Lart

13 Përfitime të Shkëlqyeshme të Kosit për Shëndet

Përfitimet shëndetësore të kosit përfshijnë përmirësimin e ngjyrës së fytyrës, ushqyerjen e flokëve, parandalimin e hipertensionit, rregullimin e niveleve të kolesterolit, ndihmën në tretje, uljen e rrezikut të kancerit kolorektal dhe diabetit mellitus, sigurimin e omega-3 për vegjetarianët, ndihmon në parandalimin e infeksioneve të majave, forcimin e sistemit imunitar, humbjen në peshë, nxitjen e disponimit më të mirë dhe ndihmon në përmirësimin e shëndetit të kockave.

13 Përfitime të Shkëlqyeshme të Kosit për Shëndet

Çfarë është kosi?

Kosi mund të derivohet nga lloje të ndryshme të qumështit duke përfshirë qumështin e skremuar, qumështin e tërë yndyror etj. Mund të përdorni qumështin e dhisë, deleve ose qumështin e lopës. Fermentimi i qumështit është praktikuar për më shumë se 6, 000 vjet. Përpara komoditetit të frigoriferëve, fermentimi ishte mënyra më e mirë për të ruajtur qumështin. Besohet se fermentimi i qumështit filloi në Azinë Qendrore.

Kosi është produkt i qumështit i prodhuar nga fermentimi i qumështit. Mikroorganizmat e gjalla të pranishme në kos, të quajtur edhe probiotikë ose baktere të mira, fermentojnë sheqerin natyral të qumështit ose laktozën. Kështu, prodhimi i acidit laktik dhe prerja e proteinave të qumështit, i jepin kosit shijen dhe teksturën e tij dalluese.

Njerëzit e duan kosin për kënaqësinë e tij të pasur dhe të butë. Në fakt, ai është ndër produktet më të konsumuara të qumështit të fermentuar në botë. Sidoqoftë, ka më shumë të mira, sesa thjesht të qenurit një meze e lehtë ose ëmbëlsirë. Kosi konsiderohet një super ushqim, duke ofruar shumë përfitime.

Info ushqyese (per 100g)

 • Kalori – 100
 • Karbohidrate-4g
 • Yndyra- 5g
 • Proteina -9g
 • Beta-karoten-22μg
 • Lutein-22μg
 • Tiamin-0.025mg 2% RKD
 • Riboflavin- 0.28mg
 • Acid pantotenik – 0.330mg 7% RKD
 • Vitamina B6 – 0.065mg 5% RKD
 • Folate- 5μg
 • Vitamina B12- 0.75μg 31% RKD
 • Magneziumi – 11mg 3% RKD
 • Fosfor- 135mg 19% RKD
 • Kalium -141mg3% RKD
 • Zink -0.52mg 5% RKD

 

13 përfitimet e shkëlqyeshme të kosit për shëndetin

Përmirëson ngjyrën e fytyrës

Ka përfitime të panumërta për të ofruar, duke përfshirë bukurinë dhe kujdesin e lëkurës. Nëse fytyra juaj është normale në të thatë, mbajeni atë mire të hidratuar duke bërë një maskë fytyre me kos, të paktën një herë në javë. Kjo gjithashtu ndihmon lëkurën të bëhet fleksibile dhe rrezatuese.

Gjithashtu mund të parandaloni shfaqjen e rrudhave dhe linjave të imëta. Kosi përmban acid laktik që shërben si një agjent shtresues, largon shtresën më të lartë të qelizave të vdekura për të zbuluar lëkurën e ndritshme dhe më elastike.

Me praninë e acidit laktik si dhe zinkut, kosi mund të trajtojë aknet. Aplikimi i kosit të thjeshtë në fytyrën tuaj çdo ditë mund të parandalojë përsëritjen e tyre. Ju gjithashtu mund të shtoni lëng limoni në kos për të fshirë çdo gjurmë të njollave dhe pigmentimeve të mbetura nga puçrrat.

Përveç kësaj, kosi zbut lëkurën e djegur dhe fluskat shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezet UV, për shkak të sasive të larta të saj të zinkut. Gjithashtu, ajo mund të trajtojë qeren dhe këmbën e atletit. Është e rëndësishme të përdorni kos të natyrshëm dhe jo varietetet e frigoriferëve të supermarketeve, pasi përmbajtja e sheqerit ka gjasa të jetë e mundimshme.

