Lart

12 Përfitimet e Qumështit të Dhisë

Megjithëse jo shumë popullor në botën perëndimore, qumështi i dhisë konsumohet gjerësisht në disa pjesë të tjera të botës. Dhe ka një arsye për këtë.

Qumështi është i pasur me proteina, kalcium, magnez, fosfor, kalium dhe vitamina A, B2, C dhe D. Të gjitha këto lëndë ushqyese ofrojnë disa nga përfitimet më të mira që mund të mendoni ndonjëherë.

12 Përfitimet e Qumështit të Dhisë

Cilat janë përfitimet e qumështit të dhive?

Mund të jetë i mirë për zemrën

Qumështi i dhisë është burim i mirë i magnezit, një mineral i dobishëm për zemrën. Magnezi ndihmon në mbajtjen e rrahjeve të rregullta të zemrës dhe madje parandalon formimin e mpiksjeve të gjakut dhe nivelet e larta të kolesterolit. Magnezi gjithashtu punon me vitaminë D, e cila është një tjetër lëndë ushqyese e rëndësishme për shëndetin e zemrës.

Qumështi i dhive gjithashtu përmban acide yndyrore të mesme, në fakt, më shumë se ajo e qumështit të lopës. Këto acide yndyrore janë të njohura për uljen e niveleve të kolesterolit dhe ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve koronare. Qumështi gjithashtu mund të rrisë nivelet e kolesterolit të mirë, dhe ky është një përfitim i shtuar për zemrën.

Megjithatë, burime të caktuara flasin për përmbajtjen e yndyrës së ngopur në qumësht të dhisë dhe si mund të jetë e dëmshme për shëndetin e zemrës. Prandaj, bisedoni me mjekun tuaj para se ta konsumoni atë.

 

Lufton inflamimin

Studimet kanë zbuluar se si qumështi i dhisë mund të përdoret si një shtojcë për të trajtuar inflamacionin tek njerëzit. Qumështi mund të shkaktojë përgjigje imune të lindura dhe adaptuese në trupin e njeriut, dhe kjo mund të ndihmojë në luftimin e inflamacionit.

Vetitë anti-inflamatore të qumështit të dhisë mund t’i atribuohen komponentëve të tij të quajtur oligosakaridet, të cilat mund të ndihmojnë në trajtimin e sëmundjes inflamatore të zorrëve. Këto oligosakaride gjithashtu ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit të zorrëve, sipas një studimi tjetër spanjoll.

 

Forcon kockat

Qumështi i dhive është i lartë në kalcium, ku një filxhan ju ofron 327 miligramë të këtij minerali. Kjo është më shumë sesa ajo që ofron qumështi i lopës. Interesante, qumështi i dhisë është gjithashtu i pasur me vitaminë D – një lëndë ushqyese tjetër që nxit absorbimin e kalciumit dhe, rrjedhimisht, forcën e kockave.

Në një studim, qumështi i dhisë ishte përdorur për të parandaluar osteoporozën në pacientët me artrit reumatoid – dhe rezultatet ishin të kënaqshme. Qumështi i dhive gjithashtu përmban një lloj tjetër të proteinës të quajtur CSN1S2, e cila kishte treguar se kishte efekte anti-osteoporoze. Qumështi gjithashtu parandalon demineralizimin e kockave (zbutjen e eshtrave). Ai gjithashtu përmirëson lëvizjen e kockave, të cilat përndryshe do të ishin të dëmtuara për shkak të mungesës së hekurit.

 

Është një agjent i mirë metabolik

Qumështi i dhive është një agjent i shkëlqyer metabolik pasi rrit përdorimin e metabolizmit të mineraleve si hekuri, magnezi, kalciumi dhe fosfori. Përveç kësaj, ai ka A2 beta kazeinë, e cila është shumë më e shëndetshme se A1 beta kazeina që përmban qumështi i lopës. A2 beta-kazeina konsiderohet variant i sigurtë i beta-kazeinës, ndërsa homologu i tij A1 është gjetur të shkaktojë diabetin e Tipit 1.

A2 beta kazeina në qumështin e dhisë është ajo që e bën atë më të afërt me qumështin e gjirit të njeriut, dhe kjo, edhe një herë, vërteton pse punon më së miri për shëndetin e njeriut. Qumështi gjithashtu është më pak alergjenik ndaj foshnjave pas periudhës së dhënies gji, sipas studimeve.

Qumështi i dhisë mund të jetë gjithashtu i mirë për humbjen e peshës, pasi është i pasur me proteina dhe kalcium (ushqyes shpesh të lidhur me humbjen e shëndetshme të peshës). Ai gjithashtu mund të ofrojë nxitje të energjisë dhe të përmirësojë imunitetin gjithashtu, edhe pse kemi nevojë për më shumë studime për të provuar të njëjtën gjë.

