Lart

Vlerat Ushqyese të Qumështit të Bajameve : Kaloritë, Karbohidratet dhe Përfitimet Shëndetësore

Qumështi i bajameve konsiderohet si ushqim i shëndetshëm, sepse pija është bërë nga bajame, një super ushqim që duhet ta keni parasysh. Por ka përbërës të ndryshëm nga bajame të shumë markave të qumështit të bajames, dhe disa lloje të ndryshme që mund të blini. Qumështi i ëmbël i bajames, qumështi i bajameve pa sheqer, qumështi i bajameve me çokollatë dhe qumështi i bajameve me kokos janë vetëm disa nga varietetet në dispozicion dhe secili siguron ushqyes të ndryshëm dhe përfitime shëndetësore.

Vlerat Ushqyese të Qumështit të Bajameve

Karbohidrate në qumështin e bajameve

Ka vetëm një gram të karbohidrateve në qumështin e bajameve pa sheqer. Karbohidratet japin katër kalori për gram, kështu që katër nga tridhjetë kaloritë në qumështin e bajameve pa sheqer vijnë nga karbohidratet. Megjithatë, nëse blini varietete të aromatizuara ose të ëmbla, karbohidratet dhe kaloritë në qumështin e bajameve rriten.

 

  • Ka 93 kalori dhe 16 gram karbohidrate në një filxhan të qumështit të bajameve të ëmbël
  • Ka 80 kalori dhe 14 gram karbohidrate në një filxhan të qumështit të bajames vanilje
  • Ka 30 kalori dhe 1 gram karbohidrate në një filxhan të qumështit të bajames të vaniljes pa sheqer
  • Ka 51 kalori dhe 3 gram karbohidrate në një filxhan qumësht bajame me çokollatë të ëmbël
  • Janë 123 kalori dhe 23 gram karbohidrate në një filxhan me bajame me çokollatë të ëmbël

 

Qumështi i bajameve pa sheqer ka një indeks glikemik prej 25 duke e bërë atë një ushqim të ulët glikemik. Si referencë, ushqimet me një GI prej 55 ose më poshtë konsiderohen ushqime të ulëta glikemike.

 

Yndyrnat në qumështin e bajameve

Ka 2,5 gram yndyrë në qumështin e bajameve. Çdo gram yndyrë siguron nëntë kalori kështu që ka pak më shumë se 20 kalori nga yndyra në qumështin e bajameve pa sheqer.

Shumica e yndyrës (rreth 1.5 gram) në qumështin e bajames vjen nga yndyrna mono të pangopura, ndërsa një pjesë e vogël (rreth 0.5 gram) vjen nga yndyra polo të pangopura. Yndyrnat e pangopura konsiderohen yndyrna “të mira”, sepse ato mund të ndihmojnë në rritjen e nivelit të kolesterolit në gjak  dhe në rritjen e shëndetit të zemrës.

Yndyra në qumështin e bajameve nuk ndryshon ndjeshëm në bazë të aromës që bleni.

 

 Proteina në Qumështin e bajameve

Ju do të merrni vetëm një gram proteina në një filxhan qumësht bajame, pavarësisht shijes që bleni. Proteina ndihmon trupin tuaj të ndërtojë dhe të mbajë muskujt. Ngrënja e ushqimeve me proteina ndihmon edhe kockat, kërcin, lëkurën dhe flokët tuaj të qëndrojnë të shëndetshme.

Si bazë për krahasim, një filxhan qumështi siguron rreth 8 gram proteina, pavarësisht nga përmbajtja e yndyrës.

 

Mikronutrientët në qumështin e bajameve

Një filxhan qumësht bajamesh siguron disa mikronutrientë të rëndësishme që do t’ju ndihmojnë të merrni vitaminat dhe mineralet që ju nevojiten çdo ditë. Për shembull, do të merrni rreth 481 miligram kalciumi, ose rreth 45 për qind e konsumit të rekomanduar ditor nëse ndjekni një dietë kalorike për 2.000 në ditë.

 

Kalciumi ju ndihmon të mbani kockat e forta. Është gjithashtu e rëndësishme për tkurrjen e duhur të muskujve dhe funksionin nervor.

Si bazë për krahasim, një filxhan qumështi siguron rreth 276 miligram kalciumi ose rreth 28 për qind të nevojave tuaja të përditshme nëse ndjek një dietë kalorike për 2.000 në ditë.

Qumështi i bajameve gjithashtu siguron një dozë të shëndetshme të vitaminës E që luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e qelizave. Vitamina E besohet se mbron nga stresi oksidativ që mund të rrisë shëndetin e zemrës dhe të ndihmojë në mbrojtjen e trupit tuaj kundër sëmundjeve të caktuara, duke përfshirë kancerin, artriti dhe diabetin.

 

Përfitimet shëndetësore

Përveç përfitimeve që ju merrni nga makro dhe mikronutrientët në qumështin e bajames, ju mund të fitoni edhe përfitime të tjera.

Për shembull, qumështi i bajames siguron një zëvendësim të shëndoshë për njerëzit që janë laktozë jotolerantë ose të ndjeshëm ndaj qumështit dhe nuk mund të konsumojnë qumështin e lopës.

Përveç kësaj, për njerëzit që janë duke u kujdesur për belin e tyre, qumështi i bajameve pa sheqer nuk mund të jetë një mënyrë e mençur për të shijuar kafe ose për të shijuar drithërat. Kaloritë në qumështin e bajameve janë shumë më të ulëta se shumë ëmbëlsues të kafesë dhe gjithashtu më të ulëta se kaloritë që gjenden në qumësht të skremuar, të ulët në yndyrë.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com