Lart

10 Përfitimet Shëndetësore të Farave të Susamit

Farat e susamit janë farëra të vogla, të pasura me vaj, të cilat rriten në gëzhojën e bimës Sesamum indicum. Farat e paqëruara kanë lëvorën e jashtme, të ngrënshme të paprekur, ndërsa farat e qëruara vijnë pa lëvozhgë.

Lëvorja u jep farave një ngjyrë kafe të artë. Farërat e qëruara kanë ngjyrë të bardhë, por kthehen në ngjyrë kafe kur pjeken.

Farat e susamit kanë shumë përfitime të mundshme shëndetësore dhe janë përdorur në mjekësinë popullore për mijëra vjet. Ata mund të mbrojnë kundër sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe artritit.

Megjithatë, mund të keni nevojë për të ngrënë sasi të konsiderueshme – një grusht të vogël në ditë – për të fituar përfitime shëndetësore.

perfitimet shendetesore te farave te susamit

Këtu janë 10 përfitime shëndetësore të farave të susamit.

Burim i mirë i fibrave

Tre lugë (30 gramë) fara të paqëruara të susamit ofrojnë 3,5 gram fibra, që është 12% e Konsumit Ditor të Rekomanduar (KDR)

Fibrat janë të njohura për mbështetjen e shëndetit të tretjes. Përveç kësaj, dëshmitë në rritje tregojnë se fibra mund të luajë një rol në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, kancereve të caktuara, obezitetit dhe diabetit të tipit 2.

Mund të ulin kolesterolin dhe trigliceridet

Disa studime sugjerojnë se ngrënia e rregullt e farave të susamit mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit të lartë dhe triglicerideve – të cilat janë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës.

Farat e susamit përbëhen nga 15% yndyrë e ngopur, 41% yndyrë poli e ngopur dhe 39% yndyrë mono e ngopur.

Hulumtimet tregojnë se ngrënia e më shumë yndyrërave poli të ngopura dhe mono të ngopura në lidhje me yndyrën e ngopur mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit tuaj dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Për më tepër, farat e susamit përmbajnë dy lloje të përbërësve të bimëve – lignan dhe fitosterole – që gjithashtu mund të kenë efekte në ulje të kolesterolit.

Kur 38 persona me lipide të larta të gjakut hëngrën 5 lugë (40 gramë) fara të susamit për çdo ditë për 2 muaj, ata përjetuan reduktim prej 10% të kolesterolit të keq “LDL” dhe reduktim prej 8% në trigliceride krahasuar me grupin placebo.

 

Burimi ushqimor i proteinave bimore

Farat e susamit furnizojnë 5 gramë proteina për një porcion prej 3-lugë gjelle (30 gramë).

Për të maksimizuar disponueshmërinë e proteinave, zgjedhni farat e susamit të qëruara dhe të pjekura. Proceset e qërimit dhe pjekjes reduktojnë oksalatet dhe fitat – komponimet që pengojnë tretjen dhe thithjen e proteinave.

Proteina është thelbësore për shëndetin tuaj, pasi ndihmon në ndërtimin e gjithçkaje nga muskujt e deri në hormone.

Veçanërisht, farat e susamit janë të ulëta në lizinë, një aminoacid esencial më i bollshëm në produktet e kafshëve. Sidoqoftë, veganët dhe vegjetarianët mund ta kompensojnë duke konsumuar proteina të bimëve të pasura me lizinë – veçanërisht bishtajoret, të tilla si fasulja dhe bizelet.

Nga ana tjetër, farat e susamit janë të larta në metioninë dhe cisteinë, dy aminoacide që bishtajoret nuk japin në sasi të mëdha.

 

Mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një faktor i madh rreziku për sëmundjet e zemrës dhe goditjet e zemrës.

Farat e susamit janë të larta në magnez, gjë që mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

Përveç kësaj, lignanet, vitamina E dhe antioksidantë të tjerë në farat e susamit mund të ndihmojnë në parandalimin e krijimit të pllakave në arterie, potencialisht duke ruajtur presion të shëndetshëm të gjakut.

Në një studim, njerëzit me presion të lartë të gjakut konsumuan 2.5 gramë farëra të susamit të zi pluhur, një varietet më pak i zakonshëm – në formë kapsule çdo ditë.

