Lart

11 Përfitimet Shëndetësore të Drithërave

Drithërat vijnë me përfitime të mrekullueshme shëndetësore që përfshijnë të qenit një burim i mirë i proteinave, duke siguruar energji, një burim mineralesh, ndihmon në parandalimin e kancerit, mbështesin tretjen e shëndetshme dhe heqin qafe kapsllëkun, ndihmon në ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak, një burim i mirë i vitaminave dhe ndihmon në menaxhimin e hemorroideve dhe për të ruajtur peshën trupore.

11 Përfitimet Shëndetësore të Drithërave

 

Çfarë janë drithërat?

Drithërat janë pjesë të ngrënshme të drithërave si thekra, tërshëra, elbi, misër, tritikale, mel dhe melekuqe. Drithërat vijnë në forma të ndryshme dhe çdo formë ka popullaritet në një vend tjetër. Megjithatë, gruri dhe oriz janë të njohura në mbarë botën. Shumë vende i kanë ato si ushqimet e tyre kryesore dhe njerëzit në ato vende i konsiderojnë ato një burim ushqyesish.Pas kësaj, ata kalojnë nëpër shoshitje, ndarje dhe ripërpunimin. Niveli i tyre ushqyes zakonisht varet nga faktorë të ndryshëm. Ato kanë minerale dhe vitamina të ndryshme së bashku me fibra.

Do të ishte e pamundur të bënit disa nga ushqimet tuaja të preferuara pa drithëra. Ato përdoren për të bërë forma të ndryshme të bukës, pasta dhe shumë ushqime të tjera. Ata janë të njohura jo vetëm sepse janë të shijshëm, por edhe për shkak se janë shumë ushqyes. Drithërat e tërfilit janë një shtesë e madhe për dietën tuaj, veçanërisht gjatë mëngjesit.

Gjithqka që duhet të bëni janë disa kërkime mbi llojin e drithërave dhe lëndëve ushqyese që ka. Ju mund të gjeni shumë informacione të dobishme edhe pas kutisë së drithërave. Sigurohuni që të gjithë përbërësit të jenë të sigurt për të konsumuar. Për më tepër, ato janë të lira dhe lehtësisht të disponueshme, kështu që nuk ka asnjë arsye për ju që të mos keni.

 

Këtu janë 11 përfitime të mahnitshme të drithërave

Burim i energjisë

Drithërat janë një burim i madh i energjisë pasi ato mund të na japin deri në 30 përqind të kalorive të përgjithshme në dietë. Ata janë ndoshta ushqimi më i lartë kalorik i konsumuar anembanë botës. Përqindjet mund të ndryshojnë nga një vend në tjetrin. Faktori kryesor pas popullaritetit të tyre mund të jetë sepse ato janë më të lira se shumica e burimeve të tjera të ushqyesve.

 

Burimi i mirë i proteinave

Proteina është shumë e rëndësishme për trupin tonë, ndërsa trupi përdor atë për të riparuar dhe ndërtuar indet. Ato përdoren gjithashtu për të bërë kimikate të trupit si hormonet dhe enzimat. Sasia e proteinave në çdo lloj drithi është e ndryshme. Merrni oriz për shembull, pasi përmban sasi më të vogël të proteinave në të, por është forma më e mirë e proteinave që mund të merrni. Keni nevojë për proteina për kockat, kërc, gjakun e lëkurës dhe muskujt. Prandaj, është një ide e mirë për të konsumuar drithërat për të vazhduar me futjen tuaj të përditshme të proteinave.

 

Burimi i madh i mineraleve

Mineralet janë të pasura me sulfate dhe fosfate të magnezit, kaliumit dhe kalciumit. Drithërat e ndryshëm kanë përmbajtje të ndryshme ushqyese. Ata gjithashtu mund të përmbajnë zink, bakër dhe mangan, të cilat janë shumë të rëndësishme për shëndetin e trupit.

 

Ndihmon në parandalimin e kancerit

Drithërat janë të pasura me steroidë me bazë bimore që stimulojnë estrogjenin. Ato përmbajnë fitosterole që bllokojnë estrogjenin që promovon prodhimin e kancerit në gjoks. Shumë studime sugjerojnë se drithërat madje mund të parandalojnë kancerin e zorrës së trashë për shkak të përmbajtjes së tyre të pasur me fibra. Fitosterolët pakësojnë kohën e reabsorbimit të estrogjenit në gjak përmes murit të zorrës së trashë duke rritur lëvizjen e stolit.

