Lart

10 Përfitimet Shëndetësore të Farave të Kungullit

Farat e kungullit mund të jenë të vogla, por janë të mbushura me vlera ushqyese.

Ngrënja e vetëm një sasie të vogël të tyre mund t’ju ofrojë një sasi të konsiderueshme të yndyrave të shëndetshme, magnezit dhe zinkut.

Për shkak të kësaj, farat e kungujve janë shoqëruar me disa përfitime shëndetësore.

Këto përfshijnë përmirësimin e shëndetit të zemrës, shëndetin e prostatës dhe mbrojtjen nga kanceret e caktuara.

Për më tepër, këto fara mund të përfshihen lehtësisht në dietën tuaj.

Këtu janë 11 përfitimet më të mira shëndetësore të farave të kungujve që mbështeten nga shkenca.

10 Përfitimet Shëndetësore të Farave të Kungullit

 1. Plot me ushqyes të vlefshëm

Farërat e kungullit njihen gjithashtu si “pepita” – një term spanjoll meksikan.

Ndryshe nga fara e bardhë e fortë nga një kungull I gdhendur, shumica e farave të kungullit të blera në supermarket nuk kanë lëvozhgë.

Këto farë pa lëvozhgë janë jeshile, të sheshtë dhe ovale.

28 gramë fara pa lëvozhgë  të kungujve kanë afërsisht 151 kalori, kryesisht nga yndyra dhe proteina.

Përveç kësaj, një shërbim prej (28 gram) përmban:

 • Fiber: 1,7 gram
 • Karbohidrate: 5 gram
 • Proteina: 7 gram
 • Yndyrëra: 13 gramë (6 prej të cilave janë omega-6s)
 • Vitamina K: 18% e RDI
 • Fosfori: 33% e RDI
 • Mangani: 42% e RDI
 • Magnezi: 37% e RDI
 • Hekuri: 23% e RDI
 • Zinku: 14% e RDI
 • Bakri: 19% e RDI

Ato gjithashtu përmbajnë shumë antioksidantë dhe një sasi të mirë acidi yndyror polo të pangopura, kalium, vitaminë B2 (riboflavin) dhe folate.

Fara e kungujve dhe vaji i farës gjithashtu paketojnë shumë lëndë ushqyese dhe përbërës të bimëve që janë treguar të ofrojnë përfitime shëndetësore.

 1. Të larta në antioksidantë

Farat e kungullit përmbajnë antioksidantë si karotenoide dhe vitamina E.

Antioksidantët mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe të mbrojnë qelizat tuaja nga radikalet e lira të dëmshme. Kjo është arsyeja pse konsumimi i ushqimeve të pasura me antioksidantë mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër shumë sëmundjeve.

Mendohet se nivelet e larta të antioksidantëve në fara të kungullit janë pjesërisht përgjegjës për efektet e tyre pozitive në shëndet.

Në një studim, vaji i farave të kungullit zvogëlon inflamacionin në rats me artrit pa efekte anësore, ndërsa kafshët që kishin një ilaç anti-inflamator pësuan efekte negative.

 1. Lidhur me një rrezik të reduktuar të kancereve të caktuara

Dietat e pasura me fara kungulli janë shoqëruar me një rrezik të reduktuar të kancerit të stomakut, gjirit, mushkërive, prostatës dhe zorrës së trashë.

Një studim i madh vëzhgimor zbuloi se ngrënia e tyre ishte e lidhur me një rrezik të reduktuar të kancerit të gjirit në gratë postmenopauzë.

Studime të tjera sugjerojnë se lignans në fara kungulli mund të luajnë një rol kyç në parandalimin dhe trajtimin e kancerit të gjirit.

Studimet e mëtejshme të tubave provë zbuluan se një shtesë që përmbante fara kungulli kishte potencialin për të ngadalësuar rritjen e qelizave të kancerit të prostatës.

 1. Përmirësimi i shëndetit të prostatës dhe fshikëzës

Farat e kungujve mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të hiperplasisë beninje të prostatës (HBP), një gjendje në të cilën zgjerohet gjëndra e prostatës, duke shkaktuar probleme me urinim.

Disa studime në njerëz zbuluan se ngrënia e këtyre farërave zvogëloi simptomat e lidhura me HBP.

Në një studim njëvjeçar në mbi 1.400 burra me HBP, konsumi i farës së kungujve uli simptomat dhe përmirësoi cilësinë e jetës.

Hulumtimet e mëtejshme sugjerojnë se marrja e farave të kungujve ose produkteve të tyre si shtesa mund të ndihmojnë në trajtimin e simptomave të një fshikëza tepër aktiv.

Një studim në 45 meshkuj dhe femra me fshikëza tepër aktivë zbuloi se 10 gramë të farës së kungullit nxjerrin funksionin urinar të përditshëm.

 1. Shumë të larta në Magnez

Farat e kungullit janë një nga burimet më të mira natyrale të magnezit – një mineral që shpesh mungon në dietat e shumë popujve perëndimorë.

Në SHBA, rreth 79% e të rriturve kanë një konsum të magnezit nën sasinë ditore të rekomanduar.

