Lart

A mund t’i Hani Farat e Sheges?

Shegat janë fryte të bukura, me “bizhuteri” të kuqe të shndritshme, që quhen cipa, që përmbajnë nektar të ëmbël të lëngshëm që rrethon një farë të bardhë në mes. Ndërsa hapni një shegë dhe lirimin e farave nga fruti është punë e vështirë, mund ta bëni atë edhe më të vështirë duke i larguar një nga një ato. Përkundër disa mendimeve të njohura, farërat e shegës mund të hahen – dhe ato janë të mira edhe për ju!

A mund t'i Hani Farat e Sheges?

Cilat janë përfitimet shëndetësore?

Shega është një fryt jashtëzakonisht i shëndetshëm. Shumë njerëz i hapin ato, heqin farat dhe i hanë të gjitha. Megjithatë, të tjerët thithin lëngun nga çdo farë para se të pështyjnë masën e bardhë fibroze. Grupi i fundit është ai që mund të humbas disa nga përfitimet shëndetësore të shegës!

 

Ushqyesit

Shegët janë të pasura me vitaminë C, kalium dhe fibra. Pjesa më e madhe e asaj fibre gjendet në farat e bardha që fshihen nën shtresat e lëngut. Ajo përmban 48 për qind të konsumit të rekomanduar ditor të vitaminës C, e rëndësishme për një sërë funksionesh shëndetësore.

 

Pak kalori

Me 234 kalori në një shegë të tërë, ajo është një ushqim relativisht i ulët në kalori. Kjo i bën ato një ushqim të shijshëm dhe ideal për këdo që kujdeset për peshën trupore.

 

Antioksidantë

Farat e shegës përmbajnë një numër të madh antioksiduesësh, të cilët ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga inflamacionet dhe dëmtimet e radikaleve të lira. Ka edhe antioksidantë në lëvozhgë, megjithëse pak njerëz hanë lëvozhgën e shegës. Këta antioksidantë, të referuar si polifenole, përfshijnë taninet, flavonoidet dhe antocianin.

I vetmi rrezik potencial i shegëve qëndron në rreziqet që i paraqet qenve. Disa qen mund të përjetojnë shqetësim ekstrem të tretjes për shkak të taninave dhe acideve brenda frutave të shegës. Pra, mbani ato larg tyre!

 

4 Mënyra për të nxjerrë maksimumin nga shegët

 

  1. Zgjidhni shegat e duhura

Zgjedhja e shegëve të pjekura është relativisht e lehtë, pasi ato që gjenden në dyqanet ushqimore lokale janë zgjedhur kur janë pjekur. Fruti duhet të jetë i rëndë dhe lëkura duhet të jetë e fortë. Gërvishtjet e vogla në sipërfaqe nuk ndikojnë në brendësinë e frutave, prandaj mos gjykoni një shegë nga lëkura e saj e gërithur!

 

  1. Largoni farat në mënyrën e duhur

Ngrënia e një shegë mund të jetë një aventurë e çrregullt, por është mirë kur hani të gjithë farat. Filloni duke e prerë frytin në gjysmë. Pastaj, nxjerrini me lugë farat e kuqe të vogla në një tas. Ju mund t’i shtoni fara në sallata, kos, bollgur, deserte ose çfarëdo që ju dëshironi!

 

  1. Bëni ato të zgjasin

A keni blerë shumë shega për të ngrënë përnjëherë? Ju mund t’i ruani fara duke i përhapur ato në një fletë pjekjeje dhe duke I ngrirë ato për dy orë. Pastaj transferoni ato në qese frigoriferi dhe vendosni ato në frigorifer. Kjo do t’i bëjë ato të zgjasin deri në një vit.

 

  1. Kthejeni në lëng!

Ju gjithashtu mund t’i ktheni shegat në lëng dhe të mos shpenzoni për t’a blerë atë në shishe. Plus, lëngu i shegës në shishe mund të përmbajë të gjitha llojet e përbërësve të tjerë, duke përfshirë sheqer dhe natrium të shtuar.

Përdorni një shtrydhëse frutash ose thjesht shtrydhni frutin, duke ndarë fibrat me një sitë. Përdorni lëngun për të bërë diçka të freskët dhe të shijshme. Lëngu mund të mbahet në frigorifer deri në tre ditë ose të mbahet në friz deri në gjashtë muaj.

 

Përmbledhje

Shegët përmbajne si përfitime shëndetësore ashtu dhe historinë. Përkundër besimeve të kundërta, farat  brenda kanë si shije të butë ashtu edhe janë të mira për ju. Kështu që herën tjetër që keni qasje në këtë “fryt të parajsës”, mos e refuzoni!

Shpërndaj
Arbnor Puka