 

Largohuni nga kapsllëku

Drithërat përmbajnë dy fibra të tretshëm dhe të patretshëm. Këto përfshijnë celulozën, pektinin dhe hemicelulozën. Një dietë e lartë në fibra ka një lidhje me shëndetin e mirë të tretjes. Ata rrisin pjesën më të madhe të stolit dhe e bëjnë atë më të butë, gjë që e bën më të lehtë që trupi ta kalojë atë. Kjo ndihmon në heqjen e kancerit. Ju gjithashtu mund të parandaloni kancerin duke konsumuar drithëra në sasi të konsiderueshme. Ngrënja e tyre siguron që brendësia juaj të jetë i  pastër dhe kanceri i zorrës së trashë të qëndrojë larg nga ju.

 

Mirëmban nivelin e sheqerit në gjak

Për shkak të përmbajtjes së tyre të pasur me fibra, drithërat janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak kur ulin nivelet e HbA1c. Është hemoglobina e glikuar, e cila është përgjegjëse për një rritje të rrezikut të diabetit.

 

Burimi i mirë i vitaminave

Drithërat paketojnë një grusht të ushqyesve të ndryshëm. Ndër këto ushqyes është një shumëllojshmëri e gjerë e vitaminave. Lloji dhe shuma mund të ndryshojnë nga një drithër në tjetrën. Duke konsumuar drithërat të plotë, ju mund të zbutni efektivisht mangësinë komplekse të vitaminës B. Drithërat përdoren për nxjerrjen e vajrave të pasura me vitaminë E. Ato gjithashtu përmbajnë shumë lëndë ushqyese të tjera, por fatkeqësisht shumë prej tyre zhduken gjatë procesit të bluarjes.

11 Përfitimet Shëndetësore të Drithërave

Të mira për fëmijë

Fëmijët kanë nevojë për shumë ushqyes dhe energji për trupat e tyre në rritje dhe aktivitetet e pafundme. Drithërat u sigurojnë atyre energjinë që ata kanë nevojë për të luajtur sa më shumë që duan. Një filxhan me drithëra dhe qumësht mund t’i sigurojë fëmijës tuaj gjysmën e kërkesës së përditshme të mineraleve dhe vitaminave. Ju mund të bëni disa kërkime mbi kokrra drithi që janë të pasura me proteina, hekur dhe fibra.

 

Ndihmon në menaxhimin e hemorroideve

Për shkak të përmbajtjes së tyre të pasur me fibra, shumica e drithërave janë shumë të mira në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve. Jo vetëm që ata heqin qafe kapsllëkun, por gjithashtu ofrojnë një mënyrë të shkëlqyer për të parandaluar kushte të tjera të ngjashme. Ndërsa lëvizjet e rregullta të zorrëve nuk vënë tendosje të tepruar në enët e gjera dhe të fryrë, ata e bëjnë më të lehtë për të menaxhuar hemorroidet. Por mos harroni se fibra pa ujë nuk është e dobishme.

Ndihmon në mbajtjen e peshës

Mëngjesi i bërë me drithërat është një mënyrë e shkëlqyer për të menaxhuar peshën tuaj. Për shkak të efektit të tyre vajosëse në zorrën e trashë, drithërat sigurohuni që trakti juaj i tretjes është i pastër. Gjithashtu ju mban të ngopur sepse fibra ju bën të ndiheni të plotë për më gjatë. Reduktimi i dëshirave të ushqimit mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

 

Të shëndetshme për zemër

Drithërat janë të mira për shëndetin tuaj kardiovaskular kur konsumohen në sasinë e duhur. Duke pasur drithëra të grurit në mëngjes sigurohuni që të hani më pak dhe të keni më shumë energji. Sepse ju nuk ndiheni i uritur për një kohë, fibrat mund t’ju ndihmojë të përmbaheni nga ngrënja e gjërave që do të përfundojnë si yndyrna në trupin tuaj. Kjo yndyrë më vonë do ta bëjë të vështirë për zemrën tuaj të pompojë gjakun dhe mund të çojë në sëmundje të ndryshme kardiovaskulare. Marrja e drithërave një pjesë e dietës tuaj mund t’ju ndihmojë të shmangni shumë prej këtyre problemeve.

 

Në fund të fundit

Drithërat janë një burim i mirë i proteinave dhe ushqyesve të tjerë. Ata janë të lirë dhe lehtësisht të arritshëm. Por ju duhet të mbani mend se ato janë gjithashtu të pasura me kripë, sheqer dhe yndyrna. Për këtë arsye, nuk duhet t’i hani ato tepër. Gjithashtu, produktet që kanë një sasi më të madhe të krundeve mund të shkaktojnë fryrje, dhimbje barku dhe gazra. Konsideroni këto dhe zgjidhni drithëra që i përshtatet nevojave tuaja.

Drithërat me kokërr nuk janë të mira për njerëzit me sëmundje celiakie ose sindromi i zorrëve të irrituara. Nëse nuk jeni të sigurt për gjendjen tuaj dhe përdorimin e ushqimeve të pasura me fibra, bisedoni me mjekun tuaj dhe sigurohuni që të hani atë që është e shëndetshme për ju.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com