Lart

11 Përfitimet Mbresëlënëse Shëndetësore të Shafranit

Përfitimet shëndetësore të shafranit përfshijnë promovimin e shëndetit mendor, duke ndihmuar në parandalimin e degjenerimit makular, përmirësimin e lëkurës, parandalimin e humbjes së flokëve, mbështetjen e shëndetit të frymëmarrjes, rritjen e vitalitetit seksual, lehtësimin e dhimbjeve dhe mbështetjen e sistemit të hormoneve.

Përfitime të tjera përfshijnë shëndetin e zemrës, nxitjen e tretjes dhe funksionimin optimal të qelizave.

11 Përfitimet Mbresëlënëse Shëndetësore të Shafranit

Çfarë është Shafrani?

Shafrani është erëz që rrjedh nga shafrani, një bimë shumëvjeçare e lidhur me zambakun, i njohur edhe me emrin e tij shkencor Crocus sativus. Crocus do të thotë “fije” në greqisht, duke iu referuar shfaqjes së stamens të saj; ndërsa shafrani rrjedh nga fjala safra, që do të thotë e verdhë në arabisht. Shafrani është ndër përbërësit më të shtrenjtë të kuzhinës në botë. Kjo erëz speciale ka qenë rreth e rrotull për një mijë vjet dhe ka një bollëk të përdorimeve.

Shafrani është një kulture intensive që e bën atë aq të shtrenjtë. Ka tre stigme delikate të kuqe në qendër, të cilat zgjidhen me kujdes, vendosen në një shoshë dhe ruhen në nxehtësi për të shtuar aromën e saj. Lulëzon më së miri në klimë të ngrohtë dhe të lagësht. Irani është furnizuesi më i madh në botë i shafranit deri tani. Përveç esencës së saj unike tokësore, përfitimet shëndetësore të shafranit e bëjnë atë një nuancë shumë të çmuar.

 

Informata për vlerat ushqyese të shafranit (për 2g)

 • Kaloritë 6.2 kJ
 • Karbohidrate 19,7 kJ
 • Yndyrnat 4.2 kJ
 • Proteina 2.5 kJ
 • Totali i karbohidrateve 1.3 g
 • Fije diete 0.1 g
 • Acidet yndyrore Omega-3 25 mg
 • Acidet yndyrore Omega-6 15.1 mg
 • Proteina 0.2 g
 • Vitamina A -10.6 UI
 • Vitamina C- 1.6 mg – 3% RDA
 • Vitamina B6- 1%
 • Foletë – 1,9 mcg
 • Kalciumi – 2,2 mg
 • Hekuri 0.2 mg – 1% RDA
 • Magnezi -5,3 mg – 1% RDA
 • Fosfori-5 mg – 1% RDA
 • Kaliumi -34.5 mg – 1% RDA
 • Mangani 0.6mg – 28% RDA
 • Seleniumi 0.1mg

11 Përfitime mbresëlënëse shëndetësore të shafranit

Promovon Shëndetin Mendor

Stimulimi mendor është ndër përfitimet shëndetësore të shafranit. Studime të ndryshme kanë treguar se stigma e bimës, shafrani aktual dhe petalet e saj kanë përfitime të njëjta të disponimit si medikamentet kundër depresionit.

Safranal dhe crocin, dy përbërës të pranishëm në shafran, rregullojnë neurokemikale të tilla si dopamine, serotonin dhe norepinefrine të cilat ndihmojnë në uljen e simptomave në depresion të butë deri në moderim edhe pa ilaçe konvencionale psikiatrike.

Në fakt, një provë dy mujore për 40 individë në depresion u krye në Iran. Pacientët e rastësishëm u caktuan për të marrë 20 mg Prozac në ditë, ndërsa të tjerët marrin 15 mg petale të lulës së shafranit dy herë në ditë. Studiuesit zbuluan se shafrani ka efekte të ngjashme me ilaçin kundër depresionit.

Ndikon në sistemin endokrin dhe ndihmon në uljen e stresit dhe ankthit. Që nga kohët e lashta, njerëzit kanë përdorur shafran për të relaksuar mendjen dhe për të promovuar gjumin paqësor për shkak të vetive të qetësuesve të tij. Për më tepër, shafrani promovon mbajtjen e të mësuarit dhe të kujtesës.

 

Ndihmon në parandalimin e degjenerimit makular

Degjenerimi makular, shkaku kryesor i verbërisë në Amerikë, është një gjendje e lidhur me moshën e shkaktuar nga qelizat degjeneruese në një zonë të syrit të njohur si makula. Crocin dhe crocheting gjetur në shafran mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit të qelizave dhe të vonojë rënien lidhur me moshën në qelizat e syrit si një e tërë.

 

Përfitimet e lëkurës

Antioksidantë të pranishëm në të kanë veti anti-plakje; kështu, duke mbajtur lëkurën e butë dhe  rrezatuese. Zbatimi aktual i shafranit mund të zbardhë lëkurën, të parandalojë aknet dhe të venitë plagët, njollat ​​e errëta dhe të metat e tjera të lëkurës. Shafran gjithashtu ka vitaminë B2 që ndihmon për të shëruar buzët e çara.

 

Ndalon rënien e flokëve

Ndihmon në parandalimin e rënies së flokëve duke forcuar çdo fije floku nga rrënja në majë. Shafrani i kombinuar me qumësht jamball është një tonik i shkëlqyer i flokëve në trajtimin e alopecisë dhe nxitjen e rritjes së flokëve në një shkallë më të shpejtë. Shafran besohet gjithashtu të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në follicles, duke lejuar shpërndarjen më të madhe të ushqyesve dhe oksigjenit.

