Lart

Gjithqka që Duhet të Dini për Pjepërin

Pjepërat dhe llojet e tjera të familjes Cucurbitaceae  shërbejnë si ushqime thelbësore për të bërë piknikë verore.

Përmbajtja e tyre e lartë e ujit ndihmon për të shmangur dehidrimin dhe për të luftuar ngrohjen, ndërsa shija e tyre freskuese ofron një ëmbëlsi, për fëmijët dhe të rriturit njësoj. Shija e ëmbël dhe e lëngshme e pjepërit e bën atë një fryt të përsosur.

Pjepërit janë gjithashtu të njohur si muskmelons, mushmelons, rockmelons, dhe pjepër persian. Ata janë një anëtar i familjes botanike Cucurbitaceae, së bashku me mjellm dhe shalqinj.

Fakte të shpejta mbi pjepërin

Këtu janë disa pika kyçe për pjepërin. Më shumë hollësi dhe informacione mbështetëse janë në artikullin kryesor.

Komponimet e pjepërit mund të mbrojnë kundër degjenerimit makular të moshës.

Një gotë me pjepër të prerë përmban vetëm 53 kalori.

Vetëm 200 gram pjepër tejkalon kërkesat e përditshme të vitaminës C.

Pjepëri mund të shtohet në shumë ushqime, nga smoothies në salsa.

Gjithqka që Duhet të Dini për Pjepërin

Përfitimet

Konsumi i frutave dhe perimeve të të gjitha llojeve është i lidhur me një rrezik të reduktuar të shumë gjendjeve shëndetësore të jetesës. Shumë studime kanë sugjeruar që rritja e konsumit të ushqimeve të bimëve si psh pjepëri, zvogëlon rrezikun e obezitetit, vdekshmërisë së përgjithshme, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës ndërkohë që promovon ngjyrë dhe flokë të shëndetshme, energji të rritur dhe peshë  më të ulët.

Më poshtë, ne shpjegojmë se si nga ushqyesit e veçantë në pjepër mund të përfitojmë në shëndet.

Degjenerimi makular i lidhur me moshën

Zeaxanthin antioksidant, i gjetur në pjepër, filtron rrezet e dëmshme blu të ndezura dhe mendohet të luajë një rol mbrojtës në shëndetin e syve dhe ndoshta të shmangë dëmtimet nga degjenerimi makular.

Një konsum më i lartë i të gjitha frutave (3 ose më shumë pjata në ditë) gjithashtu është treguar të ulë rrezikun dhe progresin e degjenerimit makular të lidhur me moshën.

Astma

Rreziqet për zhvillimin e astmës janë më të ulëta tek njerëzit që konsumojnë një sasi të lartë të ushqyesve të caktuara. Një nga këto lëndë ushqyese është beta-karoten, e gjetur në fruta të verdhë dhe portokalli si pjepër, kungull, karrota dhe zarzavate me gjethe, përfshirë spinaqin dhe lakrën jeshile. Vitamina C është një tjetër lëndë ushqyese e rëndësishme që mund të mbrojë kundër astmës dhe gjendet në bollëk në pjepër, si dhe agrume dhe fruta tropikale.

 Presioni i gjakut

Fibra, kaliumi, vitamina C dhe përmbajtja e kolinës në pjepër mbështesin shëndetin e zemrës. Konsumimi i ushqimeve që janë të larta në kalium mund të ndihmojë në zvogëlimin e presionit të gjakut. Marrja e kaliumit të mjaftueshëm është pothuajse aq e rëndësishme sa reduktimi i marrjes së natriumit për trajtimin e hipertensionit (presioni i lartë i gjakut). Ushqimet që janë të larta në kalium përfshijnë melandë, ananas, domate, portokall, spinaq dhe banane.

Intakimet e larta të kaliumit shoqërohen gjithashtu me një rrezik të reduktuar të goditjes, mbrojtje nga humbja e masës së muskujve, ruajtja e dendësisë minerale të kockave dhe zvogëlimi i formimit të gurëve të veshkave.

Kanceri

Dietat e pasura me beta-karotene nga ushqimet e bimëve si pjepër mund të luajnë një rol mbrojtës kundër kancerit të prostatës, sipas një studimi të kryer nga Departamenti i Ushqimit i Shkollës së Harvardit të Shëndetit Publik. Beta-karotene gjithashtu është treguar të ketë një lidhje të kundërt me zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë në popullatën japoneze.

Tretja

Pjepëri, sepse ajo është e lartë në të dyja – fibra dhe lagështi, ndihmon për të parandaluar kapsllëkun, për të promovuar rregullsinë, dhe për të mbajtur një trakt të shëndetshëm të tretjes.

