Lart

Çaj me piper të zi, zgjidhja më e mirë për të luftuar kollën dhe të ftohtin

Në vend që të pish çajin normal, pi një çaj me piper në mëngjes për të qëndruar sa më larg kollës dhe të ftohtit. Gjithçka që duhet të bësh është:

  • T’i shtosh 2 deri në 3 fara të zeza të grira ose pluhur çajit në një gotë me ujë të nxehtë.
  • Përzierjen lëre të vlojë për 5 minuta, pastaj shto në të edhe një lugë gjelle mjaltë.

Kjo është një mënyrë e thjeshtë, por shumë efektive në kushte shtëpie për të luftuar të ftohtin dhe kollën. Piperi është i pasur me shumë lëndë ushqyese thelbësore si vitamina C, flavonoide, antioksidantë dhe antibakteriale. Kur përdoret i kombinuar me mjaltë, piperi i zi lehtëson gëlbazën dhe të ndihmon të kesh frymëmarrje më të pastër e të lehtë.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com