Lart

13 Përfitimet Shëndetësore të Djathit

Përfitimet shëndetësore të dëshmuara nga djathi përfshijnë mbështetjen e shëndetit të eshtrave, burim i madh i yndyrave, mbështetjen e shëndetit të zemrës, burim i madh i proteinave, mund të ndihmojë parandalimin e kancerit, burim i madh i karbohidrateve, menaxhimin dhe parandalimin e osteoporozës, mbështetjen e shëndetit të dhëmbëve dhe reduktimin e stresit. Përfitime të tjera përfshijnë promovimin e funksionit të trurit, promovimin e imunitetit dhe mbështetjen e shëndetit të zorrëve.

Nëse jeni një adhurues i djathit, atëherë njohja e përfitimeve të tij do të jetë sigurt e mirëpritur nga ana juaj. Djathi vjen nga fermentimi i qumështit dhe me siguri ka shumë përfitime që produktet e qumështit i japin trupit të njeriut.

13 Përfitimet Shëndetësore të Djathit

Histori

Kur ose si filloi ky proces është i panjohur, por ka prova të caktuara të cilat tregojnë përdorimin e djathit rreth 8 deri në 10000 vjet më parë. Procesi i bërjes së djathit përmendet në mitologjinë greke, dhe disa muralë egjiptianë dokumentojnë procesin e prodhimit të djathit.

Gjatë epokës së Perandorisë Romake kishte fituar popullaritet. Formimi i djathit ngadalë u bë një praktikë e përhapur në Lindjen e Mesme dhe pjesën më të madhe të Evropës. Në kohën kur Julius Caesar erdhi në pushtet, kishte një shumëllojshmëri të djathrave që prodhoheshin.

Në ditët e tij të hershme, prodhimi i djathit së pari lulëzoi në Lindjen e Mesme dhe në Evropë. Djathi ishte një mënyrë efektive për ruajtjen e qumështit. Metoda më e zakonshme për të bërë djathë ishte duke hequr yndyrën për të bërë gjalpë dhe pastaj duke përdorur pjesën tjetër të qumështit për të bërë djathë.

Sot prodhohen disa lloje djathi, nga varietetet ekzotike deri te djathi i zakonshëm i konzervuar, mocarella dhe parmezan. Disa nga varietetet më të njohura sot përfshijnë Asiago, Babybel, Feta, Monterey Jack, Gruyere, Provolone, Gouda dhe Ricotta Salata.

 

Çfarë është djathi?

Djathi është një derivat i qumështit, i akumuluar nga procesi i koagulimit. Futja e baktereve dhe enzimeve fillon këtë proces në qumësht. Me mijëra varieteteve në treg, ka mijëra përdorime në botën e kuzhinës për këtë produkt të shijshëm. Shija mund të ndryshojë në varësi të llojit, por, shumica e varieteteve janë të kripura, qumështore dhe kremoze.

Faktet ushqyese të djathit

Përbërja ushqyese e djathit varet nga lloji i djathit. Megjithatë, ne kemi marrë shembujt e djathit çedar dhe mocarellës për të përmendur përbërësit bazë të djathit.

Çedar – porcion 100 gramësh

 • Yndyrë Tran 1.18g
 • Omega-6  0.82g
 • Omega-3  0.14 g
 • Yndyrë poli të ngopur 1.43 g
 • Yndyrë mono të ngopur 0.43 g
 • Të ngopura 19,37 g
 • Yndyrë 33,8 g
 • Sheqer 0.3 g
 • Karbohidrate 1.3 g
 • Proteina 24 g
 • Ujë 37%

 

Mocarella – Qumësht pjesërisht i skremuar – porcion 100 gramësh

 • Vitamina A 10%
 • Kalcium 78%
 • Hekur 1%
 • Kalium 84 g
 • Proteina 24 g
 • Karbohidrate 3 g
 • Yndyrë mono e ngopur 5g
 • Dhjam i ngopur 10 g
 • Dhjami total 16 g 

13 Përfitimet e dëshmuara të djathit për shëndetin

Djathi është i pasur me kalcium, kalium, fosfor, hekur dhe proteina. Disa varietet janë gjithashtu të pasura me vitamina dhe baktere të mira. Ne do të flasim më tej se si trupi i njeriut mund të përfitojë nga konsumi i djathit në 13 mënyra.

 

Burim i proteinave

Proteina është e nevojshme për trupin për të mbajtur shumë funksione, nga një metabolizëm i shëndetshëm e deri tek rigjenerimi i muskujve. Proteina e pranishme në djathë është lehtësisht e tretshëm dhe është veçanërisht e dobishme në procesin metabolik.

Proteina është gjithashtu një burim i shkëlqyer energjie dhe është një nga kërkesat më të rëndësishme të trupit të njeriut. Djathi është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe një mënyrë për të shfrytëzuar atë është duke e shtuar atë në grimtësirat që hani pas stërvitjes ose thjesht t’a shtoni mbi sallatë.

Çedari dhe djathi zviceran shkojnë mjaft mirë me krakerët e grurit dhe djathi feta mund të krijoj një shije të shkëlqyer në sallatë greke.

 

Burim i karbohidrateve

Karbohidratet janë lëndë djegëse për trupin. Trupi i njeriut funksionon në bazë të karbohidrateve dhe i kërkon ato për gjenerimin e energjisë. Djathi përmban karbohidrate të qumështit që zbërthehen në formë të glukozës dhe sheqerit. Por, sasia e karbohidrateve që mund të merrni nga ngrënia e djathit varet nga lloji i djathit që hani.