 

Është lehtësisht i tretshëm

Globulat e yndyrës në qumështin e dhisë janë më të vogla, dhe kjo e bën qumështin më të lehtë të tretet. Pas arritjes në stomak, proteina në qumështin e dhisë formon një gjizë më të butë se qumështi i lopës – dhe kjo gjithashtu zvogëlon acarimin që përndryshe mund të përjetohet me qumështin e lopës.

 

Funksionon mirë për intolerantët ndaj laktozës

Qumështi i dhisë është gjithashtu më i ulët në laktozë dhe mund të jetë një opsion i mundshëm për këdo që është intolerant ndaj laktozës dhe si rezultat nuk merr qumësht. Qumështi tretet lehtësisht nga njerëzit me stomak të ndjeshëm.

 

A është më i mirë se qumështi i lopës

Ne kemi diskutuar tashmë shumë për këtë. Mirëpo përsëritja nuk dëmton.

Së pari, qumështi i dhisë është shumë më i mirë se qumështi i lopës në kuptimin e tretjes. Prandaj, ky është një opsion i shkelqyeshëm për këdo që ka probleme gastrointestinale. Gjithashtu, pasi që tolerohet mirë nga individët intolerantë ndaj laktozës, ajo nuk shkakton inflamacion.

Dhe pastaj, kemi proteinën A2 beta-kazeinë në qumështin e dhisë, i cili është shumë më i mirë dhe më i sigurt se sa homologu i tij në qumështin e lopës. Qumështi i dhisë gjithashtu parandalon reaksione alergjike dhe gjithashtu është i përshtatshëm për mjedisin.

E vetmja dobësi mund të jetë çmimi – meqë qumështi i dhisë nuk është aq i disponueshëm në botën perëndimore sa në pjesët e tjera, mund të jetë pak i kushtueshëm. Por hej, ky mund të jetë një investim i denjë.

 

Mund të përmirësojë shëndetin e trurit

Studimet kanë treguar se lipidet në qumështin e dhisë mund të zvogëlojnë ankthin. Qumështi i dhive përmban edhe acidin linoleik të konjuguar, i cili është i njohur të ndikojë në zhvillimin e trurit.

 

Mund të jetë i mirë gjatë shtatëzanisë

Ka informacion të kufizuar në dispozicion nëse qumështi i dhisë është veçanërisht i mirë gjatë shtatzënisë. Gjithashtu, nuk e dimë nëse është më mirë për foshnjat apo të posalindurit. Prandaj, konsultohuni me mjekun tuaj.

Por mbani në mend që të konsumoni vetëm qumështin e pasterizuar dhe jo qumështin e papërpunuar.

 

Parandalon aneminë

Qumështi i dhisë ka një biovlefshmëiri më të lartë të hekurit dhe rrit absorbimin e hekurit. Që do të thotë, në njëfarë mënyre, ajo ndihmon në parandalimin e anemisë.

 

Balancon nivelet e pH-së të trupit

Qumështi i dhisë është alkalin dhe është më i përafërt me nivelin e pH-së të qumështit të nënës, prandaj mund të balancojë nivelet e pH-së të trupit.

 

Rrit shëndetin e lëkurës

Qumështi i dhive është i pasur me acide yndyrore esenciale dhe trigliceride, gjë që e bën shumë të mirë për lëkurën. Dhe pasi që është alkalin, nuk irriton lëkurën. Për më tepër, qumështi i dhisë është i pasur me vitaminë A – e cila është një lëndë ushqyese e rëndësishme për lëkurën. Acidi laktik në qumësht hidraton dhe shkëlqen lëkurën.

Ju mund të përdorni qumështin (ose madje edhe hollimin e tij pak) për të larë fytyrën tuaj si gjë të parë në mëngjes.

Përdorimi i sapunit të qumështit të dhisë është një mënyrë tjetër për të përmirësuar shëndetin e lëkurës suaj. Ju mund ta bleni nga supermarketi më i afërt. Përdorimi i sapunit në baza të rregullta do ta bëjë lëkurën tuaj të ketë më pak nevojë për një hidratues. Sapuni mund të ofrojë edhe lehtësim nga simptomat e ekzemës. Aplikimi i sapunit vetëm në zonat e prekura funksionon.

 

Mund të përmirësojë shëndetin e flokëve

Flokët e juaj duhet të kenë të balancuar pH-në me pjesën tjetër të trupit, prandaj qumështi i dhisë mund të bëjë mrekulli. Ju mund të shpëlani flokët me qumësht dhie dhe kjo mund të përmirësojë shëndetin e flokëve në mënyrë të konsiderueshme.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të provoni qumështin e dhisë në vend të shamponit dhe pastaj të përdorni kondicionerin tuaj të preferuar.

 

Përfundim

Zëvendësoni qumështin e lopës me qumështin e dhisë dhe jeta juaj do të ndryshojë për mirë.

I rekomandojmë edhe këta artikuj: 

A janë Yndyrat e Qumështit të Mira apo të Këqija për ju?

Pse Produktet e Qumështit Janë të Mira për ju?

Zëvendësimet e Qumështit të Lopes: Soja, Arrat, Orizi dhe më Shumë

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com