Lart

9 Përfitimet Shëndetësore të Bajameve të Bazuara në Dëshmi

Bajamet janë ndër pemët më të njohura arrore në botë. Ata janë shumë ushqyese dhe të pasura me yndyrna të shëndetshme, antioksidantë, vitamina dhe minerale.

Përfitimet Shëndetësore Bajameve

Këtu kemi paraqitur 9 përfitimet shëndetësore të bajameve.

 

  • Bajamet japin sasi të madhe ushqyese

Bajamet janë farat e ngrënshme të Prunus dulcis, më së shpeshti të quajtur pemë bajame. Ato vijnë nga Lindja e Mesme, por SHBA tani është prodhuesi më i madh në botë.

Bajamet që mund të bleni në dyqane zakonisht e kanë të hequr gëzhojën , duke zbuluar arrën e ngrënshme brenda. Ato shiten të papërpunuara ose të pjekura. Ato përdoren gjithashtu për të prodhuar qumështin e bajames, vajin, gjalpën, miellin ose pastën – të njohur edhe si marzipan. 

Bajame mbajnë një profil impresiv ushqyes. 28 gram bajame përmbajnë:

Fibra: 3,5 gram

Proteina: 6 gram

Yndyrna: 14 gram (9 prej të cilave janë të monongopura)

Vitaminë E: 37% e RDI

Mangan: 32% e RDI

Magnez: 20% e RDI

Ato gjithashtu përmbajnë një sasi të mirë bakri, vitaminë B2 (riboflavin) dhe fosfor.

Kjo është e gjitha nga një grusht i vogël bajamesh, i cili furnizon vetëm 161 kalori dhe 2.5 gram karbohidrate të tretshme. Është e rëndësishme të theksohet se trupi juaj nuk thith 10-15% të kalorive të tyre, sepse një pjesë e yndyrës është e paarritshme nga enzimat e tretjes.

Bajamet janë gjithashtu të larta në acidin fitik, një substancë që lidh disa minerale dhe i pengon ato të absorbohen. Ndërsa acidi fitik konsiderohet përgjithësisht si një antioksidant i shëndetshëm, ai gjithashtu pakëson sasinë e hekurit, zinkut dhe kalciumit që merrni nga bajamet.

 

  • Bajamet janë të pasura me antioksidantë

Bajamet janë një burim fantastik i antioksidantëve. Antioksidantë ndihmojnë në mbrojtjen nga stresi oksidativ, i cili mund të dëmtojë molekulat në qelizat tuaja dhe të kontribuojë në inflamacion, plakje dhe sëmundje si kanceri. Antioksidantët e fuqishëm në bajame janë kryesisht të koncentruar në shtresën ngjyrë kafe të lëkurës.

Për këtë arsye, bajamet e bardha – ato me lëkurë të hequr – nuk janë zgjidhja më e mirë nga perspektiva e shëndetit. Një studim klinik në 60 duhanpirësve meshkuj gjeti se rreth 84 gramë bajame në ditë reduktonin biomarkuesit e stresit oksidativ me 23-34% gjatë një periudhe katër javore.

Këto gjetje i mbështesin ato të një studimi tjetër që zbuloi se ngrënia e bajamev me ushqimet kryesore reduktojnë disa markues të dëmtimit oksidativ.

 

  • Bajamet janë të larta në vitaminë E

Vitamina E është familje e antioksidantëve të tretshëm në yndyrë. Këta antioksidantë priren të krijohen në membranat qelizore në trupin tuaj, duke mbrojtur qelizat nga dëmtimi oksidativ. Bajamet janë ndër burimet më të mira të vitaminës E në botë, ku me vetëm 28 gram siguron 37% të RDI-së.

Disa studime kanë lidhur konsumin më të lartë të vitaminës E me shkallë më të ulët të sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe sëmundjes Alzheimer.

 

  • Bajame mund të ndihmojnë me kontrollin e sheqerit të gjakut

Arrat janë të ulëta në karbohidrate por të lartë në yndyrna të shëndetshme, proteina dhe fibra. Kjo i bën ato një zgjedhje perfekte për njerëzit me diabet. Një tjetër ndihmë e bajameve është sasia e tyre e madhe e magnezit.

Magnezi është një mineral i përfshirë në më shumë se 300 procese trupore, përfshirë kontrollin e sheqerit në gjak. RDI aktual për magnezin është 310-420 mg. 56 gram bajame japin pothuajse gjysmën e asaj sasie – 150 mg të këtij minerali të rëndësishëm.

Është interesante se 25-38% e njerëzve me diabet tip 2 janë të mangët në magnez. Korrigjimi i kësaj mangësie ul ndjeshëm nivelet e sheqerit në gjak dhe përmirëson funksionin e insulinës. Njerëzit pa diabet gjithashtu shohin reduktime të mëdha në rezistencën e insulinës kur plotësohen me magnez.

Kjo tregon se ushqimet të larta në magnez si bajamet mund të ndihmojnë në parandalimin e sindromës metabolike dhe diabetit të tipit 2, që të dyja janë probleme të mëdha shëndetësore.

