Lart

Bari i grurit, metoda natyrale për të jetuar shëndetshëm

Mjafton një kërkim i shkurtër në internet për të zbuluar disa nga “superushqimet” më të fundit që janë ndër më të fuqishmet për forcimin e sistemit imunitar.

Kështu mund të keni dëgjuar edhe për barin e grurit, por e dini se çfarë është bari i grurit dhe a është vërtetë një superushqim për sistemin tuaj imunitar? Le të eksplorojmë më thellë në këtë artikull vetitë e kësaj bime dhe ku mund ta gjeni në treg.

Çfarë është Bari i Grurit?

Bari i grurit, ose pshyllium, është një bimë e njohur për gjethet e saj të holla që përmbajnë një lloj të veçantë të fibre të njohur si fibra e psylliumit. Kjo bimë rritet kryesisht në vende si India dhe Pakistani dhe është përdorur për shekuj në mjekësinë tradicionale për të trajtuar shumë probleme të shëndetit, përfshirë problemet me sistemin tretës dhe konstipationin.

Vlerat ushqyese të Barit të Grurit

Bari i grurit është një burim i pasur fibrash dhe disa ushqyes të tjerë të rëndësishëm. Disa nga përfitimet më të njohura të barit të grurit janë:

1. Përmirëson Sistemin Tretës: Bari i grurit është i njohur për aftësinë e tij për të përmirësuar funksionin e sistemit tretës. Fibrat e psylliumit mund të ndihmojnë në uljen e konstipacionit.

2. Mban Peshën e Shëndetshme: Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave, bari i grurit mund të ndihmojë në menaxhimin e peshës së trupit duke ju shtuar ndjesinë e ngopjes më shpejt gjatë vakteve tuaja.

3.Kontrollon Nivelin e Sheqerit në Gjak: Në disa studime, bari i grurit ka treguar se ndihmon në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak, veçanërisht tek personat me diabet.

4. Forcon Sistemin Imunitar: Për t’u kthyer tek tema kryesore të këtij artikulli, bari i grurit është prezantuar si një ushqim që mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar. Kjo është për shkak të faktit se sistemi imunitar është lidhur ngushtë me sistemin tretës. Një sistem tretje i shëndetshëm mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të sistemit imunitar.

Ku mund ta blini?

Bari i grurit është një burim i pmirë fibrash dhe ka shumë përfitime për sistemin tretës dhe shëndetin në përgjithësi

Bari i grurit Nature’s Finest është i rritur në mënyrë bio-organike dhe i tharë me kujdes per të ruajtur vlerat ushqyese të tij. Në paketimin prej 250 gramësh do të përfitoni një sasi të madhe proteinash, fibrash dietike dhe klorofili. Bari i grurit është i pasur me acid folik, vitaminë C, vitamina B, zink, krom dhe hekur.

Ndërsa kemi përmendur edhe rolin në përforcimin e sistemit imunitar, është e rëndësishme të kuptojmë se asnjë ushqim nuk është një “superushqim” që mund të kurojë të gjitha sëmundjet ose të forcojë sistemin imunitar në mënyrë të mrekullueshme, por mund të përmirësojë gjendjen tuaj shëndetsore.

Përdorimi i bariut të grurit duhet të konsiderohet i rëndësishëm e plot vlera si një pjesë e një dietë të shëndetshme dhe aktive. Për më tepër, gjithmonë konsultohuni me një mjek përpara se të filloni një regjim të ri ushqimor.

Si ta Përdorni Bariun e Grurit?

Bari i grurit është i disponueshëm në formë të kapsulave ose pluhurit dhe është i lehtë për t’u përdorur. Shpeshherë, konsumohet duke e përzier me ujë ose lëngje të tjera për të bërë një lëng që duhet të konsumohet menjëherë pasi është përgatitur

Sasia ditore e rekomanduar është  10g (2 lugë çaji). të përziera me pije të tjera si çaj, lëngjet e frutave apo perimeve.

Megjithatë, është e rëndësishme të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor përpara se të filloni ta përdorni. Për disa njerëz, bari i grurit mund të shkaktojë reaksione alergjike ose të ndikojë në përdorimin e disa ilaçeve ndaj konsultohuni më parë me një mjek specialist.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com