Lart

Vlerat Ushqyese të Djathit Krem

Kaloritë, karbohidratet, dhe përfitimet shëndetësore të djathit krem

 

Krem djathi shpesh shpaloset si një alternativë më e shëndetshme sesa gjalpi. Por mund të habiteni kur të mësoni se kaloritë në djathë krem ​​nuk janë gjithmonë më të ulëta se ato në gjalpë. Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë ose të hani një dietë më të shëndetshme, mësoni se si të merrni vendime të shëndetshme kur përfshini krem djathin ​​në planin tuaj të vakteve.

 

Djathi krem i rregullt shpesh shitet në formë kubesh ose në formë paste në tube. Do ta gjeni në seksionin e qumështit në shumicën e dyqaneve ushqimore. Mënyra se si bleni produktin do të ndikojë në kaloritë e krem djathit dhe përmbajtjen e yndyrës.

Një porcion i vetëm i djathit krem ​​(lloji i shitur në blloqe) është një lugë gjelle. Markat më të njohura si Filadelfia ofrojnë linja me shenja në paketim kështu që ju e dini saktësisht se sa të konsumoni për porcion. Sipas asaj marke, një porcion i vetëm prej 28 gramësh ofron 100 kalori.

Por krem djathi është shumë më i ulët në kalori. Pse? Për shkak se procesi i përzierjes shton ajrin në djath dhe e shkumëzon atë, kështu që duket sikur ju merrni më shumë djathë për të njëjtën madhësi. Disa marka gjithashtu shtojnë qumështin e skremuar si përbërës që ul përmbajtjen e yndyrës.

Pra, si krahasohen kaloritë? Krem djathi Filadelfia i rrahur ​​rendit një madhësi shërbyese si dy lugë në paketim. Kjo sasi do të sigurojë 50 kalori, 4.5 gram yndyrë dhe 3 gram yndyrë të ngopur, sipas prodhuesit.

Kaloritë në krem djathin ​​me aromë do të varet gjithashtu nga lloji që blini. Shijet e ëmbla si ato me manaferra të përziera ose krem ​​djathë me dredhëza do të kenë fruta ose pure frutash të shtuara, të cilat do të rrisin sasinë e sheqerit dhe kalorive. Shijet e tjera mund të shtojnë kripë, kështu që përmbajtja e natriumit do të jetë pak më e lartë, por kaloritë ndoshta do të mbeten të njëjta.

Vlerat Ushqyese të Djathit Krem

 

Karbohidratet në ​​djathin krem

 

Ka sasi të vogël të karbohidrateve në djathë krem. Një porcion i vetëm siguron më pak se një gram karbohidrate (0.6 gram) kryesisht në formën e sheqerit. Megjithatë, nëse blini lloje të caktuara të djathit krem me shije, përmbajtja e karbohidrateve do të rritet.

Për shembull, marka Filadelfia Djathi Krem me Sheqer të Kaftë për lyerje të bukës (Broën Sugar Cream Cheese Spread) përmban 7 gram sheqer për porcion.

 

Yndyrnat në djathin krem

 

Shumica e yndyrës në djathë krem ​​është yndyrë e ngopur. Ka pesë gramë yndyrë gjithsej në një porcion të vetëm të djathit krem ​​dhe pesë gram janë yndyra të ngopura. Ekziston gjithashtu një sasi e vogël e yndyrës poli të pangopur(0.2 gram) dhe yndyrë mono të pangopur (1.2 gram).

 

Proteinat në djathin krem

 

Ka pak më pak se një gram proteina (0,9 gramë) në një porcion të vetëm të djathit krem.

 

 

Mikronutrientët në krem ​​djathë

 

Djathi krem siguron disa vitamina dhe minerale.

Ju do të përfitoni nga një sasi të vogël të vitaminës A (183 IU), vitaminë K (0.5 mcg), folat (1.6 mcg) dhe kolinë (3.9 mg).

Mineralet në djathë krem ​​përfshijnë kalcium (14.2 miligram), fosfor (15.4 mg), magnez (1.3 mg), kalium (20 mg), natriumi (46.5 mg), dhe gjurmë të selenit.