 

Ushqen flokët

Cilësitë e tij hidratuese gjithashtu mund të ndikojnë në flokët tuaj. Ndihmon në riparimin e flokëve të thata të dëmtuara, duke i lënë ato të buta dhe të menaxhueshme. Pasiqë folikulat e flokëve tuaja janë duke marrë ushqim të duhur nga ushqyesit e bollshëm të kosit të tillë si vitaminë B5, plus cilësitë e tij hidratuese, episodet e humbjes së flokëve do të jenë të pamundura. Për më tepër, kosi ka veti anti-fungale, gjë që e bën atë një ilaç ideal për zbokthin.

 

Parandalon hipertensionin

Ai ka sasi të konsiderueshme të kaliumit, një mineral i fuqishëm i lavdëruar nga kardiologët dhe nutricistët si një rregullator i presionit të gjakut. Kaliumi në mënyrë efektive zvogëlon absorbimin e natriumit dhe ndihmon në eliminimin e natriumit të tepërt nga trupi. Përveç kësaj, kaliumi stimulon funksionin e qelizave të sistemit nervor, i cili është vendimtar në uljen e presionit të gjakut dhe në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm të zemrës.

Natriumi  atribuohet si shkaku kryesor pas presionit të lartë të gjakut, i cili shpesh çon në hipertension dhe çrregullime të veshkave nëse nuk monitorohet.

 

Rregullon nivelet e kolesterolit

Kosi ka bollëk të probiotikëve të gjallë, të njohur gjithashtu si baktere të mira. Prania e Lactobacillus Acidophilus zvogëlon në mënyrë efektive lipoproteinat me dendësi të ulët (LDL) në gjak. Nivelet e larta të kolesterolit të keq ose LDL janë të lidhura me sëmundjet koronare të zemrës dhe arteriosklerozën.

Rekomandohet marrja e rregullt e kosit për të reduktuar incidencën e përgjithshme të sëmundjeve të tilla. Efektet janë spikatur në një studim klinik të kontrolluar, si dhe në individë me presion të lartë të gjakut.

 

Ndihmon në tretje të shëndetshme

Kosi përmban një numër të baktereve të gjalla të kultivuara si Lactobacillus Acidophilus dhe Bifidobacterium. Këta probiotikë lehtësojnë fryerjen, kapsllëkun, dhe diarrenë. Kosi ndihmon stimulimin e mikroflores në zorrë dhe ndihmon në zbutjen e proceseve peristaltike.

Për më tepër, Lactobacillus dhe Bifidobacterium luftojnë H. pylori, një lloj i baktereve që shkaktojnë infeksion në stomak dhe zorrë. Nëse nuk trajtohet, kjo mund të çojë në ulcerat e stomakut dhe kancerin e stomakut.

 

Zvogëlon rrezikun e kancerit kolorektal dhe diabetit Mellitus

Probiotikët promovojnë tretje të shëndetshme, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit kolorektal. Konsumi i madh i kosit probiotik gjithashtu ndihmon në uljen e shanseve për marrjen e diabetit të tipit 2. Ruajtja e niveleve të shëndetshme të glukozës gjithashtu kërkon absorbimin e duhur të ushqyesve në të gjithë traktin digjestiv.

 

Ofron Omega-3 për vegjetarianët

Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në humbjen e peshës, rregullojnë presionin e gjakut, zvogëlojnë inflamacionin, luftojnë rënien kognitive dhe parandalojnë kancerin. Produktet e qumështit nga lopët e ushqyer me bar, të cilat përfshijnë kosin, janë të bollshme në acide yndyrore omega-3. Nëse dieta juaj akomodon konsumimin e mishit, por ju ende përdorni produkte qumështi, kosi do të ishte një zgjedhje e shkëlqyer për të ndihmuar në përmbushjen e kërkesave tuaja për omega-3.

 

Ndihmon parandalimin e infeksioneve të majave

Gratë që kanë diabet janë të prirura për infeksione vaginale nga majat, dhe kërpudha parazitare Candida Albicans është fajtori kryesor pas saj. Candida është një problem i zakonshëm tek gratë që kanë diabet pasi ato priren të kenë nivel të pabalancuar të pH-së dhe një bollëk glukozë të sekretuar që ushqen problemin në fjalë. Kosi përmban Lactobacillus acidophilus, një bakter probiotik që shkatërron majat duke prodhuar peroksid hidrogjeni.