 

Siguron përfitimet e shëndetit të frymëmarrjes

Ajo mund të shërojë kollitjen dhe të ftohtin e zakonshëm. Ajo vepron si një ekspektorant i cili e largon flegmën nga mushkëritë dhe fyti. Shafrani gjithashtu ka cilësinë për të vepruar si një substancë anti-inflamatore dhe si një nxitës. Të dyja këto cilësi janë të dobishme kundër astmës. Sulmet e astmës ndodhin vetëm kur traktati i frymëmarrjes është ngushtuar për shkak të inflamacionit, dhe shafrani mund ta parandalojë atë.

 

Rrit vitalitetin seksual

Kjo nuancë është një nxitës i njohur seksual. Një gotë qumësht me një majë luge shafran çdo natë është gjithçka që ju duhet për të rritur epshin tuaj (sipas raporteve anekdotike). Shafran ka aftësinë për të rritur vitalitetin edhe në meshkujt e moshuar. Më e rëndësishmja, ajo ndihmon në mosfunksionim erektil, parandalimin e infertilitetit dhe ejakulimin e parakohshëm. Po ashtu, shafrani është një nxitës i fuqishëm për gratë për shkak të ndikimit të saj në gjëndrat endokrine duke përmirësuar nivelet e androgjenit.

 

Lehtëson dhimbjen

Atributi i lehtësimit të dhimbjes është ndër pasuritë më të vlefshme. Është kompleks i paqëndrueshëm safranal si një qetësues dhe ndihmon në kurimin e dhëmbëve. Shafrani gjithashtu ka cilësi antiseptike dhe qetësuese, duke e bërë atë ideale për të ushqyer foshnjat dhe për ata që kanë nevojë për të përmirësuar modelet e tyre të gjumit. Përdoret zakonisht nga vendasit e vendeve ku është kultivuar si një ndihmë e natyrshme e gjumit, si dhe një sistem nervor relaksues për të qetësuar nervat  që çojnë në dhimbje.

 

Shafrani ka përfitime shëndetësore hormonale

Sindromi premenstrual ose PMS shkaktohet nga hormonet e ndryshme që shkaktojnë rrënim në të njëjtën kohë. Shafrani mund të ndikojë në sistemin e endokrinës në një farë mase dhe të stimulojë lirimin e hormoneve të caktuara (ose neurochemicals të jenë më të sakta) të dobishme në menaxhimin PMS të tilla si serotonin.

Serotonin njihet si hormon i lumtur dhe ndihmon në reduktimin e ashpërsisë së ndryshimeve të disponimit të një gruaje. Shafrani gjithashtu ka një efekt si estrogjen, i cili ndihmon në vendosjen e përparësisë së rrjedhjes së gjakut drejt zonës së legenit gjatë shtatzënisë, dhe është e dobishme për të ndihmuar vajzat me pjekurinë e vonuar të pubertetit.

 

E mirë për zemrën

Ai është i pasur me kalium, një element kyç në ruajtjen e një zemre të shëndetshme. Kaliumi zgjeron enët e gjakut dhe arteriet, duke lejuar që tensioni i gjakut të ulet; duke parandaluar arteriosklerozën, sulmet në zemër dhe goditjet. Për më tepër, shafrani përmban crocetin, një përbërës me aftësinë për të rregulluar nivelet e kolesterolit, duke e bërë atë një erëz jashtëzakonisht të gjithanëshme për mirëqenien e zemrës suaj.

 

Mirë për tretje

Gjithashtu është e njohur për efikasitetin e saj në trajtimin e stomakut të errituar dhe fryer. Gjithashtu ndihmon në menaxhimin e mëlçisë dhe shpretkës së zgjeruar. Është gjithashtu një agjent anti-spazmiik dhe ndihmon në korrigjimin e kapsllëkut dhe fryerjen nga një sërë shkaqesh.

11 Përfitimet Mbresëlënëse Shëndetësore të Shafranit

Mirë për funksionimin optimal të qelizave

Komponimet e paqëndrueshme në shafran mund të neutralizojnë në mënyrë efektive radikalët e lirë që mund të shkaktojnë degjenerimin e qelizave. Shafrani përmban më shumë ose më pak 150 kimikate bio, duke përfshirë antioksidantë, karotenoide, crocin dhe safranal të cilat janë të dobishme në nxitjen e rritjes së qelizave dhe riparimin e qelizave.

Shafran përmban sasi të mëdha të kaliumit dhe magnezit të cilat përbëjnë një nga përfitimet shëndetësore të shafranit. Kjo përbërje e mahnitshme organike e shafranit e bën atë një parandalues ​​të fuqishëm kundër kancerit dhe ndihmon në ruajtjen e sintezës optimale të ADN-së dhe përsëritjen e qelizave.

 

Përfundim

Shafrani është aktualisht erëza më e shtrenjtë në botë dhe vlerësohet shumë për shkathtësinë e saj. Ka një bollëk të përdorimit që varion nga ngjyrosja e tekstilit në rritjen e enëve me vetitë e tij unike të kuzhinës. Shumica e të gjitha, shafran është shumë e çmuar për përfitimet e shumta shëndetësore, edhe pse shuma e konsumuar zakonisht nuk lejon që të arrihen shuma adekuate diete.

Pavarësisht kësaj, ai përmban më shumë se njëqind kemikale bio përfshirë elementët më të shquar të manganit, hekurit dhe kaliumit. Ajo është gjithashtu e bollshme në antioksidantë. Shafran promovon përfitime fizike, frymëmarrjeje, mendore dhe hormonale në mesin e shumë të tjerëve. Shafrani është padyshim një thesar i përfitimeve shëndetësore që e bën këtë nuancë luksoze me vlerë çdo cent dhe përpjekje të shpenzuara në të.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com