 

Përfitimet shëndetësore

 

Për disa njerëz, krem ​​djathi ofron përfitime, sepse është më i ulët në yndyrë dhe kalori sesa gjalpi. Por nuk është gjithmonë zgjedhja më e mirë.

Në betejën midis gjalpit dhe krem ​​djathit, zgjedhja me më pak kalori dhe yndyrë është krem ​​djathi – nëse krahasoni versionet e sasisë së njejtë të të dy produkteve. Por nëse krahasoni shumëllojshmërinë e copave të djathit krem me gjalpë të rrahur ose me gjalpë me kalori të ulët, atëherë djathi krem mund të jetë më i lartë në yndyrë dhe në kalori.

Nëse jeni duke u përpjekur të vendosni midis gjalpit dhe krem ​​djathit në mëngjes kur përgatitni mëngjesin, duhet të merrni parasysh më shumë sesa vetëm përmbajtjen e kalorive dhe yndyrnave.

Ushqyesit e vaktit tuaj do të varet nga disa faktorë.

 

Sa përdorni. Krem djathi është shpesh më i lehtë për t’u përhapur në tost ose në bagel. Për këtë arsye, mund të jetë më e lehtë për të përdorur më pak djathë krem ​​se sa gjalpë. Ju do të konsumoni më pak kalori dhe më pak yndyrë të ngopur si rezultat.

Çfarë lloji përdorni. Nëse përdorni versionin e krem ​​djathit të rrahur ose versionin e gjalpit të rrahur, ju do të mërrni më pak kalori.

Çfarë keni lyer me të? Bageli apo tosti të cilin ju e lyeni ka të ngjarë të kontribuojë me kalori të zbrazëta në dietën tuaj më shumë se sa gjalpi apo krem ​​djathi. Buka e bardhë, produktet e bukës dhe bageli i prodhuar nga drithërat e rafinuar shtojnë karbohidrate, kalori dhe shumë pak ushqyes në dietën tuaj. Zgjidhni një porcion më të vogël të bagelit ose bukës me drithëra të tëra.

Vlerat Ushqyese të Djathit Krem

 

Pyetje të shpeshta

 

A është i shëndetshëm krem djathi me yndyrë të ulët?

Krem djathi me kalori ose djathi Neufchatel siguron një të tretën më pak yndyrë sesa varieteti tradicional. Një porcion i vetëm prej një luge gjelle shërben 6 gram yndyrë dhe 4 gram yndyrë të ngopur. Djathi Neufchatel bëhet nga qumështi ndërsa krem djathi ​​tradicional bëhet nga qumështi dhe kremi. Nëse jeni duke u përpjekur të ndërpreni yndyrën dhe kaloritë në receta ju mund të përdorni djathin Neufchatel në vend të krem ​​djathit.

 

A duhet të ftohë djathin krem?

Krem djathi duhet të ruhët i mbyllur fort dhe në frigorifer. Ju mund ta ngrini krem djathin ​​për ta përdorur në receta, por tekstura do të ndryshojë. Ju ndoshta nuk do të dëshironi ta përhapni atë në tost ose në bagel pasi të shkrihet. 

 

Cila është mënyra më e mirë për të zbutur krem ​​djathin për t’a përdorur në receta?

Kur krem ​​djathi është i ftohtë, mund të jetë e vështirë ta përdorni në receta. Mënyra më e mirë për ta zbutur është që ta lëmë atë në banak për një periudhë të shkurtër kohore. Por nëse nuk keni kohë, thjesht shtypni djathin me një petëzuese ose me shuplakë të dorës për ta zbutur atë.

 

Alergjitë dhe ndërveprimet

Njerëzit që kanë alergji në qumësht duhet të shmangin krem ​​djathin pasi që përmban qumështin e lopës. Sipas Klinikës Mayo, simptomat e alergjisë së qumështit mund të shkojnë nga të buta në të rënda dhe mund të përfshijnë gulçim, vjellje, skuqje dhe probleme të tretjes. Ekspozimi ndaj qumështit gjithashtu mund të shkaktojë anafilaksi.

Përveç kësaj, njerëzit që janë intolerant ndaj laktozës mund të duan të shmangin krem ​​djathin. Ju mund të keni shumë simptoma të tilla si: të përziera, dhimbje, gaz, fryerje dhe diarre nëse konsumoni produktin.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com