Lart

Arsyet Pse Duhet të Hani Boronica

Boronicat janë manaferra të ëmbla me lëkurë të errët blu. Për shkak se ato janë të mira për shëndetin tuaj, boronica është e para në listën e frutave të shëndetshme dhe manaferrave, dhe unë mendoj se i kam parë ato në çdo listë të super-ushqimeve që kam shqyrtuar ndonjëherë.

Dëshironi të dini më shumë? Këtu janë disa arsye të mëdha pse ju duhet të hani boronica.

Boronicat janë të pasura me antioksidantë

Komponimet e bimëve të quajtur fitokemikale u japin boronicave ngjyrën e tyre të bukur dhe gjithashtu  funksionojë si antioksidantë. Kjo do të thotë se ato ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave nga radikalet e lira. Mendohet që antioksidantët kanë shumëllojshmëri të përfitimeve shëndetësore – të paktën kur i hani ato në formën e ushqimit. Marrja e antioksidantëve si shtesë nuk duket se funksionon mirë.

boronica

Boronicat janë ushqyese

Boronica është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave komplekse B për të cilat trupi juaj ka nevojë për të kthyer ushqimin në energji dhe i vitaminave C dhe E që shtojnë aktivitetin antioksidues. Boronicat gjithashtu kanë shumë minerale – duke përfshirë kaliumin, selenin, zinkun, hekurin, dhe manganin.

 

Boronicat janë të ulëta në kalori

Një filxhan plot me boronica të freskëta ka vetëm rreth 80 kalori, gjë që është e shkëlqyeshme për bel. Ato janë burim i mirë i fibrave, kështu që ngrënia e disa boronicave mund të ndihmojë të ndiheni të ngopur deri në vaktin tuaj të ardhshëm pa e prishur dietën tuaj.

 

Boronicat janë të lehta për t’u gjetur

Boronica shpesh krahasohet me manaferrat goji dhe acai, të cilat janë pak më ekzotike, të vështira për t’u gjetur dhe më të shtrenjta. Boronica, megjithatë, është shumë më e lehtë për t’u gjetur në çdo dyqan ushqimor – dhe janë në dispozicion gjatë gjithë vitit. Bleni boronica që janë të fryra dhe me ngjyrë të  errët – shmangni boronicat e thata ose të mykura. Ato mund t’i gjeni edhe të ngrira.

 

Boronicat janë të shijshme

Katër arsyet e para që ju duhet të hani boronica nuk kanë shumë vlerë nëse nuk jeni të gatshëm për t’i ngrënë ato. Por kjo është pjesa e lehtë – ato janë kaq të shijshme. Ato mund të shërbejnë si një ëmbëlsirë e thjeshtë me krem pana dhe arra të copëtuar ose duke i shtuar në një tas me drithëra të nxehta ose të ftohta. Boronicat gjithashtu bëjnë si shtesë e shkëlqyer për një sallatë të shëndetshme dhe mund të përdoret si  përbërës në disa receta.

 

Receta të shëndetshme me boronica

Kërkoni receta që nuk kërkojnë shumë sheqer ose yndyrë por që kërkojnë përbërës të shëndetshëm si drithëra, pemë dhe perime  tjera dhe burime të proteinave. Provoni disa banane, boronica dhe bukë me arra të shpërndara mbi të.

Arsyet Pse Duhet të Hani Boronica

Informacione për ushqyesit në boronica

Informacioni i mëposhtëm i ushqyesve vlen për një filxhan boronica të papërpunuara.

 

Makroushqyesit

 • Ujë: 122,10 gram
 • Kalori: 83
 • Proteina: 1,07 gram
 • Karbohidrate: 21,01 gram
 • Fibra: 3,5 gram
 • Sheqerna: 14,44 gram
 • Yndyrat e përgjithshme: 0.48 gram
 • Yndyrat e ngopura: 0.041 gram
 • Yndyra të monongopura: 0.068 gram
 • Yndyra të polingopura: 0,212 gram
 • Kolesterol: 0 miligram

Mikroushqyesit

 • Kalcium: 9 miligram
 • Hekur: 0.41 miligram
 • Magnezium: 9 miligram
 • Fosfor: 17 miligram
 • Kalium: 112 miligram
 • Natrium: 1 miligram
 • Zinku: 0.23 miligram
 • Vitaminë C: 14.1 miligram
 • Tiaminë: 0.054 miligram
 • Riboflavinë: 0.059 miligram
 • Niacin: 0.606 miligram
 • Acid pantotenik: 0.180 miligram
 • Vitaminë B6: 0.075 miligram
 • Vitaminë B12: 0 mikrogram
 • Folate: 9 mikrogram
 • Vitaminë A: 78 njësi ndërkombëtare
 • Vitaminë E: 0.83 miligram
 • Vitaminë K: 28.0 mikrogram

Fitoushqyesit

 • beta-Karoten: 46 mikrogram
 • betaKriptoksantin: 0 mikrogram
 • Likopen: 0 mikrogram
 • Lutein dhe Zeaksantin: 116 mikrogram
Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com