Në fund të një muaji, ata përjetuan një rënie prej 6% të presionit sistolik të gjakut krahasuar me grupin placebo.

 

Mund të mbështesë shëndetin e kockave

Farat e susamit – të qëruara apo jo- janë të pasura me disa lëndë ushqyese që rrisin shëndetin e kockave, edhe pse kalciumi është kryesisht në lëvore.

Megjithatë, farat e susamit përmbajnë komponime natyrale të quajtur oksalate dhe fitate, antinutrient që reduktojnë thithjen e këtyre mineraleve.

Për të kufizuar ndikimin e këtyre përbërsve, provoni t’i zhytini në ujë, t’i pjekni ose t’i ajrosini farat.

 

Mund të zvogëlojë inflamacionin

Farat e susamit mund të luftojnë inflamacionin.

Inflamacioni afatgjatë dhe i nivelit të ulët mund të luajë rol në shumë gjendje kronike, duke përfshirë obezitetin dhe kancerin, si dhe sëmundjen e zemrës dhe të veshkave.

Kur njerëzit me sëmundje të veshkave hëngrën një përzierje prej 18 gramësh fara liri dhe nga 6 gram fara susami dhe fara kungulli çdo 3 muaj, shenjat e tyre inflamatore ranë për 51-79%.

Megjithatë, për shkak se ky studim ka testuar një përzierje të farave, ndikimi anti-inflamator i farave të susamit vetëm është i pasigurt.

Megjithatë, studimet në kafshë të vajit të susamit gjithashtu sugjerojnë efekte anti-inflamatore.

Kjo mund të jetë për shkak të sesaminës, një përbërës që gjendet në farat e susamit dhe vajin e tyre.

 

Burim i mirë i vitaminave B

Farat e susamit janë burim i mirë i vitaminave të caktuara B, të cilat janë të shpërndara sin ë lëvore ashtu edhe në fara.   

Heqja e lëvores mund të përqëndrojë ose të heqë disa prej vitaminave B.

Vitaminat B janë thelbësore për shumë procese trupore, duke përfshirë funksionimin e duhur të qelizave dhe metabolizmin.

10 Përfitimet Shëndetësore të Farave të Susamit

Mund të ndihmojë në formimin e qelizave të gjakut

Për të prodhuar qeliza të kuqe të gjakut, trupi juaj ka nevojë për disa lëndë ushqyese – përfshirë ato që gjenden në farat e susamit.

Farat e thara ose të pjekura të susamit mund të rrisin absorbimin e këtyre mineraleve.

 

Mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak

Farat e susamit janë të ulëta në karbohidrate ndërsa janë të larta në proteina dhe yndyrna të shëndetshme – të gjitha këto mund të mbështesin kontrollin e sheqerit në gjak.

Përveç kësaj, këto fara përmbajnë pinoresinol, një përbërës që mund të ndihmojë në rregullimin e sheqerit në gjak duke frenuar veprimin e enzimës digjestive maltaza.

Maltaza zbërthen maltozën e sheqerit, e cila përdoret si një ëmbëlsues për disa produkte ushqimore. Gjithashtu prodhohet në zorrë nga tretja e ushqimeve me niseshte si buka dhe makaronat.

Nëse pinoresinoli pengon tretjen e maltozës, kjo mund të rezultojë në nivel më të ulët të sheqerit në gjak. Megjithatë, nevojiten studime njerëzore.

 

Janë të pasura me antioksidantë

Studimet në kafshë dhe njerëz sugjerojnë se konsumimi i farave të susamit mund të rrisë sasinë e përgjithshme të aktivitetit antioksidues në gjakun tuaj.

Lignanët në farat e susamit funksionojnë si antioksidantë, të cilët ndihmojnë në luftimin e stresit oksidativ – një reaksion kimik që mund të dëmtojë qelizat tuaja dhe të rrisë rrezikun e shumë sëmundjeve kronike.

Përveç kësaj, farat e susamit përmbajnë një formë të vitaminës E të quajtur gama-tokoferol, një antioksidant që mund të jetë veçanërisht mbrojtës ndaj sëmundjeve të zemrës.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com