Lart

Pse është Grejpfruti i Mirë për Ju

Grejpfrut u kryqëzua në mes të një pomelo dhe një portokalli. U dha emri grejpfrut për shkak të rritjes në grumbuj, e ngjajshme me rrushin.

 

Grejpfrutat ndryshojnë në ngjyrë nga e bardhë ose e verdhë në të pembe dhe të kuqe. Ata mund të ndryshojnë në shije nga acidike dhe madje edhe të hidhur në të ëmbël dhe me sheqer.

Këto fruta mbështesin lëkurën e pastër dhe të shëndetshme, mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut për shumë sëmundje dhe gjendje dhe mund të ndihmojnë edhe në humbjen e peshës, si pjesë e një diete të shëndetshme . Lëngjet dhe lëvozhat ofrojnë përfitime ushqyese.

Ky tipar i Qendrës së Njohjes MNT është shkruar nga një dietist i regjistruar  Megan Ëare, dhe është pjesë e një koleksioni artikujsh për përfitimet shëndetësore të ushqimeve të njohura.

Pse është Grejpfruti i Mirë për Ju

Faktet e shpejta mbi grejpfrutin

  • Grejpfrut është konbinim në mes të një portokalli dhe një pomelo.
  • Ajo mund të sigurojë përfitime shëndetësore për lëkurën, presionin e gjakut, shëndetin e zemrës dhe parandalimin e sëmundjeve.
  • Grejpfruti përmban nivele të larta të vitaminës C.
  • Bleni grejpfrutat në një vend të freskët, të thatë, larg nga rrezet e diellit. Zgjidhni grejpfrutët që kanë arritur pjekurinë e tyre.

 

Përfitimet

 

Grejpfrutat janë të ulët në kalori, por janë ushqyes, dhe një burim i shkëlqyer i vitaminave A dhe C.

Shkolla Mjekësore e Harvardit thotë se grejpfruti ka një indeks glikemik  25. Kjo sugjeron që ajo nuk ndikon dukshëm në nivelet e sheqerit në gjak dhe të insulinës.

Shumë studime kanë sugjeruar se rritja e konsumit të ushqimeve bimore si grejpfruti zvogëlon rrezikun e obezitetit, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Gjithashtu thuhet se promovon një çehre të shëndetshme, energji të shtuar dhe peshë më të ulët.

 

1) Humbja e peshës

Disa njerëz pretendojnë se grejpfruti është një mrekulli për humbje peshe. Megjithatë, kjo është debunkuar nga studimet e fundit.

Me këtë në mendje, këto studime tregojnë se grejpfrut ka treguar përmirësime në tensionin e gjakut dhe në nivelet e lipideve.

Presioni i gjakut dhe nivelet e lipideve janë të lidhura me obezitetin, dhe studimet e mëtejshme mund të tregojnë përfitime afatgjate për kontrollin e peshës dhe parandalimin e obezitetit.

 

2) Goditjet e zemrës

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, ngrënja e sasive më të larta të flavonoidit mund të ulë rrezikun e goditjes ishemike për gratë. Flavonoidet janë komponimet e gjetura në agrume si portokall dhe grejpfruti.

Rreziku i goditjes ishemike ishte 19 për qind më i ulët për ata që konsumonin sasi më të larta të agrume se sa për gratë që konsumonin sasinë më të ulët.

 

3) Presioni i gjakut dhe shëndeti i zemrës

Kombinimi i fuqishëm ushqyes i fibrave, kaliumit, likopenit, vitaminës C dhe kolinës në grejpfrut ndihmojnë të mbajnë një zemër të shëndetshme.

Në një studim, ata që konsumonin 4069 miligramë (mg) të kaliumit në ditë kishin një rrezik 49 për qind më të ulët të vdekjes nga sëmundjet e zemrës ishemike krahasuar me ata që konsumonin më pak kalium.

 

Sipas bazës Kombëtare të Ushqimit të Departamentit Amerikan të Bujqësisë (USDA), një grejpfrut me diametër prej 3 deri në 3.5 inç përmban 139 mg kalium. Grejpfrut është një mundësi e shkëlqyer për të ndihmuar në rritjen e konsumit ditor të kaliumit.

Rritja e futjes së kaliumit është gjithashtu e rëndësishme për uljen e presionit të gjakut për shkak të efekteve të fuqishme të vazodilimit. Vasodilimi zgjeron arteriet.

Dieta DASH, e projektuar për të zvogëluar presionin e gjakut përmes opsioneve dietike, përfshin grejpfrutin si një ushqim të rekomanduar.

 

4) Kanceri

Grejpfrut është një burim i pasur i antioksidantëve, siç është vitamina C. Këto mund të ndihmojnë në luftimin e formimit të radikalëve të lirë të njohur që shkaktojnë kancer. Futja e likopenit është lidhur me një ulje të rrezikut të kancerit të prostatës në disa studime.

 

5) Tretja

Grejpfruti, për shkak të përmbajtjes së saj të ujit dhe fibrave, ndihmon në parandalimin e kapsitjes dhe promovimin e rregullsisë për një trakt të tretjes së shëndetshme.

 

6) Hidratimi

Grejpfrut përbëhet nga 91 për qind ujë. Kjo e bën atë një nga frutat më hidratuese në dispozicion. Grejpfrut është gjithashtu plot me elektrolite dhe një porcion i mrekullueshëm për të parandaluar dehidratimin.

 

 

7) Lëkura

 

Vitamina C antioksidante mund të ndihmojë në luftimin e dëmtimit të lëkurës të shkaktuar nga dielli dhe ndotja, zvogëlimin e rrudhave dhe përmirësimin e përbërjes së lëkurës kur hahen në ushqim ose aplikohen në lëkurë.

Vitamina C luan një rol jetësor në formimin e kolagjenit, sistemit kryesor të mbështetjes së lëkurës. Hidratimi i rregullt dhe vitamina A janë gjithashtu të rëndësishme për lëkurën e shëndetshme. Grejpfrut siguron të dy këto.

 

Megjithatë, vlen të përmendet një studim i botuar në Journal of Clinical Oncology në qershor 2015. Ky studim sugjeron se marrja e sasive të mëdha të lëngut të agrumeve mund të vendos një individ në rrezik më të lartë të melanomas. Melanoma është forma më vdekjeprurëse e kancerit të lëkurës.

 

Kërkohet më shumë kërkime, por mekanizmi që lidhet me këtë rrezik ka të ngjarë që ky fryt të jetë i lartë në përbërësit që besohet të bëjnë lëkurën më të ndjeshme ndaj diellit. Megjithatë, në përfundim të studimit, autorët deklaruan se:

 

“Në këtë kohë, ne nuk këshillojmë që njerëzit ti ndërprejnë  agrumet – por ata që konsumojnë shumë grejpfrut dhe / ose lëng portokalli duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të shmangur ekspozimin e zgjatur në diell”.

 

Konsumoni një sasi të moderuar të lëngut të agrumeve dhe kujdesuni se sa kohë është shpenzuar në diell.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com