Lart

9 Përfitimet e Vlerave Ushqyese të Bananes

Ngrit energjinë

Bananet janë një ushqim shumë i mirë mes vaktesh që mund ta merrni me vete, sepse ato sigurojnë karbohidratet në formën e  sheqernave që lirohen shpejtë, që trupi juaj mund të përdorë për energji të menjëhershme. Pas një stërvitjeje intensive, trupi juaj përdor këto karbohidrate për të furnizuar dhe riparuar fibrat e muskujve që janë zbërthyer.

Pas ushtrimeve, vetitë ushqyese të bananes përmbajnë molekulat e sheqerit që janë në gjendje të arrijnë indet e muskujve kur ato janë më të nevojshme. Kjo ndihmon në rikthimin e shpejtë të rezervave të glukozës, gjë që është jetike për t’i dhënë trupit energjinë që i nevojitet për të fituar muskujt dhe forcën.

Bananet janë të dobishme ose para ushtrimit ose menjëherë pas, duke siguruar trupin tuaj me karbohidrate të mjaftueshme dhe veti ushqyese të bananes për të ndihmuar në promovimin e shërimit.

9 përfitimet e vlerave ushqyese të bananes

I pasur me kalium

Bananet janë një nga burimet më të mira të kaliumit në botë. Kaliumi është një tjetër lëndë ushqyese që është thelbësore për ata që janë fizikisht aktivë. Kaliumi vepron si një elektrolit, ngrit shëndetin e qarkullimit të gjakut, ndihmon në menaxhimin e niveleve të hidratimit brenda trupit, dhe bën të mundur që oksigjeni të arrijë qelizat tuaja.

Kaliumi është i dobishëm në parandalimin e presionit të lartë të gjakut dhe mund të ndihmojë në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve dhe goditjeve të zemrës duke rregulluar qarkullimin, mbajtjen e natriumit dhe ujit brenda trupit. Kaliumi ndihmon në uljen e presionit të gjakut duke neutralizuar efektin e natriumit brenda gjakut për të mbajtur zemrën tuaj për  të punuar në mënyrë efikase.

Për fat të mirë, studimet kanë treguar se mënyra më e mirë për të optimizuar përfitimet potenciale të kaliumit është të konsumojë më shumë nga burimet e plota të ushqimit, siç janë pemët dhe perimet. Kaliumi gjithashtu ndihmon në parandalimin e ngërçeve të muskujve pas stërvitjes dhe ndihmon në shërimin dhe ndërtimin e muskujve në mënyrë më efektive. Kjo e bën atë një lëndë ushqyese veçanërisht të rëndësishme për të gjithë ata që janë fizikisht aktivë, si dhe ata që shërohen nga një lëndim.

Përmirëson sistemin e tretjes

Çdo banane përmban rreth tre gram fibra. Fibrat në banane mund të ndihmojë për të parandaluar kapsllëkun, fryerjen dhe simptoma të tjera të padëshiruara të tretjes. Fibra në banane ndihmon në rivendosjen e mirëmbajtjes së funksioneve të rregullta të zorrëve sepse lidhet me mbeturinat dhe toksinat brenda traktit të tretjes, duke ndihmuar në nxjerrjen e tyre nga trupi.

Sipas një rishikimi të kryer nga Departamenti i Mjekësisë së Brendshme dhe Programi i Shkencave Ushqyese në Universitetin e Kentakiut, fibra krenohet me një listë të gjatë të përfitimeve të tjera të tretjes. Në fakt, mund të jetë gjithashtu e dobishme në trajtimin e sëmundjes së refluksit gastoesofageal, ulcerat e zorrëve, kapsllëkun dhe hemorroidet.

 

Rrit disponimin

Bananet përmbajnë një amino acid të quajtur triptofan. Triptofani përdoret për të prodhuar serotonin, një nga “hormonet e lumtura”  kryesore. Nivelet e shëndetshme të punës së serotoninës për të ngritur gjendjen shpirtërore dhe për të parandaluar çrregullimet e humorit, si ankthi dhe depresioni.

Vetitë ushqyese të bananes  gjithashtu përfshin antioksidantë që ndihmojnë në lirimin e dopaminës brenda trurit, një hormon që përmirëson disponimin. Konsumimi I rregullt I bananeve mund të rris energjinë tuaj, të parandalojë lodhjen dhe të mbajë nivele të shëndetshme të këtyre neurotransmetuesve të rëndësishëm për të rritur disponimin tuaj.

9 Përfitimet e Vlerave Ushqyese të Bananes

Snack i volitshëm, i përshtatshëm dhe i shëndetshëm

Bananet kanë sasi të ulëta të kalorive me vetëm rreth 105 kalori në qdo banane mesatare. Krahasuar me shumë zgjedhje të tjera ushqimeve të përpunuara apo me sasi të lartë të kalorive, bananet janë një zgjedhje shumë e shëndetshme si ushqim mes vaktesh, sepse ato janë para-racionuara dhe plot me vlera ushqyese dhe fibra. Kjo I bën bananet një zgjedhje të mirë për këdo që vëzhgon sasinë e kalorive të konsumuara në mënyrë që të humbë peshë.

