Lart

10 Përfitimet mbresëlënëse shëndetësore të shalqirit

Përfitimet shëndetësore të shalqirit përfshijnë menaxhimin e diabetit, luftimin e radikaleve të lira, mbështetjen e shëndetit të zemrës, burimin e energjisë dhe ujit, zvogëlimin e ashpërsisë së sulmeve të astmës dhe mbështjen në humbjen e peshës. Përfitime të tjera janë mbrojtja e funksionit nervor, çrrënjosja e inflamacionit, ndihma në balancimin e nivelit të pH, parandalimi i lodhjes dhe goditjes së nxehtësisë, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjes periodontale, mbështetë shëndetin e veshkave dhe ndihmojnë tretjen.

 

Shalqiri është fruti më i përshtatshëm i verës. Ai është një element kryesor në pikniket dhe festat e oborrit. Ju e dini që shalqiri është i ëmbël dhe i lëngshëm, por a e dini se fruti juaj i preferuar i motit të ngrohtë poashtu ka gjithashtu shumë përfitime për shëndetin? Këtu janë trembëdhjetë përfitime të mbështetur nga shkenca që tregojnë se sa i mrekullueshëm me të vërtetë është shalqiri.

 

10 Përfitimet mbresëlënëse shëndetësore të shalqirit

10 Përfitimet mbresëlënëse shëndetësore të shalqirit

 

  1. Antioksidantë: Vitaminë C dhe Likopen

 

Kur kafshoni në një copë të freskët të shalqinit, ndoshta nuk keni antioksidantë në mendjen tuaj. Ju mund të jeni të befasuar këndshëm të zbuloni se shalqiri është një burim i madh i luftëtarëve të radikaleve të lira, veçanërisht në formën e vitaminës C dhe likopenit.

Radikalet e lira janë molekula të cilave i’u mungon nga një elektron. Për ta plotësuar veten, këto molekula shkojnë në kërkim për të vjedhur një elektron nga një tjetër molekulë e plotë. Antioksidantët, si vitamina C dhe likopeni ndërhyjnë duke i’a siguruar një nga elektronet e tyre shtesë radikalit të lirë, duke neutralizuar atë dhe duke e parandaluar atë që të shkaktojë dëme qelizore.

 

  1. Mbronë kundër diabetit

 

Kur konsumoni shalqi, veshkat tuaja konvertojnë një aminoacid, L-citrulline, në një tjetër amino acid, L-argininë. Një sasi e dy këtyre dy aminoacideve ka shumë përfitime shëndetësore, jo pak prej të cilave është edhe mbrojtja kundër zhvillimit të diabetit.

Studimet tregojnë se furnizimi me L-argininë është i dobishëm për rregullimin e metabolizmit të glukozës dhe ndjeshmërisë së insulinës. Ndërsa mund të mos jeni në gjendje të merrni këtë aminoacid nga shalqiri aq sa mundeni nëpërmjet shtesave, vërehet se ushqimet që përmbajnë këtë përbërës mund të jenë pjesë e dobishme e një diete të projektuar për të luftuar kundër diabetit.

  1. L-citrulinë për shërim

 

Herën tjetër kur doni të pini një pije pas ushtrimeve që përmban L-citrulinë, në vend të saj, hani një copë shalqi. Amino-acidi restaurues ndihmon përshpejtimin e  largimit të acidit laktik nga muskujt tuaj, duke ju dhënë kohë më të shkurtë shërimi pas një stërvitje të vështirë. Shalqiri gjithashtu ka një përmbajtje të lartë të ujit, kështu që do t’ju ndihmojë të rifilloni në një nga mënyrat më të shijshme të mundshme.

 

 

  1. Frut veror për zemër të shëndoshë

 

Likopeni është përgjegjës për ngjyrën e kuqe të shalqinjve. A e dini se ka më shumë likopen në shalqi se domate? Pothuajse 1.5 herë më shumë.

Likopeni është provuar të zvogëlojë nivelin e kolesterolit dhe shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare tek njerëzit të cilët ose marrin shtesë ose konsumojnë ushqime të pasura me likopen në baza të rregullta.

 

  1. Reduktimi i ashpërsisë dhe frekuencës së sulmeve të astmës

 

Një hulumtim i ri po tregon për lidhjen mes vitaminës C dhe astmës. Hulumtimet aktuale tregojnë se nivelet e ulëta të vitaminës C lidhen me rritjen e sulmeve të astmës, ndërsa nivelet më të larta të vitaminës C lidhen me reduktim të simptomave të astmës.

Çfarë duhet të bëni? Hani më shumë ushqime të pasura me vitaminë C, si shalqi që ka pothuajse 40% të konsumit të rekomanduar ditor të vitaminës C në vetëm një copë të trashë dhe me lëng.

