Lart

Gjithqka që Duhet të Dini për Dredhëzat

Dredhëzat verore të freskëta janë një nga trajtimet më të njohura, freskuese dhe të shëndetshme në planet.

Sot, ka mbi 600 lloje dredhëzash.Përfitimet e konsumimit të frutave dhe perimeve të të gjitha llojeve, përfshirë dredhëzat, janë të ndryshme. Ndërsa konsumi i ushqimit të bimëve rritet, rreziku i sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe kancerit zvogëlohet.

Një konsum i lartë i frutave dhe perimeve është gjithashtu i lidhur me lëkurë dhe flokë të shëndetshëm, energji në rritje dhe peshë më të ulët. Rritja e konsumit të frutave dhe perimeve zvogëlon dukshëm rrezikun e obezitetit dhe vdekshmërisë së përgjithshme.

 Gjithqka që Duhet të Dini për Dredhëzat

Përfitimet

Dredhëzat mburren për një gamë përfitimesh të mundshme për shëndetin dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër një sërë sëmundjesh.

 

Sëmundjet e zemrës

Një studim zbuloi se konsumi i rregullt i anthosianins, një klasë e flavonoideve e gjetur në manaferra, mund të zvogëlojë rrezikun e një sulmi në zemër nga 32 për qind në gratë e reja dhe të mesme.

Gratë që konsumonin së paku tre pjata me dredhëza ose boronica në javë, dolën më mirë sipas një studimi të botuar në revistën Circulation.

Flavonoidi Quercetin , i përbërë në dredhëza, është një anti-inflamator natyral që duket se redukton rrezikun e arteriosklerozës dhe mbron nga dëmtimet e shkaktuara nga kolesteroli i lipoproteinës me dendësi të ulët (LDL) në studimet e kafshëve.

Përmbajtja e lartë e polifenoleve në dredhëza mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare duke parandalon ngritjen e trombociteve dhe reduktimin e presionit të gjakut nëpërmjet mekanizmave antiinflamatorë.

Studime të tjera kanë treguar se ngrënja e dredhëzave ndihmojnë në uljen e niveleve të homocisteinës, një aminoacid në gjak që shoqërohet me dëmtimin e rreshtimit të brendshëm të arterieve.

Fibrat dhe kalium në dredhëza gjithashtu mbështesin shëndetin e zemrës. Në një studim, pjesëmarrësit që konsumonin 4,069 miligramë (mg) të kaliumit në ditë kishin një rrezik 49 për qind më të ulët të vdekjes nga sëmundja e zemrës ishemike krahasuar me ata që konsumonin rreth 1,000 miligramë kaliumi në ditë.

Goditjet në zemër

Antioksidantët quercetin, kaempferol, dhe anthocyanins të gjitha janë treguar për të reduktuar formimin e mpiksjes së gjakut të dëmshme të lidhura me goditje. Futja e lartë e kaliumit është lidhur gjithashtu me një rrezik të reduktuar të goditjes.

Kanceri

Antioksidantët e fuqishëm në dredhëza mund të punojnë kundër radikalëve të lirë, duke penguar rritjen e tumorit dhe uljen e inflamacionit në trup.

Presioni i gjakut

Për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të kaliumit, dredhëzat janë të rekomanduara për ata me presion të lartë të gjakut për të ndihmuar në mohimin e efekteve të natriumit në trup. Një konsum i ulët i kaliumit është faktor po aq i madh rreziku për zhvillimin e presionit të lartë të gjakut si një konsum i lartë natriumi.

Sipas një studimi më pak se 2 për qind e të rriturve plotësojnë rekomandimet e përditshme prej 4.700 miligram për kalium.

Gjithashtu, vini re, futja e lartë e kaliumit lidhet me një reduktim prej 20 për qind në rrezikun e vdekjes nga të gjitha shkaqet.

Gjithqka që Duhet të Dini për Dredhëzat

Kapsllëku

Ngrënja e ushqimeve që janë të larta në përmbajtjen e ujit dhe fibrave, si luleshtrydhe, rrush, shalqi dhe melandë mund të ndihmojnë mbajtjen e trupit të hidratuar dhe lëvizjet rrgullta të zorrëve.