Përveç kësaj, ndërkohë që mund të jetë e vështirë për t’i pastruar, dhe racionuar fruta tjerë si manaferrat dhe për t’I shijuar si një ushqim të shëndetshëm mes vaktesh, bananet janë lehtësisht të bartshmë dhe nuk ka nevojë për ti vënë në frigorifer. Çmimi i tyre është një tjetër nga përfitimet kryesore të bananeve.

Ata janë njëra prej varieteteve më pak të kushtueshme të frutave që mund të blini, dhe madje edhe zgjedhja e ushqimeve nga bananet organike është zakonisht shumë e përballueshme.

Mundohuni t’i mbani ato në punë në tryezën tuaj, në çantën tuaj të stërvitjes ose madje në makinën tuaj si një ushqim emergjente për të shmangur urinë kur jeni të uritur. Kombinojini ato me ndonjë burim të shëndetshëm të proteinave ose yndyrërave si gjalpë bajamesh, jogurt grek ose bollgur për të maksimizuar përfitimet shëndetësore dhe për të mbajtur në gjendje të qëndrueshme nivelin e sheqerit në gjak.

 

Burim i mirë i Manganit

Shtimi i një ose dy bananeve në dietën tuaj të përditshme është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përhapur konsumimin tuaj të manganit. Mangani është i rëndësishëm për shumë funksione brenda trupit, duke përfshirë mbajtjen e lëkurës së shëndetshme, mbajtjen e strukturës së skeletit të fortë, mbajtjen e funksionit të duhur të trurit dhe reduktimin e dëmtimit të radikaleve të lira.

Studimet kanë treguar se mangani mund të ndihmojë me funksionimin e trurit të shëndetshëm dhe mund të ndihmojë në parandalimin e gjendjeve si epilepsia dhe sëmundja e Parkinsonit. Disa studime gjithashtu tregojnë se plotësimi i manganit mund të ndihmojë në rritjen e dendësisë minerale të kockave dhe madje mund të ndihmojë në parandalimin e gjendjes si osteoporoza.

Plus, mangani vepron gjithashtu si një anti-inflamator dhe antioksidues, dy karakteristika të rëndësishme që janë të dobishme në ngadalësimin e natyrshëm të plakjes pasi ato zvogëlojnë dëmtimin e radikaleve të lira dhe stresin oksidativ.

 

Ndihmon për humbje peshe

Bananet janë të ulëta në kalori të pasura me fibra diete, një lëndë ushqyese e rëndësishme që ju ndihmon të ndiheni më të mbushur për më gjatë. Në fakt, disa studime kanë gjetur se një konsum më i lartë i frutave me fibra të pasura mund të shoqërohet me humbje të peshës me kalimin e kohës. Për këtë arsye, shpesh bananet janë rekomanduar si një përbërës kryesor në një dietë të shëndetshme për humbjen e peshës për ata që kërkojnë të heqin disa kile shtesë.

Plus, për shkak se bananet përmbajnë sasi të larta të fibrave dhe kanë një përmbajtje të lartë të ujit, ato mund t’ju ndihmojnë t’ju mbushin dhe t’ju mbajnë nga ngrënja e ushqime të tjera të ndërmjet vakteve.

 

Përmirëson funksionin e veshkave

Bananet janë të pasuruara me kalium, një mikronutrient që luan një rol qendror në pothuajse çdo aspekt të shëndetit, veçanërisht kur është fjala për funksionin e veshkave. Disa studime sugjerojnë se ngrënja e më shumë bananeve mund të ndihmojnë në ruajtjen e funksionit të veshkave dhe madje mund të jenë mbrojtës kundër sëmundjes së veshkave. 

Vini re se shumë njerëz që kanë sëmundje të veshkave mund të rekomandohen për të reduktuar marrjen e kaliumit duke kufizuar konsumin e frutave të tilla si bananet, pasi shumë kalium mund të jetë i dëmshëm në disa raste. Nëse keni sëmundje të veshkave ose keni nivele të larta të kaliumit, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të shtoni fruta dhe perime të pasura me kalium, siç janë bananet.

 

Mbështet shëndetin e zemrës

Bananet janë të pasura me disa lëndë ushqyese të rëndësishme që mund të ndihmojnë në mbajtjen e zemrës suaj të shëndetshme dhe të fortë, duke përfshirë kaliumin dhe magnezin. Kaliumi, në veçanti, ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut për të parandaluar tendosje të tepërt në muskujt e zemrës.

Konsumi i lartë i kaliumit jo vetëm që lidhet me zvoglimin e rrezikut të goditjeve të zemrës, por gjithashtu mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve koronare të zemrës dhe sulmit në zemër.

Bananet gjithashtu përmbajnë një dozë të lartë të magnezit, me rreth 8 për qind të vlerës së përditshme të rekomanduar në çdo shërbim. Magnezi është i përfshirë në mbi 300 reaksione enzimatike dhe është thelbësor edhe për shëndetin e zemrës. Në fakt, mungesa e magnezit mund të lidhet me kushtet serioze kronike, siç janë presioni i lartë i gjakut, diabeti dhe nivele të larta të kolesterolit dhe triglicerideve.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com