 

  1. Ndihmon që të humbni peshë më shpejt

 

Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshën, ju e dini që ne të gjithë kemi ato sulme që na dërgojnë në rrugën e tundimit, duke dëshiruar diçka që ne e dimë nuk është alternativa më e shëndetshme. Për shumë njerëz, kjo gjë është ëmbëlsirë. Kjo nuk është vetëm për ëmbëlsinë e ushqimeve me sheqer, por edhe për cilësi dhe ndjesinë në gojë. Kjo është një arsye pse një dredhzë nuk mund t’ju kënaqë mentalisht në të njëjtën mënyrë si një tortë me djath krem.

Megjithatë, shalqiri sjell diçka të re në tryezën e ëmbëlsirave. Cilësia e shalqirit është pothuajse si ajo e një ëmbëlsirë që shkrihet në gojën tuaj. Mund të prehet në feta dhe të paraqitet në pjatë ashtu si një copë tortë apo byrek. Shalqiri kënaq mallin emocional si dhe atë fizik.

Një arsye më shumë që shalqiri ju ndihmon të humbni peshë? Shalqiri është kryesisht ujë, i kombinuar me një përmbajtje të konsiderueshme të fibrave. Këto kombinime ju ngopin dhe ju lënë të kënaqur më shumë se çdo ëmbëlsirë e ngarkuar me sheqer dhe yndyrë.

 

  1. Kaliumi në shalqi mbron funksionin e nervave

 

Shalqiri është i pasur me kalium, i cili ndihmon në rregullimin e funksionit nervor duke lehtësuar kalimin e impulseve elektrike dhe mesazheve. Sasia shumë e vogël e kaliumit mund të shkaktojë mungesë të funksionit nervor, mpirje dhe ndjesi shpimi. Nëse vuani nga dhimbjet e këmbëve gjatë natës, mund të jetë gjithashtu për shkak të mungesës së kaliumit. Rri larg nga këto efekte të padëshirueshme anësore duke shijuar një filxhan shalqi që ka rreth 170 mg kalium.

 

  1. Zhdukja e inflamacionit

 

Inflamacioni kronik sistemik është i njohur të jetë një pararendës i shumë sëmundjeve serioze nga të cilat vuajmë sot duke përfshirë diabetin, sëmundjet e zemrës, fibromialgjinë dhe madje edhe kancerin. Për shkak se inflamacioni mund të ketë një efekt kaq të dëmshëm në trup, është e nevojshme të ndërmerren hapa për ta luftuar atë në çdo mënyrë të mundshme. Një nga mënyrat më efektive të luftimit të inflamacionit është përmes burimeve dietike.

Shalqiri përmban aminoacidet L-argininë dhe L-citrulinë, dy agjentë të fuqishëm anti-inflamator të njohur.

 

  1. Ndihmon në bilancin e pH-së

 

Ushqimet që hamë dhe pijet që shijojmë të gjithë bien diku përgjatë shkallës së pH. Disa konsiderohen acidike, ndërsa të tjerat konsiderohen bazike ose alkaline. Trupi i njeriut rregullon veten në një pH të veçantë 7.4. Në një shkallë prej 0-14, sa më e ulët të jetë vlera aq më acidik ushqimi apo pija. Siç mund ta shihni, trupi tenton me qenë pak më alkalik. Problemi është se dieta mesatare e mbushur me yndyrna të ngopura, sheqerna dhe ushqime të përpunuara ka tendencë të jetë më acide, gjë që mund të prishë balancën e pH-së së trupit. Disbalancat e mëdha të pH-së janë të rralla dhe serioze, por ndërrime të vogla në zonën e acidike mund t’ju bëjnë të ndiheni keq.

Shalqiri është një ushqim alkalik, i cili ndihmon për të neutralizuar përbërësit acidik në dietat tona, dhe për ndihmuar trupat tanë të mbajnë një nivel të duhur të pH-së.

 

10.Parandalon lodhjen nga nxehtësia dhe goditjet e nxehtësisë

 

Çdo verë, mijëra njerëz bien viktimë e goditjes së nxehtësisë. Goditja e nxehtësisë nuk ndodhë vetëm kur jeni tejnxehur pak. Është një gjendje serioze që kërkon vëmendje mjekësore.

Shalqiri, që kryesisht është ujë dhe përmban elektrolite, mund të ndihmojë në mënjanimin e efekteve të nxehtësisë gjatë verës dhe potencialisht të zvogëlojë rrezikun e vuajtjes së goditjes së nxehtësisë. Nëse dikush duket sikur nuk po e trajton mirë nxehtësinë, ofroni shalqi. Nëse ata duket se vuajnë nga simptomat e goditjes së nxehtësisë, kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.

 

Përfundim

 

Shalqiri është një ushqim i shijshëm dhe ushqyese. Herën tjetër që shihni një pjatë plot me feta të trasha shalqiri, shkoni dhe merreni një. Ju keni trembëdhjetë arsye të mahnitshme për të mos thënë jo.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com