Magnezi është i nevojshëm për më shumë se 600 reaksione kimike në trupin tuaj. Për shembull, nivelet e përshtatshme të magnezit janë të rëndësishme për:

Kontrolli i presionit të gjakut.

Reduktimi i rrezikut të sëmundjes së zemrës.

Formimi dhe mbajtja e eshtrave të shëndetshme.

Rregullimi i niveleve të sheqerit në gjak.

 1. Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Farat e kungujve janë një burim i mirë i antioksidantëve, magnezit, zinkut dhe acideve yndyrore – të gjitha këto mund të ndihmojnë për ta mbajtur zemrën të shëndetshme.

Studimet e kafshëve kanë treguar gjithashtu se vaji i farave të kungujve mund të zvogëlojë presionin e lartë të gjakut dhe nivelet e larta të kolesterolit – dy faktorë të rëndësishëm të rrezikut për sëmundjet e zemrës.

Një studim 12-javor në 35 femra në postmenopauzë zbuloi se shtesat e vajit të farave të kungujve reduktonin presionin e gjakut diastolik me 7% dhe ngritën nivelet e “mirë” të kolesterolit HDL me 16%.

Studime të tjera sugjerojnë se aftësia e kungujve për të rritur prodhimin e oksidit nitrik në trupin tuaj mund të jetë përgjegjës për efektet e saj pozitive në shëndetin e zemrës.

Oksidi nitrik ndihmon zgjerimin e enëve të gjakut, duke përmirësuar rrjedhjen e gjakut dhe uljen e rrezikut të rritjes së pllakave në arteriet tuaja.

 1. Mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak

Studimet e kafshëve kanë treguar se kungujt, fara kungulli, pluhur farë kungulli dhe lëng kungulli mund të zvogëlojë sheqerin në gjak.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit me diabet, të cilët mund të luftojnë për të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak.

Disa studime kanë gjetur se plotësimi me lëng kungull ose pluhur farë redukton nivelet e sheqerit në gjak në njerëzit me diabet tip 2.

Përmbajtja e magnezit të lartë të farave të kungujve mund të jetë përgjegjës për efektin e saj pozitiv në diabetin.Një studim vëzhgimor në mbi 127,000 njerëz zbuloi se dietat e pasura me magnez ishin të lidhura me një rrezik 33% më të ulët të diabetit të tipit 2 në meshkuj dhe një rrezik 34% më të ulët në femra.Më shumë kërkime janë të nevojshme për të konfirmuar këto efekte të dobishme të farave të kungujve në nivelet e sheqerit në gjak.

 

8.Të larta në Fibër

Farat e kungullit jane nje burim i madh i farave me fibra dietare qe japin 1,1 gram fibra ne nje sherbim prej 1 oz (28 gram).

Një dietë e lartë në fibra mund të nxisë shëndetin e mirë të tretjes.

Përveç kësaj, dietat me fibra të lartë janë shoqëruar me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2 dhe obezitetit.

 1. Mund të përmirësojë cilësinë e spermës

Nivelet e ulëta të zinkut lidhen me zvogëlimin e cilësisë së spermës dhe një rritje të rrezikut të infertilitetit te meshkujt.

Meqë farat e kungujve janë një burim i pasur zinku, ato mund të përmirësojnë cilësinë e spermës.

Dëshmitë nga një studim në minj sugjerojnë se ato gjithashtu mund të mbrojnë spermatozoidet njerëzore nga dëmtimet e shkaktuara nga kimioterapia dhe sëmundjet autoimune.

Farat e kungullit janë gjithashtu të larta në antioksidantë dhe lëndë ushqyese të tjera që mund të kontribojnë në nivele të shëndetshme të testosteronit dhe të përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm.

Së bashku, të gjithë këta faktorë mund të përfitojnë nivelet e pjellorisë dhe funksionin riprodhues, veçanërisht në meshkuj.

 1. Mund të ndihmojë në përmirësimin e gjumit

Nëse keni probleme me gjumin, mund të dëshironi të hani disa fara kungulli para shtratit. Ata janë një burim natyral i triptofanit, një aminoacid që mund të ndihmojë në nxitjen e gjumit.

Konsumimi  rreth 1 gram i përditshëm i triptofanit mendohet të përmirësojë gjumin.

Megjithatë, ju do të duhet të hani rreth 7 gramë (200 gramë) fara kungulli për të arritur sasinë e nevojshme të triptofanit.

Zinku në këto fara gjithashtu mund të ndihmojë konvertimin e triptofanit në serotonin, i cili pastaj ndryshohet në melatonin, hormon që rregullon ciklin tuaj të gjumit.

Përveç kësaj, fara e kungujve janë një burim i shkëlqyeshëm i magnezit. Nivelet adekuate të magnezit gjithashtu janë shoqëruar me gjumë më të mirë.

Disa studime të vogla kanë gjetur se marrja e një shtojce të magnezit ka përmirësuar cilësinë e gjumit dhe kohën e përgjithshme të gjumit në njerëzit me nivele të ulëta të magnezit.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com