Lart

Sa kalori ka në farat e lulediellit?

Lulet e diellit nuk janë vetëm të bukura për t’i parë. Ato gjithashtu ofrojnë një frut ushqimor të njohur botanikisht si thelb luledielli. Shumica e njerëzve e quajnë “fara” e thelbit.

Thelbi i lulediellit është i mbështjellë me lëvore, të zezë dhe të bardhë, me shirita me majë. Ata janë një meze e lehtë popullore. Por jo të gjitha farat e lulediellit krijohen të barabarta, veçanërisht kur bëhet fjalë për kaloritë.

Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë rreth lëndës së farës së lulediellit.

Kalori farat lulediellit

Sa kalori janë në farat e lulediellit?

Sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë (DAB) Baza e të Dhënave të Ushqimit:

 

 •          1/4 gotë me fara të lulediellit të papërpunuar ka 204 kalori
 •          1/2 filxhan fara me lëvore ka 67 kalori

Nëse jeni fans i farave të thata të lulediellit, 1/4 gotë është 186 kalori. Fara luledielli të pjekura në vaj janë 200 kalori për 1/4 filxhan.

 

Farat e lulediellit janë në dispozicion me shtesa shijesh si salcë kosi dhe qepë, ranq, dhe tranguj. Në shumicën e rasteve, shtesat e shijeve nuk shtojnë kalori. Për shembull, një servim prej 1/4 të filxhanit  të farërave të lulediellit me ranq është vetëm 190 kalori, pa marrë parasysh se a i hani vetëm farat apo farat dhe shtesën e shijes në lëvoren e tyre.

 

Tifozët e çokollatës mund të shijojnë farat e lulediellit me çokollatë. Por i ruani ata për një trajtim të rastit. 40gr fara të lulediellit të mbuluar me çokollatë të errët ka rreth 200 kalori.

 

Sa yndyrë ka në farat e lulediellit?

Farat e lulediellit kanë yndyrë të lartë, kryesisht yndyra të pangopura. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, acidet yndyrore të pangopura mund të ndihmojnë zemrën tuaj. Por kjo është vetëm në rast se ata hanë me përmbajtje dhe hanë në vend të ushqimeve që janë të larta në yndyrna të ngopura dhe trans.

Yndyrnat e pangopura mund të:

 

 •          reduktojnë nivelet e ulëta të kolesterolit (LDL)
 •          ul rrezikun e sulmit në zemër
 •          të zvogëlojë rrezikun e goditjes së zemrës
 •          menaxhoj sheqerin në gjak
 •          ulë presionin e gjakut

 

Yndyrnat e shëndosha në farat e lulediellit janë të mira për ju. Farat e lulediellit janë të vogla, kështu që janë të lehta për t’u ngrënë më shumë se sa duhet. Nëse nuk jeni të kujdesshëm, ju mund të konsumoni më shumë se një servim përnjëherë. Mundohuni që ta masni sasinë e tyre në mënyrë që ta parandaloni veten nga ngrënja e sasive të tepërta nga to.

 

Përfitime të tjera shëndetësore të farave të lulediellit

Farat e lulediellit mund të jenë të vogla, por ato mbushin një grusht ushqyes. Ato janë një burim i madh i shumë vitaminave dhe lëndëve ushqyese, duke përfshirë mbi 100 për qind të konsumit të përditshëm të bakrit, manganit dhe selenës.

 

Vitamina E

Vitamina E nuk është një vitaminë e vetme. Është një grup i përbërësve të tretshëm në yndyrë me aftësi të fuqishme antioksiduese. Vitamina E ndihmon në parandalimin e radikaleve të lira nga dëmtimi i qelizave të shëndetshme në trupin tuaj.

 

Seleni

Ky mineral është i rëndësishëm për riprodhimin dhe sintezën e ADN-së. Gjithashtu ndihmon në reduktimin e stresit oksidativ nga radikalët e lirë.

 

Niacina

Gjithashtu i quajtur vitamina B-3, ndihmon në riparimin e ADN-së. Kjo mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit total dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

 

Vitamina B-6

Kjo vitaminë e tretshme në ujë ndihmon trupin tuaj të bëjë norepinefrin dhe serotonin, kimikate që transmetojnë sinjale të trurit. Gjithashtu mund të lehtësojë simptomat e sindromit premenstrual (SPM).

 

Fibër

Nëse dëshironi zorrë të shëndetshme, hani më shumë fibra. Fibra ndihmon që zorrët të lëvizin mirë dhe shpesh. Fibra gjithashtu mund të ndihmojë kolesterolin e ulët, të menaxhojë sheqerin në gjak dhe të promovojë humbjen e peshës duke ju mbajtur më të plotë më gjatë.

 

Proteinë

Proteinat janë ekuacioni i ndërtimit të qelizave tuaja. Ato bëjnë shumë punë për të krijuar, mbajtur dhe riparuar indet në trupin tuaj. Proteinat janë blloqet e ndërtimit të trupit tuaj për:

 •          Kockat
 •          muskujt
 •          kërc
 •          lëkurë
 •          gjak

 

Folate

Nëse jeni një grua me moshën e lindjes, kjo vitaminë B është kritike. Kjo ndihmon në parandalimin e defekteve të tubit nervor si bifida kurrizore dhe anencefalia. Folatet gjithashtu mund t’ju rrisin kujtesën, përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe parandalimin e kancerit. Por më shumë kërkime nevojitet për të provuar efektivitetin e saj.

 

Acid pantothenik

Acidi pantothenik ndihmon trupin tuaj të shëndrrojë yndyrnat, karbohidratet, dhe proteinat në energji. Kjo vitaminë B nxit shërimin e plagëve, dhe gjithashtu mund të ndihmojë në reduktimin e kolesterolit.

 

Hekuri

Hekuri është një mineral gjurmë që trupi juaj ka nevojë për të bërë qelizat e kuqe të gjakut. Ju duhet sasi të mjaftueshme të hekurit për të parandaluar aneminë e mungesës së hekurit dhe të ndiheni të aktivizuar.

 

Mënyrat për të ngrënë fara luledielli

Farat e lulediellit janë të shijshme nga pakoja. Por nëse mendoni jashtë kutisë, do të gjeni shumë mënyra për t’i përfshirë në planin tuaj të ngrënies. Këtu janë disa ide:

 

 •          shtoni sallatë të gjelbër, sallatë frutash, sallatë të pulave dhe sallatë të peshkut
 •          perzijeni me bollgur në mëngjes
 •          shtoni në smoothies
 •          shtresë me kos dhe fruta të freskëta për të krijuar një perfeksion
 •          sasi e vogël mbi kos dhe akullore

 

Përfundim

Shumica e llojeve të farave të lulediellit janë në numër të moderuar të kalorive. Farat e lulediellit mund të jenë pjesë e një diete të shëndetshme kur hahen me përmbajtje dhe në vend të ushqimeve me kalori të larta dhe të ushqimeve jo të shëndetshme.

Mbani në mend se shumë farëra të lulediellit të përpunuar janë të ngarkuar me kripë. Shumë kripë në dietën tuaj është e vështirë për zemrën tuaj dhe veshkat. Gjithashtu mund t’ju shkaktojë që të mbani ujë dhe të çoni në presion të lartë të gjakut. Për të mbajtur natrium në anën e poshtme, hani farat e lulediellit të papërpunuara, të pakripura.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com