar nga avokatët e shëndetit publik.

Rezultatet nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave gjetën një ose më shumë nga të njëjtat metale në 33 nga 39 llojet e ushqimit për fëmijë të testuar.

Ushqimet me rrezikun më të lartë për dëmtimin neurologjik,  ishin produktet me bazë orizi, patatet e ëmbla dhe lëngjet e frutave.

“Edhe sasitë e vogla  të gjetura në ushqim, mund të ndryshojnë zhvillimin e trurit të fëmijës”, thuhet në raport.

Testet u porositën nga “Healthy Babies Bright Futures”, e cila e quan veten një aleancë të shkencëtarëve, organizatave jofitimprurëse dhe donatorëve që përpiqen të zvogëlojnë ekspozimin ndaj kimikateve neurotoksikë gjatë muajve të parë të jetës.

Ushqime me bazë orizi

Drithërat e orizit për foshnje dhe ushqimet me bazë orizi kryesuan listën e ushqimeve më toksike për bebet.

“Këto ushqime të njohura për fëmijë nuk janë vetëm të larta në arsen inorganik, forma më toksike e arsenikut, por gjithashtu janë me të katër metalet toksike“, thuhet në raport.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që madje nivele të ulëta të ekspozimit të arsenit mund të ndikojnë në zhvillimin e trrurit të një fëmije.

Një studim i vitit 2004, vëzhgoi fëmijët në Bangladesh të cilët ishin të ekspozuar ndaj arsenikut në ujë të pijshëm dhe zbuloi se ata shënuan dukshëm nivel të ulët në testet intelektuale.

Në analizë u zbulua se një rritje 50% e nivelit të arsenikut në urinë do të shoqërohej me një ulje të sistemit nervor të fëmijëve midis moshës 5 dhe 15 vjeç.

Arseniku është një element natyror që gjendet në tokë, ujë dhe ajër, me formën inorganike që është më toksikja.

Për shkak se orizi rritet në ujë, është veçanërisht i mirë në thithjen e arsenikut inorganik dhe sipas Administratës së Ushqimit dhe Barnave ka përqendrimin më të lartë.

Një studim i vitit 2012 zbuloi se shurupi i orizit kafe, një ëmbëltues i shpeshtë në ushqime organike, ishte gjithashtu një burim i niveleve të konsiderueshme të arsenikut.

Një formulë qumështi “organik” që tregtohej tek të vegjlit kishte nivele arseniku inorganik që ishin gjashtë herë nivele që aktualisht konsiderohen të sigurta nga Agjensia e SHBA për Mbrojtjen e Mjedisit.

Në analizën e foshnjeve të shëndosha, katër nga shtatë drithërat e orizit përmbajnë formën më toksike të arsenikut në nivele më të larta se niveli i veprimit i propozuar i FDA-së prej 100 pjesëve për miliardë ppb.

Në raport duhet një veprim urgjent është i nevojshëm nga ndërmarrjet kryesore të ushqimit për fëmijë.

Analiza shikoi se cilat ushqime për fëmijë janë me rrezik më të lartë dhe ofruan alternativa më të sigurta.

Oriz dhe drithëra.

Drithërat e orizit janë burimi kryesor i arsenikut në dietën e një fëmije, sepse shpesh përdoret si ushqim i parë; puffs orizi dhe ushqime të tjera të miellit të orizit gjithashtu përmbajnë nivele të larta. Foshnjat e shëndetshme sugjeruan drithëra të pakta në arsenik, siç janë drithërat e tërshërës dhe drithërat multigrain, ose ushqimet e paketuara pa oriz.

Pediatrja Tanya Altmann, i këshillon prindërit të ofrojnë një shumëllojshmëri të gjerë të ushqimeve të para duke përfshirë kokrra të tilla si tërshëra, elbi, gruri dhe quinoa.

Ushqimet më të mira të para për foshnjat janë avokado  pure me kikirikë dhe salmon. Ata të gjithë ofrojnë lëndë ushqyese të rëndësishme për foshnjat që u duhen. Ajo beson se mishi është një burim më i mirë i hekurit dhe zinkut për foshnjat sesa drithërat e orizit”, ka thënë Altman.

Nëse vendosni të gatuani oriz për vogëlushin tuaj, rekomandohet të gatuani oriz në ujë shtesë dhe ta derdhni para se të hani. Kjo do të ulë nivelin e arsenikut me 60%, thonë studiuesit.

Për nivelet më të ulëta, blini oriz basmati të rritur në Kaliforni, Indi dhe Pakistan. Orizi i bardhë ka më pak arsenik sesa orizi kafe”, thuhet në raport.

Biskotat.

Biskotat e dhëmbëve mund të përmbajnë arsenik, plumb dhe kadmium, thuhet në raport.

Në vend të kësaj, qetësoni dhimbjen e foshnjës tuaj me banane të ngrira, një kastravec të qëruar dhe të ftohur ose një leckë të pastër dhe të lagësht.

Pijet.

Lëngjet janë të pasura me sheqer, kanë mungesë të fibrave dhe mund të kontribuojnë në prishjen e dhëmbëve dhe më vonë në mbipeshën.

Uthull, dardhë, rrush dhe lëngje të tjera frutash gjithashtu mund të përmbajnë disa plumb dhe arsenik, kështu që përdorimi i shpeshtë është një burim kryesor i këtyre metaleve të rënda.

Ekspertët thonë se uji dhe qumështi janë zgjidhjet më të mira, në varësi të moshës së fëmijës. Foshnjat nën gjashtë muaj kanë nevojë vetëm për qumështin e gjirit.

Pijet e zgjedhura për vitin e dytë të jetës së një fëmije duhet të jenë uji dhe qumështi.

Midis moshës 2 dhe 5 prindërit duhet të kalojnë në qumësht me pak yndyrë dhe të vazhdojnë me ujin për të hidratuar fëmijët e tyre.

Në të gjitha moshat, lëngu duhet të konsumohet në minimum.

Një këshillë: shtoni ujë për ta bërë lëngun të zgjasë më gjatë dhe gjithmonë sigurohuni që pija të jetë 100% lëng.

Frutat dhe perimet.

Patatet dhe karotat e ëmbla janë burime të shkëlqyera të vitaminës A dhe ushqyesve të tjerë kryesorë, por raporti zbuloi se ato janë gjithashtu të larta në plumb dhe kadmium.

Ushqejeni fëmijën tuaj,  por sigurohuni që të shtoni sa më shumë fruta dhe perime të tjera shumëngjyrëshe për të shtuar shumëllojshmërinë.

E Huazuar.

Ju rekomandojmë këta artikuj:

Studimi: Fruthi mund të shkaktojë “Amnezi Imune”

Helmimi nga Ushqimi, Tre Rregullat Kryesore si ta Kaloni

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com