Ngrënia  e kosit çdo ditë ose aplikimi direkt në zonën e prekur për trajtimin e infeksionit, megjithëse nuk këshillohet të përpiqeni dhe të eliminoni të gjitha kulturat – maja është një pjesë normale e mikroflorës femërore.

 

Fuqizon sistemin imunitar

Konsumi i rregullt i kosit ndihmon në forcimin e sistemit tuaj imunitar dhe zvogëlon shanset për të marrë ndonjë sëmundje. Mikroorganizmat e gjalla aktive të gjetura në kos stimulojnë sistemin imunologjik të mukozës së zorrëve nëpërmjet inkurajimit të qelizave që prodhojnë citokinën në zorrë.

Dobia që rezulton nga tretja e përmirësuar është thithja e duhur e ushqyesve, gjë që do të rrisë imunitetin. Po kështu, bakteret e mira ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, i cili lidhet me kushte të shumta shëndetësore. Ai ka magnez, selen dhe zink që gjithashtu përforcojnë vetitë e tij imunitare.

13 Përfitime të Shkëlqyeshme të Kosit për Shëndet

Mbështet menaxhimin e peshës

Ai përmban kryesisht sasi të mëdha të proteinave, me një mesatare rreth 6 gram për çdo 100 gram porcion, por deri në 10g varësisht nga teknikat e prodhimit. Proteina nxit metabolizmin duke rritur numrin e kalorive që trupi juaj djeg gjatë ditës. Marrja e proteinave të mjaftueshme është vendimtare në kontrollin e oreksit, pasi rrit prodhimin e hormoneve të caktuara që sinjalizojnë ngopjen. Prandaj, zvogëlon marrjen e kalorive që është e favorshme për humbje peshe.

 

Shëron shpejtë pas stërvitjeve

Është i dobishëm për ata që stërviten për shkak të përmbajtjes mbresëlënëse të proteinave. Kosi grek, i konsideruar si lloji më i shëndetshëm i kosit, është ideal për një rostiçeri pas stërvitjes për shkak të përmbajtjes së proteinave dhe përmbajtjes së karbohidrateve. Ngrënia e kosit ndihmon në riparimin e muskujve të dëmtuar dhe përmirëson rrjedhjen e glikogjenit në qelizat e muskujve.

Promovon disponim më të mirë

Sipas një studimi shëndeti i tretjes mund të ndikojë në temperamentin tuaj. Studimet tregojnë se gratë që përfitojnë nga efektet e probiotikëve në traktin e tretjes janë zakonisht në disponim më të mirë dhe shfaqin sjellje më pak kompulsive, nervozizëm dhe ankth.

Për më tepër, studiuesit nga i njëjti studim vunë në dukje se konsumi i kosit është ideal kur merrni antibiotikë. Antibiotikët vrasin të dyja bakteret e mira dhe të këqija që banojnë në stomak; Kështu, përforcimi i probiotikëve duke ngrënë kos do të ishte i dobishëm.

 

Ndihmon në parandalimin e osteoporozes dhe përmirëson shëndetin e kockave

Mungesa e kalciumit dhe vitaminës D janë dy faktorët kryesorë të osteoporozës. Produktet e qumështit janë burime të mira të kalciumit. Kosi, megjithatë, ka një kombinim të kalciumit dhe vitaminës D, si dhe ushqyesve të tjerë kyç për promovimin e shëndetit të eshtrave si fosfor, kalium dhe proteina. Së bashku, këto vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese rrisin densitetin e kockave dhe parandalojnë osteoporozën.

 

Përfundim

Derisa kosi ofron shumë përfitime, mund të mos jetë i përshtatshëm për të gjithë. Individët me intolerancë ndaj laktozës duhet të jenë të kujdesshëm pasi mund të sjellë disa komplikime. Gjithashtu, jini të kujdesshëm ndaj  kosit të ëmbël konvencional. Këto lloje të kosit komercial shtojnë sheqerna dhe ngjyrues për të imituar shijen e disa frutave. Është mirë të shmangni lloje të tilla dhe të zgjedhni kos që rrjedh nga lopët e ushqyera me bar.

 

 

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com