Lart

6 Përfitime Shëndetësore të Farave të Kërpit që Janë Mbështetur nga Shkenca.

Farat e kërpit janë fara të bimës së kërpit, Kanabis sativa.

Ato janë nga të njëjtat lloje si kanabisi (marihuana), por një larmi e ndryshme.

Megjithatë, ato përmbajnë vetëm gjurmë të THC, përbërja psikoaktive në marihuanën.

Farat e kërpit janë jashtëzakonisht ushqyese dhe të pasura me yndyrna të shëndetshme, proteina dhe minerale të ndryshme.

Këtu janë 6 përfitime shëndetësore të farave të kërpit që janë mbështetur nga shkenca.

 1.Farat e kërpit janë jashtëzakonisht ushqyese

Teknikisht farat e kërpit janë shumë ushqyese. Ata kanë një aromë të butë dhe të shijshme dhe shpesh përmenden si zemra kërpi.

Fara e kërpit përmban më shumë se 30% yndyrë. Ato janë jashtëzakonisht të pasura me dy acide yndyrore esenciale, acid linoleik (omega-6) dhe acid alfa-linolenik (omega-3).

Ato gjithashtu përmbajnë acid gama-linolenik, i cili ka qenë i lidhur me disa përfitime shëndetësore.

Farat e kërpit janë një burim i madh proteinash, pasi më shumë se 25% e kalorive të tyre totale janë nga proteina me cilësi të lartë.

Kjo është dukshëm më shumë se ushqime të ngjashme si fara dhe farat e lirit, ku kaloritë e të cilave janë 16-18% proteina.

Farat e kërpit janë gjithashtu një burim i madh vitaminë E dhe minerale, si fosfor, kalium, natrium, magnez, squfur, kalcium, hekur dhe zink.

Farat e kërpit mund të konsumohen të papërpunuara, të gatuara ose të pjekura. Vaji I farave të kërpit është gjithashtu shumë i shëndetshëm dhe është përdorur si ushqim dhe ilaçe në Kinë për të paktën 3,000 vjet.

2.Fara e kërpit mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së zemrës

Sëmundja e zemrës është shkaku numër një i vdekjes në mbarë botën.

Është interesante që ngrënja e farave të kërpit mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Farat përmbajnë sasi të larta të aminoacidës arginine, e cila prodhon oksid nitrik në trupin tuaj.

Oksid nitrik është një molekulë e gazit që i bën enët tuaja të gjakut të zgjerohen dhe të relaksohen, duke çuar në uljen e presionit të gjakut dhe në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Në një studim të madh në mbi 13,000 njerëz, rritja e konsumit të arginines korrespondonte me uljen e niveleve të proteinës C-reaktive , një shënues inflamimi. Nivelet e larta të proteinës C-reaktive janë të lidhura me sëmundjet e zemrës.

Acidi gama-linolenik i gjetur në farat e kërpit ka qenë gjithashtu i lidhur me inflamacion të reduktuar, që mund të ulë rrezikun e sëmundjeve si sëmundjet e zemrës.

Përveç kësaj, studimet e kafshëve kanë treguar se fara e kërpit ose vaji i farës së kërpit mund të zvogëlojë presionin e gjakut, të ulë rrezikun e formimit të koagulës së gjakut dhe të ndihmojë zemrën të rimëkëmbet pas një sulmi në zemër.

3.Vaji i farave të kërpit mund të ndihmojë për çrregullimet e lëkurës

Acidet yndyrore mund të ndikojnë në përgjigjet imune në trupin tuaj.

Studimet sugjerojnë se sistemi imunitar varet nga ekuilibri i omega-6 dhe omega-3 acide yndyrore.

Farat e kërpit janë një burim i mirë i acideve yndyrore polo të pangopura dhe esenciale. Ata kanë rreth një raport 3: 1 të omega-6 në omega-3, që konsiderohet në gamën optimale.

Studimet kanë treguar se dhënia e vajit të farës së kërpit për njerëzit me ekzemë mund të përmirësojë nivelet e gjakut të acideve yndyrore esenciale.

Vaji mund të lehtësojë lëkurën e thatë, të përmirësojë kruarjen dhe të zvogëlojë nevojën për mjekim të lëkurës.

5.Farat e kërpit janë një burim i madh i proteinave me bazë bimore

Rreth 25% e kalorive në farat e kërpit vijnë nga proteina, që është relativisht e lartë.

