Lart

Provojeni: 6 ushqimet që qetësojnë dhimbjen e fytit

ushqimet që qetësojnë fytin

Ditët e ftohta janë përpara dhe ju ndoshta keni tashmë një hundë të zënë ose dhimbje të fytit.

Nëse ilaçet tradicionale me ujë të kripur dhe pilulat e farmacisë nuk ndihmojnë në të vërtetë për dhimbje të fytit, është koha të provoni diçka të re.

Për ta bërë gëlltitjen më pak të dhimbshme, hani ushqimin e mëposhtëm…

1. Rrënjë e ëmbël – jamball

Rrënja e ëmbël mund të forcojë sistemin tuaj imunitar pasi rrit prodhimin e qelizave T të rëndësishme për rezistencën kur konsumohen rregullisht. Përveç kësaj, ekstrakti i jamballit zvogëlon ndjeshëm dhimbjet e fytit.

2. Sherebela

Shpërndani gjethet e thara të sherbelës në një filxhan me ujë të ngrohtë. Sherebela ndihmon në uljen e inflamacionit dhe është përdorur me shekuj për të lehtësuar të gjitha llojet e sëmundjeve fizike.

3. Akullore

Ushqimi i ftohtë heq dhimbjen (dhe është i shijshëm). Dhe nëse shqetësoheni për produktet e qumështit që dihet se përkeqësojnë kollën, mos u shqetësoni. Hulumtimi i ri ka treguar që nëse nuk jeni alergjik ndaj produkteve të qumështit, acidi laktik nuk promovon prodhimin e mukusit dhe nuk e përkeqëson kollën.

4. Çaji

Çaji klasik mund të lehtësojë dhimbjen dhe të ndihmojë trupin tuaj të luftojë infeksionet. Përgatitni një filxhan çaj xhenxhefili, kamomil, çaj jeshil ose të zi dhe përdorni efektet e tyre të shtuara në uljen e stresit, rritjen e përqendrimit dhe zbutjen e inflamacionit, transmeton KosovaPress.

5. Mjalti

Mjalti i shijshëm ka veti antimikrobike dhe antiinflamatore që ndihmojnë në eliminimin e infeksionit dhe lehtësimin e dhimbjeve. A mund të jetë gjithçka më e mirë se një ilaç plotësisht natyral dhe i shijshëm?

6. Xhenxhefili

Kjo rrënjë në pamje të çuditshme mund të duket pak e frikshme për ju, por xhenxhefili është plot me veti antiinflamatore që mund të qetësojnë acarimin.

E huazuar.

Ju rekomandojmë këta artikuj:

Pse jemi më të Sëmurë Gjatë Ditëve të Ftohta?

Përqafimi i Bebeve Ndikon në Zhvillimin Mendor të Tyre

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com