Lart

7 Përfitimet e Shëndetëshme të Qershisë

7 Përfitimet e Shëndetëshme të Qershisë

Ato janë të freskëta, të bollshme, të bukura dhe të shijshme, por, mund të pyesni veten: a janë qershitë me të vërtetë të mira për ju? Përgjigja është po, 100 herë po!

Qershitë nuk janë vetëm një nga frutat më të shëndetshme, por gjithashtu renditen si një nga ushqime mbrojtëse në përgjithësi. Një filxhan, ose rreth 21 qershi, përmban më pak se 100 kalori dhe 15% të vitaminës C të përditshme. Por këtu janë shtatë arsye të tjera pse ky frut është një yndyrë ushqyese dhe mënyra më e lehtë për të ngrënë më shumë qershi gjatë gjithë vitit.

7 Përfitimet e Shëndetëshme të Qershisë

Qershitë janë plot me antioksidantë

Qershia është një burim i fuqishëm i antioksidantëve dhe komponimeve anti-inflamatore. Këto roje trupore të qelizave ngadalësojnë plakjen dhe shmangin sëmundjet kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, kancerin, Alzheimer, diabetin dhe obezitetin.

Ato mbrojnë nga diabeti

Efekti anti-inflamator i qershisë ndihmon në mbajtjen e trupit tuaj të shëndetshëm; por, për më tepër, qershitë renditen më poshtë se shumë fruta në indeksin glikemik. Kjo do te thote qe qershitë nuk shkaktojne ngritje te nivelit te sheqerit ne gjak dhe insulines. Kjo i bën ata të dy mbrojtës kundër diabetit, dhe të rëndësishme për menaxhimin e gjendjes nëse tashmë e keni atë.

Ato ndihmojnë në gjumin e shëndetshëm

Qershiat e tharta në veqanti janë njërat nga pak ushqimet që janë burime të melatoninës, një hormon që ndihmon në kontrollimin e cikleve i fjetur – i zgjuar. Një studim në meshkuj dhe femra që vuajnë nga pagjumësia ka gjetur se krahasur me një placebo, 250 ml lenge i qershive të tharta në mengjes dhe perseri një deri dy orë para fjetjes e zgjatë kohen e gjumit për një orë e 24 minuta.

 

Ato mund t’i japin lehtësim artritit

Disa studime kanë sugjeruar se konsumi i qershisë është i dobishëm për ata që vuajnë nga osteoartriti. Përfshirja e rregullt e qershisë ose lëngu prej 100% në ushqimin tuaj ose në rutinën e ngrënies mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjes së përbashkët.

Ato ulin rrezikun e sulmeve të cermës

Mbi tetë milionë të rritur  vuajnë nga cerma. Ky artrit inflamator shkaktohet kur një produkt i mbetur i quajtur acid urikës kristalizohet brenda nyjeve, duke shkaktuar dhimbje dhe ënjtje tronditëse. Në një studim, pacientët me cermë që konsumonin qershi për vetëm dy ditë (si fruta të freskëta, ashtu edhe ekstraktet e qershisë dhe lëngjet) treguan një rrezik 35% më të ulët të sulmeve krahasuar me ata që nuk hanë qershi.

Ato frenojnë kolesterolin

Hulumtimet kanë treguar se lëngu i qershisë mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit total, duke përfshirë edhe tipin “e keq”, të njohur si LDL. Kjo është e rëndësishme sepse çdo reduktim prej 1% në kolesterol ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 2%. Dhe një LDL e lartë është veçanërisht shqetësuese në lidhje me rrezikun e sulmit në zemër.

Ato zvogëlojnë dhimbjen pas stërvitjes

Me fjalë të tjera, qershiat e bëjnë dhimbjen pas ushtrimeve me intensitet të lartë  të jenë më pak intensive. Ato gjithashtu mbrojnë kundër dëmtimeve qelizore nga ushtrimet, dhe ndihmojnë në mbështetjen e rikuperimit të muskujve. Për këtë arsye lëngu i qershisë është popullor për atletë profesionistë dhe konkurrues. Por kjo mund të ndihmojë këdo që është rregullisht aktiv.

 

Si të maksimizoni përfitimet shëndetësore të qershisë

Nuk ka asgjë si një tas me qershi të freskët gjatë sezonit të tyre. Por kjo nuk është mënyra e vetme për të shfrytëzuar përfitimin e tyre ushqyes. Shikoni qershitë e ngrira, pluhurat e ngrira, lëngu i qershisë 100%, dhe qershi të thata pa ruajtës.

Rrahni qershi të ngrira ose pluhur në smoothies, ose shtoni atë në tërshërë gjatë natës. Llokoçisni qershi të copëtuar të thara në gjalpë kikiriku ose çokollatë të errët të shkrirë, ose spërkate mbi sallata dhe perime të gatuara. Shto lëng qershie në ujë të gazuar. Ose pije atë drejt deri në qoftë se ju jeni duke luftuar me gjumin, ose duan përfitimet shëruese të ushtrimeve.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com