 

Yndyrna

Po, e lexuat drejtë. Ku shumica e supozimeve rreth yndyrës të qenurit e dëmshme për shëndetin mund të jenë të vërteta; djathi mund të jetë një burim i yndyrës së mirë. Dhe nga “mund të jetë”, ne do të thojmë që ngrënia e djathit me masë mund të bëjë më shumë të mira për sesa që ju mund të kuptoni.

Omega 3 dhe 6, së bashku me aminoacidet e pranishme në djathë mund të përmirësojnë funksionin e nervave dhe trurit. Trupi kërkon kolesterol në formën e yndyrës së mirë për të kryer procedurat e saj të përditshme për t’ju mbajtur gjallë dhe për të parandaluar sëmundjet.

Kjo yndyrë e mirë mund të merret duke shtuar një sasi të vogël djathi në omeletën tuaj të mëngjesit ose në versionin tuaj të shëndetshëm të një pice me proshutë gjeldeti. Kjo jo vetëm që bën mrekulli për aromën e ushqimit por gjithashtu i jep trupit tuaj një dozë të duhur me yndyrna të mira.

 

Kocka të shëndetshme

Në varësi të nivelit tonë të aktivitetit, kockat tona janë të prirura për të humbur shëndetin e tyre shumë shpejt. Në këtë rast, djathi mund të jetë një shtesë e shkëlqyer në dietën tuaj. Kjo është për shkak se disa varietete janë jo vetëm të pasura me kalcium por edhe me vitaminë B dhe B kompleks. Vitamina B ndihmon shpërndarjen e kalciumit në të gjithë trupin. Djathi është një burim i mirë i kalciumit dhe mineraleve për fëmijët në rritje.

 

Për zemër të shëndetshme

Disa lloje të djathit janë të mira për funksionet e zemrës. Siç u përmend më parë, trupi ka nevojë për pak yndyrë të mirë për t’i mbajtur proceset në funksion. Për më tepër, djathi përmban kalium, fosfor dhe magnez të cilat janë një kombinim fitues për sistemin tuaj kardiovaskular. Megjithatë, moderimi është çelësi për përdorimin e djathit si një ushqim i dobishëm.

Parandalimi i mundshëm i kancerit

Djathi mund të kontribuojë në zvogëlimin e rrezikut ndaj kancerit. Kjo sepse është i pasur me acid linoleik dhe sfingolipid, të cilat janë kimikate të njohura për vetitë e tyre antioksiduese. Studime të mëtejshme janë duke u zhvilluar për të kuptuar efektin e konsumit të djathit në kancerin e zorrës së trashë.

 

Menaxhimi dhe parandalimi i osteoporozës

Edhe pse konsiderohet një problem që vjen me moshën, kjo sëmundje është një kërcënim serioz për njerëzit nga të gjitha grupmoshat. Kjo sëmundje shkakton simptoma të tilla si humbja e densitetit të kockave dhe dhimbje e nyjeve. Tek gratë kjo duket të paraqitet pak pasi të hyjnë në menopauzë. Por, kjo mund të parandalohet duke mbajtur konsum të qëndrueshëm të djathit dhe produkteve të tjera të qumështit.

 

Dhëmbë të shëndetshëm

Kalciumi dhe fosforit bëjnë një kombinim fitues për shëndetin e dhëmbëve. Kalçiumi dhe mineralet e tjera të pranishme në djathë ndihmojnë në ruajtjen e forcës dhe integritetit të dhëmbëve tanë edhe në moshën tonë të vjetër.

 

Reduktimi i stresit

Po bëhen studime për përcaktimin e efekteve që djathi ka në stres dhe ankth. Djathi është vënë re të ulë sulmet e panikut dhe ankthin. Ku kjo mund t’i atribuohet varieteteve të pasura me magnez, pak djathë me siguri do t’ju ndihmojë të mbani një mendje të relaksuar.

 

Natyra probiotike

Ne të gjithë i dimë përfitimet e kosit si një probiotik, por nuk është i vetmi derivat i qumështit që përmban baktere të mira. Bakteret e mira të pranishme në djathë ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të zorrëve.

 

Funksioni i trurit

Për aktivitetin e shëndetshëm të trurit, trupi ynë përdor yndyrnat që i marrim nga ushqimi që hamë. Duke qenë i pasur me omega 3 dhe gjashtë acide yndyrore, djathi është një mënyrë e shijshme për ta mbajtur mendjen në funksion.

 

Proteina për vegjetarian

Vegjetarianët nuk preferojnë të hanë mish apo produkte shtazore dhe mund të kenë vështirësi për të vazhduar me marrjen e proteinave. Për fat të mirë, djathi paraqet një burim të madh alternativ.

 

Imuniteti

Varietetet që janë të pasura me zink janë shumë të dobishme për trupin. Ato ndihmojnë në ruajtjen e sistemit imunitar. Bakteret e mira në djathë gjithashtu ndihmojnë në forcimin e sistemit të tretjes nga brenda gjë që rezulton në shëndetin e përgjithshëm dhe në aftësi më të madhe për të luftuar sëmundjet dhe infeksionet.

 

Rekomandime

Djathi është i shijshëm, dhe ju mund të humbni kontrollin duke ngrënë. Por masa e duhur është e nevojshëm për konsumimin e ushqimeve të tilla me yndyrë të lartë për të fituar përfitimet e tyre.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com