Në fakt, sipas peshës, farat e kërpit ofrojnë sasi të ngjashme të proteinave si viçi dhe qengji – 30 gram fara kërpi, ose 2-3 lugë, sigurojnë rreth 11 gram proteina.

Ata janë konsideruar si një burim i plotë proteinash, që do të thotë se ato sigurojnë të gjitha aminoacidet esenciale. Trupi juaj nuk mund të prodhojë aminoacide esenciale dhe duhet t’i marrë ato nga dieta juaj.

Burimet e plota të proteinave janë shumë të rralla në mbretërinë e bimëve, pasi bimët shpesh nuk kanë lizin aminoacid. Quinoa është një tjetër shembull i një burimi të plotë proteina me bazë bimore.

Farat e kërpit përmbajnë sasi të konsiderueshme të aminoacideve metionine dhe cisteine, si dhe nivele shumë të larta të arginines dhe acidit glutamik.

Shpërndarja e proteinës së kërpit është gjithashtu shumë e mirë – më mirë se proteina nga shumë kokrra, arra dhe bishtajore.

 6.Farat e kërpit mund të zvogëlojë simptomat e PMS dhe menopauzës

Deri në 80% të grave të moshës riprodhuese mund të vuajnë nga simptoma fizike ose emocionale të shkaktuara nga sindromi premenstrual (SP).

Këto simptoma janë shumë të ngjarë të shkaktohen nga ndjeshmëria ndaj prolaktinës së hormoneve.

Acid Gamma-linolenic (AGL), i gjetur në farat e kërpit, prodhon prostaglandin E1, i cili redukton efektet e prolaktinës.

Në një studim në gratë me SP, duke marrë 1 gram acide yndyrore esenciale – duke përfshirë 210 mg AGL – në ditë rezultoi në një rënie të ndjeshme të simptomave.

Studime të tjera kanë treguar se vaji i aguliçe, i cili është i pasur me AGL gjithashtu, mund të jetë shumë efektiv në reduktimin e simptomave për gratë që kanë dështuar terapitë e tjera SP.

Zvogëlon dhimbjen e gjirit dhe butësinë, depresionin, nervozizmin dhe mbajtjen e lëngjeve që lidhen me SP.

Për shkak se farat e kërpit janë të larta në AGL, disa studime kanë treguar se ato mund të ndihmojnë në uljen e simptomave të menopauzës.

Procesi i saktë është i panjohur, por AGL në fara kërpi mund të rregullojë pabarazitë e hormoneve dhe inflamacionet e lidhura me menopauzën.

7.Fara e tërë e kërpit mund të ndihmojnë tretjen

Fibra është një pjesë thelbësore e dietës suaj dhe e lidhur me shëndetin më të mirë të tretjes.

Farat e tërë kërpit janë një burim i mirë i fibrave të tretshme dhe të pazgjidhshme, që përmbajnë respektivisht 20% dhe 80%.

Fibra e tretshme formon një substance si xhel në zorrë. Është një burim i vlefshëm i lëndëve ushqyese për bakteret e dobishme ndihmon tretjen e ushqimit dhe gjithashtu mund të reduktojë zvogëlimin e sheqerit në gjak dhe të rregullojë nivelet e kolesterolit.

Fibra e patretshme shton sasi të madhe në stolin tuaj dhe mund të ndihmojë ushqimin dhe mbeturinat të kalojnë nëpër zorrën tuaj. Ajo është gjithashtu e lidhur me një rrezik të reduktuar të diabetit.

Sidoqoftë, fara e kërpit të qëruara ose të paqëruara – të njohura gjithashtu si zemra e kërpit – përmbajnë fibra shumë pak sepse guaska e pasur me fibra është hequr.

Në fund të fundit

Megjithëse farërat e kërpit kanë ardhur vetëm kohët e fundit në Perëndim, ato janë një ushqim kryesor në shoqëri dhe sigurojnë vlera të shkëlqyera ushqyese.

Ato janë shumë të pasur me yndyrna të shëndetshme, proteina me cilësi të lartë dhe disa minerale.

Sidoqoftë, lëvozhga e farës së kërpit mund të përmbajë sasi gjurmë THC (<0.3%), përbërja aktive në marihuanën. Njerëzit që kanë qenë të varur nga kanabisi mund të duan të shmangin farat e kërpit në çdo formë.

Në përgjithësi, farat e kërpit janë tepër të shëndetshme. Ata mund të jenë një nga pak super-ushqimet të denjë për reputacionin e tyre.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com