Lart

Ushqimet më të mira për t’u ngrënë kur keni dhimbje fyti, sipas mjekëve!

E keni parasysh atë ndjesinë e bezdisshme kur mezi përtypeni dhe ndjeni dhimbje në fyt, edhe kur flisni? Krahas një vizite te mjeku dhe mjekimeve të duhura, ka edhe disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë me këtë problem.

Mjekja Cynthia Li thotë se “ushqimi është një ilaç shumë i nënvlerësuar për dhimbjen e fytit”.

Ajo rekomandon të pini shumë ujë, lëngje të ngrohta si çajrat dhe lëngjet e mishit.

Ju gjithashtu duhet të zgjidhni ushqime kryesisht të buta kur keni dhimbje të fytit, në mënyrë që të mos përkeqësoni gjendjen tuaj aktuale. Ja disa prej tyre:

– Supë pule

– Mjaltë

– Kos

– Pure patatesh

– Vezët

– Bollgur/ tërshërë me kos

– Xhenxhefil (Ginger)

– Smoothies (Lëngje të shtrydhura)

– Akullore

– Manaferrat

– Pjepër

– Mollët/ Lëng molle

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me