Fibra është thelbësore për minimizimin e kapsllëkut dhe shtimin e pjesës më të madhe në stol.

 

Diabeti

Dredhëzat janë një ushqim i ulët i indeksit glikemik dhe i lartë në fibra, i cili ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak dhe për të mbajtur atë të qëndrueshëm duke shmangur nivelet dhe uljet ekstreme.

Dredhëzat janë një zgjedhje e mençur e frutave për diabetikët, pasi ata kanë një indeks glikemik më të ulët (40) se shumë fruta të tjera.

Hulumtuesit zbuluan në vitin 2011 sengrënja e rreth 37 luleshtrydhe në ditë mund të reduktojë ndjeshëm ndërlikimet e diabetit, siç janë sëmundjet e veshkave dhe neuropatia.

Studimi tregoi se “fisetin”, një flavonoid që përmbante në bollëk dredhëza, nxiti mbijetesën e neuroneve të rritur në kulturë dhe memorie të zgjeruara në minj të shëndetshëm, së bashku me parandalimin e komplikacioneve të veshkave dhe të trurit në minjtë diabetikë.

 

Shtatzënia

Dredhëzat janë një burim i madh i acidit folik.

Futja adekuate e acidit folik është thelbësore për gratë shtatzëna për t’u mbrojtur nga defektet e tubit nervor tek foshnjat.

 

Vlerat ushqyese

Dredhëzat janë të pasura me vitamina C, kalium, acid folik dhe fibra. Një filxhan dredhëza të freskëta përmban 160 për qind të sasisë së përditshme të rekomanduar të vitaminës C, për vetëm 50 kalori.

Një filxhan dredhëza të prera në feta, ose 166 gram (g), përmban një gamë ushqyesish të rëndësishëm në sasi të mëposhtme:

Kalori: 53 kcal

Proteina: 1.11 g

Karbohidratet: 12.75 g

Fibra diete: 3.3 g

Kalciumi: 27 mg

Hekuri: 0.68 mg

Magneziumi: 22 mg

Fosfor: 40 mg

Kaliumi: 254 mg

Vitamina C: 97.6 mg

Foletë: 40 mikrogramë (mcg)

Vitamina A: 20 njësi ndërkombëtare (IU)

Ky ushqyes gjithashtu përmban një sërë antioksidantë të fuqishëm, duke përfshirë anthosanins, acid ellagic, quercetin, dhe kaempferol. Të gjitha këto kanë treguar se kanë efekte mbrojtëse kundër llojeve të caktuara të kancerit.

 

Dietë

Dredhëzat janë në dispozicion të freskëta, të ngrira, të ngrira të thata, si xhel, shurup dhe reçel. Sigurohuni që të kontrolloni etiketën e dredhëzave të ngrira dhe të thata për sheqernat e shtuara. Kur kërkoni xhel apo reçel, shkoni për të gjitha përhapjet e frutave pa embelues dhe mbushësit e shtuar.

Këtu janë disa këshilla të dobishme për të përfshirë më shumë këtë super ushqim në dietën tuaj:

Preni dredhëzat dhe shtoni ato në sallatën tuaj të pulës.

Bëni koktejin tuaj me fruta të freskëta dhe përfshini rrush, ananas, pjeshka të prera në feta, dhe dredhëza. Stërpikeni me një sasi të vogël mjalte për një trajtim shtesë të ëmbël.

Preni dredhëzat në feta dhe shtoni ato në kos të thjeshtë grekë me pak “agave nektar” dhe bajame feta.

Krepa ose bollgur me luleshtrydhe të freskëta, ose muffins dhe bukë të ëmbël. Ju gjithashtu mund të përzieni dredhëzat në një përpunues të ushqimit me pak ujë dhe përdorni si shurup të freskët për ëmbëlsira ose ushqime të mëngjesit.

Përziini ato në një sallatë me spinaq me arra dhe djathë dhie.

Hidhni disa luleshtrydhe të ngrira, pa sheqer në një blender me një banane, qumësht dhe akull për një pije të shpejtë dhe të lehtë të bananës dhe luleshtrydheve.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com