Lart

9 Përfitimet e Mahnitshme të Tërshërës

Nuk ka mëngjes që gjyshja ime nuk e fillon ditën e saj pa një tas me tërshërë të freskët të zhytur në qumësht. Gjithmonë më bëri të shikoj dhe të pyes veten “Pse tërshërë?”

Po, është e shëndetshme, por a mund të konsumohet çdo ditë? Tërshëra është e pasur me fibra të tretshme që ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit, këto fibra të tretshme ndihmojnë në rritjen e kohës së tranzitit të zorrëve dhe zvogëlimin e absorbimit të glukozës. Tërshëra gjithashtu përmbanë beta glukan që është një agjent i uljes së lipideve Një opsion shumë i hërshëndetshëm për mëngjes – ju mund ta përzieni tërshërët me fruta dhe arra të shtypura.

Duke shërbyer si ushqim i shpejtë për të larguar urine, meze e lehtë dhe e këndshme për mbrëmje ose burim energjie shumë i nevojshëm për të kaluar një mëngjes hektik, tërshëra është një nga super ushqimet që shumë lehtë mund të përshtatet për të plotësuar nevojat tuaja.

Proteina të paketuara, të mbushura me fibra dhe me yndyrë të ulët, janë të dizajnuara për të rritur nivelin tuaj të energjisë dhe t’ju ndihmojnë të udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme. Ata nuk janë vetëm të mirë për stomak, por janë super plotësuese dhe të gjithanshme. Tërshëra përmbajnë një gamë të gjerë lëndësh ushqyese si fibra, vitamina E, acide yndyrore esenciale, etj, të cilat i bëjnë ato të jenë në krye të listës së ushqimeve të shëndetshme.

Përfitimet Mahnitshme Tërshërës

Këtu është një listë e 9 përfitimeve të tërshërës:

Parandalon sëmundjen kardiovaskulare

Antioksidantët e pranishëm në tërshërë janë të dobishme për sëmundjet e zemrës dhe fibrat dietike ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq (LDL) pa ndikuar në kolesterolin e mirë (HDL). Tërshërët gjithashtu përmbajnë lignane bimore, sidomos enterolaktone, të cilat mbrojnë nga sëmundjet e zemrës. Kështu, tërshëra ndihmon në zvogëlimin e niveleve të kolesterolit dhe mban zemrën tuaj të shëndetshme. Është një artikull i rëndësishëm ushqimor që ka provuar të jetë i mirë për zemrën.

 

Ndalon kapsllëkun

Tërshëra është burim i pasur i fibrave, të tretshme dhe të patretshme, që ndihmon në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve dhe kështu parandalon kapsllëkun. Përfshirja e tërshërës në dietën tuaj të përditshme mund të mbajë çështjen e kapsllëkut larg. Shijoni ato si pjesë e vaktit tuaj të mëngjesit.

 

Kontrollon nivelet e sheqerit të gjakut

Meqë tërshëra ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak dhe reduktonë rrezikun e diabetit të tipit 2, diabetikët duhet të konsumojnë rregullisht tërshërë. Fibra e lartë dhe karbohidratet komplekse ngadalësojnë shndërrimin e këtij ushqimi në sheqerna të thjeshta dhe beta-glukan vonon rënien e nivelit të sheqerit në gjak para ngrënies dhe ngadalëson rritjen pas një vakti.

 

Zvogëlon rrezikun e kancerit

Lignan, i njëjti përbërës që ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, “ndihmon në zvogëlimin e shanseve të kancereve të lidhura me hormone, si kanceri i gjirit, prostatës dhe ovarian”, sipas American Cancer Society. Prandaj, ngënja e tërshërës është e mirë për burrat dhe gratë.

 

Redukton hipertensionin

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut, një dozë ditore e tërshërës do të ndihmojë në luftimin e këtij problemi dhe nga ana tjetër, rrezik më të ulët të hipertensionit. Ju mund t’i shijoni në mëngjes ose gjatë kohës së drekës.

9 Përfitimet e Mahnitshme të Tërshërës

Burim i pasur i magnezit

Tërshëra është gjithashtu një burim i pasur i magnezit, i cili është çelësi i funksionit enzimë dhe prodhimit të energjisë, dhe ndihmon në parandalimin e sulmeve dhe goditjeve të zemrës duke lehtësuar enët e gjakut, duke ndihmuar muskujt e zemrës dhe duke rregulluar presionin e gjakut. Nivelet e larta të magnezit ushqehen me përdorimin e duhur të sekretimit të glukozës dhe insulinës.

 

Mbështet humbjen e peshës

Tërshëra është një ushqim i ulët kalorik i cili ngadalëson tretjen dhe ju bën të ndiheni të mbushur për më gjatë. Kështu, duke reduktuar dëshirat tuaja dhe duke ju ndihmuar të heqni ca kilogram. Kolesistokinin, një hormon që lufton urinë, rritet me kompleksin e miellit të tërshërës me beta-glucan.

 

Përmirëson reagimin imun ndaj sëmundjes

 Fibra unike në miell të tërshërës të quajtur beta-gluten ka treguar se ndihmon neutrofilët të udhëtojnë në vendin e një infeksioni më shpejt dhe gjithashtu rrit aftësinë e tyre për të eliminuar bakteret që gjejnë atje.

 

Mbron lëkurën 

Tërshëra është përdorur si një agjent qetësues për të lehtësuar kruarje dhe acarim ndërsa gjithashtu ofrojnë një sërë përfitimesh për lëkurën. Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, “Mielli I tërshërës është në gjendje të normalizojë pH-në e lëkurës, gjithashtu ndihmon në hidratimin dhe zbutjen e lëkurës”.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com