Hidratimi

Me përmbajtjen e lartë të ujit dhe elektrolitës, pjepëri është një meze e lehtë e madhe që duhet të keni gjatë muajve të nxehtë të verës për të parandaluar dehidrimin. Është gjithashtu një gatim i madh për të ngrënë pas një stërvitje për të njëjtën arsye.

Inflamacioni

“Choline” është një lëndë ushqyese thelbësore dhe e gjithanshme që është e pranishme në pjepër; ndihmon trupin në gjumë, lëvizjen e muskujve, të mësuarit dhe kujtesën. Choline gjithashtu ndihmon për të ruajtur strukturën e membranave qelizore, ndihmon në transmetimin e impulseve nervore, ndihmon në absorbimin e yndyrës dhe zvogëlon inflamacionin kronik.

Lëkura dhe flokët

Ushqimi i frutave të tilla si pjepëri është i dobishme për flokët, sepse ato përmbajnë vitaminë A, një lëndë ushqyese e nevojshme për prodhimin e sebumit, e cila është një përbërës që mban flokë të shëndetshme. Vitamina A është gjithashtu e nevojshme për rritjen e të gjitha indeve trupore, duke përfshirë lëkurën dhe flokët.

Marrja adekuate e vitaminës C është e nevojshme për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e kolagjenit, i cili siguron strukturë të lëkurës dhe flokëve. Një enë me pjepër të prerë siguron 97 për qind të nevojave të përditshme të një personi për vitaminë C.

 Pjepëri gjithashtu kontribonë në hidratim të përgjithshëm, e cila është jetike për të pasur lëkurë të dhe flokë të shëndetëshme. Mund të përdoret edhe si kondicioner flokësh – copëtoni së bashku pjepërin  dhe avokadon, lyeni flokët dhe lëreni për 10 minuta për të shtuar shkëlqimin.

Ushqyesit

Një enë me pjepër të prerë, ose rreth 156 gram (g), përmban:

Pjepëri është tepër I ushqyeshëm

  • 53 kalori
  • 0.3 g yndyre
  • 13 g karbohidrate totale
  • 12 g sheqer
  • 1.4 g fibra
  • 1.3 g proteina
  • 106 për qind e vlerës së përditshme për vitaminën A
  • 95 për qind vitaminë C
  • 1 për qind e kalciumit
  • 2 për qind e nevojave të hekurit

Një enë gjithashtu siguron 5 për qind, ose më shumë për nevojat e përditshme të vitaminës K, niacin, vitaminë B-6, folate, magnez dhe kalium.

Pjepëri përmban një bollëk antioksidues duke përfshirë kolin, zeaxanthin dhe beta-carotene, të cilat mbrojnë nga një sërë sëmundjesh dhe gjendjesh nga ftohja e zakonshme tek kanceri.

Dietë

Shikoni për një pjepër që është i fortë, i rëndë dhe simetrik pa njolla të buta ose I nxirë. Në sezonë pjepëri ka ngjyrë më të ndritur dhe shije më të ëmbël dhe më të lëngët. Pjepëri jashtë sezonit ka tendencë të jenë më i qëndrueshme me më pak shije dhe madje mund të jenë të butë. Kontrolloni dyqanet lokale për të gjetur kohën më të mirë për të blerë pjepër.

Një nga mënyrat më të mira dhe më të lehta për të shijuar pjepërin është ta preni, dhe ta hani atë të freskët.

Bëni një sallatë frutash tropikale për të gjithë familjen me papaja të freskët, ananas, pjepër, dhe mango.

Përziej pjepërin në një gotë limonade, çaj të ftohtë ose ujë për një shpërthim shije të freskët me shije frutash.

Shtoni disa feta të pjepërit të ngrirë në smoothies. Kombinoje me lëng ananasi, dredhëza të ngrira dhe kos grek pasheqer për një trajtim të shëndetshëm dhe freskues.

Rreziqet

Është dieta e përgjithshme ose modeli i përgjithshëm i të ngrënit që është më i rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve dhe për arritjen e shëndetit të mirë. Është më mirë të hani një dietë me shumëllojshmëri sesa të përqendroheni në ushqime individuale si çelësi për shëndetin e mirë. Sigurohuni që të lani dhe pastroni sipërfaqen e jashtme të një pjepëri para prerjes për të ulur rrezikun e baktereve të dëmshme si p.sh. transferimi i bakteries Salmonela në mishin e pjepërit.

Beta-blockers, një lloj ilaçesh që zakonisht përshkruhen për sëmundje të zemrës, mund të shkaktojnë rritjen e nivelit të kaliumit në gjak. Ushqimet e larta të kaliumit, siç është pjepëri, duhet të konsumohen me moderim kur marrin beta-bllokues.

Konsumimi i kaliumit mund të jetë i dëmshëm për ata të cilët veshkat nuk u janë plotësisht funksionale.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com