 

  • Magnezi gjithashtu përfiton nivelet e presionit të gjakut

Magnezi në bajame mund të ndihmojë në uljen e nivelit të presionit të gjakut. Tensioni i lartë i gjakut është një nga drejtuesit kryesorë të sulmeve të zemrës, goditjeve dhe dështimit të veshkave. Mungesa e magnezit lidhet fort me presionin e lartë të gjakut pavarësisht nëse jeni mbipeshë. Studimet tregojnë se korrigjimi i mungesës së magnezit mund të çojë në ulje të mëdha të presionit të gjakut.

Nëse nuk i plotësoni rekomandimet dietike për magnez, shtimi i bajameve në dietën tuaj mund të ketë një ndikim të madh.

9 Përfitimet Shëndetësore të Bajameve të Bazuar në Dëshmi

  • Bajamet mund të ulin nivelin e kolesterolit

Nivelet e larta të lipoproteineve LDL në gjak – i njohur edhe si kolesterol “i keq” – është një faktor i njohur i rrezikut për sëmundjet e zemrës. Dieta juaj mund të ketë efekte të mëdha në nivelet e LDL-së. Disa studime kanë treguar  që bajamet ulin efektivisht LDL-në.

Një studim 16-javor në 65 persona me prediabet zbuloi se një dietë që siguron 20% të kalorive nga bajamet ulin nivelin e kolesterolit LDL me një mesatare prej 12.4 mg / dL.

Një tjetër studim zbuloi se ngrënia e 1.5 gramë bajame në ditë ulë kolesterolin LDL nga 5.3 mg / dL duke ruajtur kolesterolin e “mirë”  HDL. Pjesëmarrësit gjithashtu humbën yndyrë nga barku.

 

  • Bajamet parandalojnë oksidimin e dëmshëm të kolesterolit LDL

Bajame bëjnë më shumë sesa vetëm ulin nivelin e LDL-së në gjakun tuaj. Ato gjithashtu mbrojnë LDL-në nga oksidimi, i cili është një hap i rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.

Lëkura e bajameve është e pasur me antioksidantë polifenol, të cilat parandalojnë oksidimin e kolesterolit në tubat e provës dhe studimet në kafshë.

Efekti mund të jetë edhe më i fortë kur kombinohet me antioksidantë të tjerë si vitamina E. Një studim njerëzor tregoi se të ngrënit bajame për një muaj uli nivelin e kolesterolit LDL të oksiduar me 14%. Kjo duhet të çojë në zvogëlim të rrezikut të sëmundjeve të zemrës me kalimin e kohës.

 

  • Të ngrënit bajame zvoglon urinë, duke ulur konsumimin e përgjithshëm të kalorive

Bajame janë të ulëta në karbohidrate dhe të lartë në proteina dhe fibra. Të dy, proteinat dhe fibrat janë të njohura për të krijuar ndjesinë e ngopjes. Kjo mund t’ju ndihmojë të hani më pak kalori.

Një studim katër-javor në 137 pjesëmarrës tregoi se 43 gram në ditë që bajame uli ndjeshëm urinë dhe dëshirën për të ngrënë.

Studime të shumta të tjera mbështesin efektet kundër-urisë të bimëve arrore.

 

  • Bajamet mund të jenë efektive për humbje peshe

Arrat përmbajnë disa lëndë ushqyese që trupi juaj e ka të vështirë t’i zbërthejë dhe t’i tretë. Trupi juaj nuk absorbon rreth 10-15% të kalorive në arra. Përveç kësaj, disa prova sugjerojnë se të ngrënit arra  mund të nxitë pak metabolizmin.

Për shkak të vetive të tyre ngopëse, arrat janë një shtesë e mrekullueshme për një dietë efektive për humbje peshe. Në një studim, një dietë e ulët në kalori me 84 gram bajame, rritë humbjen e peshës me 62% në krahasim me një dietë të pasuruar me karbohidrate komplekse.

Një studim tjetër në 100 femra me mbipeshë zbuloi se ato që konsumonin bajame humbën më shumë peshë sesa ato në një dietë pa to. Ato gjithashtu treguan përmirësime në perimetrin e belit dhe shënuesve të tjerë të shëndetit. Pavarësisht se janë të larta në yndyrë, bajamet janë patjetër një ushqim i mirë për humbje peshe.

Bajamet dhe arrat e tjera janë shumë të larta në kalori.

Në fund

Bajame përmbajnë shumë yndyra të shëndoshë, fibra, proteina, magnez dhe vitaminë E.

Përfitimet shëndetësore të bajameve përfshijnë ulje të nivelit të sheqerit në gjak, ulje të presionit të gjakut dhe ulje të nivelit të kolesterolit. Ato gjithashtu mund të zvogëlojnë urinë dhe të promovojnë humbjen e peshës.

Duke marrë parasysh të gjitha këto, bajamet janë afër të qenit ushqim i përsosur.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com