Lart

12 Përfitimet e Kanellës

12 Përfitimet e Kanellës

Kanella është një lloj erëze që përdoret shumë në kuzhinë dhe jo vetëm. Ajo cilësohet edhe si një ilaç natyral shumë i çmuar. Gjendet në formën e pluhurit dhe në formë shkopi, të cilat kanë një aromë dhe shije shumë të këndshme.

Në vijim gjeni të gjitha përfitimet e Kanellës:

E pasur me antioksidantë

Kanella është e pasur me një shumëllojshmëri të antioksidantëve mbrojtës që ngadalësojnë procesin e plakjes. Në fakt, studiuesit kanë identifikuar të paktën 41 përbërës të ndryshëm mbrojtës që gjenden brenda kanellës deri më sot. Madje, kanella renditet në vendin e shtatë prej të gjitha ushqimeve, bimëve dhe erëzave.

Antioksidantët e pranishëm në kanellë  mund të ndihmojnë në uljen e oksidit nitrik në gjak dhe parandalimin e peroksidimit të yndyrës, të cilat mund të rrisin rrezikun e çrregullimeve të trurit, kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjeve të tjera kronike.

Perfitimet e kanelles


Ndihmon në lehtësimin e inflamacionit

Antioksidantët në kanellë mund të ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit, gjë që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, kancerit  dhe më shumë. Hulumtuesit kanë identifikuar shumë lloje të ndryshme të flavonoideve në kanellë, të cilat janë shumë të efektshme në luftimin e niveleve të rrezikshme të inflamacionit në të gjithë trupin.

Kanella mund të jetë e dobishme edhe në menaxhimin e dhimbjeve.  Studimet tregojnë se kanella ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve të muskujve, zvogëlimin e dhimbjeve menstruale, zvogëlimin e ashpërsisë së reaksioneve alergjike dhe ndihmon në zbutjen e simptomave të tjera të dhimbjes që lidhen me moshën.


Ju mbron nga sëmundjet e zemrës

Studimet tregojnë se një nga përfitimet tjera shëndetësore të kanellës është aftësia e saj për të përmirësuar shëndetin e zemrës. Në fakt, kanella ndhmon në reduktimin e disa nga faktorëve më të zakonshëm të rrezikut për sëmundjet e zemrës, duke përfshirë nivelet e larta të kolesterolit, nivelet e larta të triglicerideve dhe presionin e lartë të gjakut për ta mbajtur zemrën të shëndetshme dhe të fortë. Kanella gjithashtu ndihmon në reduktimin e presionit të lartë të gjakut, i cili është një faktor tjetër rreziku për sëmundje të zemrës.

Hulumtimet e shumta tregojnë se kanella është një koagulant i dobishëm i gjakut dhe mund të ndalojë gjakderdhjen e tepërt duke ndihmuar trupin të formojë mpiksjen e gjakut. 

Stabilizon nivelin e sheqerin në gjak

Kanella është e njohur për efektet e saj anti-diabetike, prandaj është konsideruar si një nga ushqimet më të mira për diabetikët. Ajo mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak dhe të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës së hormoneve.

Në këtë mënyrë kanella ndihmon në bllokimin e aktivitetit të disa enzimeve të tretjes për të ngadalësuar thithjen e sheqerit në gjak pas një vakti të lartë me karbohidrate. Për këtë arsye, shumë studime kanë treguar se njerëzit me diabet mund të përjetojnë efekte të rëndësishme pozitive mbi shënuesit e sheqerit në gjak duke përdorur kanellën.

Ruan funksionin e trurit

Për shkak se kanella është e pasur me antioksidantë, hulumtimet tregojnë se mund të rrisë funksionin e trurit dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër zhvillimit të çrregullimeve neurologjike siç është sëmundja e Parkinsonit dhe Alzheimerit.

Mendohet se kanella ndihmon në krijimin e një proteine specifike në tru për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit. 

Mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit

Për shkak të aftësive të saj antioksiduese, kanella mund të mbrojë nga dëmtimi i ADN-së, mutacioni i qelizave dhe rritja e kancerit tumor. Studimet kanë treguar se përfitimet shëndetësore të kanellës vijnë nga një përbërje e quajtur ‘cinnamaldehyde’, e cila mund të pengojë rritjen e tumorit dhe të mbrojë ADN-në kundër dëmtimeve ndërkohë që mund të vrasë edhe qelizat e kancerit.

Kanella tani po konsiderohet si një ushqim natyror që lufton kundër kancerit për shkak të aftësive të forta antioksiduese.

Lufton infeksione dhe viruse

Kur bëhet fjalë për mbrojtjen e trupit nga sëmundjet, kanella ka shumë përfitime. Kanella përmban veti natyrore antimikrobike, antibiotike, antifungale dhe antivirale. Vajrat esenciale të kanellës përmbajnë komponime të fuqishme imune-nxitëse.

Për këtë arsye, kanella përdoret në shumë kultura për të ndihmuar në luftimin e infeksioneve dhe viruseve të dëmshme. Vaj kanella, në veçanti, mund të mbrojë kundër infeksioneve bakteriale, të cilat shkaktojnë gjendje si ftohja e zakonshme  dhe pneumonia.

13 Përfitimet e Kanellës

Optimizon Higjienën Orale

Hulumtimet tregojnë se kanellat ndihmojnë në higjienën orale. Kanella na ndihmon të mbrohemi nga disa lloje të baktereve që shkaktojnë frymëmarrje të keqe, prishjen e dhëmbëve, dëmtimet e dhëmbëve dhe infeksionet e gojës.

Vajrat esenciale nga kanella kanë treguar se kanë veti të forta antibakteriale dhe mund të përdoren për të luftuar bakteret në gojë, duke vepruar si “gargarë” natyral.

Për shkak se largon bakteret nga goja, kanella ka aftësinë për të luftuar frymën e keqe pa shtuar ndonjë kimikat në trup. Kanella është e njohur tradicionalisht si pluhur dhëmbësh dhe si ilaç natyral për dhëmbët, problemet e dhëmbëve dhe plagët e gojës.

Sjell dobi në shëndetin e lëkurës

Përfitimet potenciale të kanellës për lëkurën janë të rrënjosura në pronat antibiotike dhe antimikrobike të cilat mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga acarimi, skuqjet, reaksionet alergjike dhe infeksionet. Aplikimi i vajit thelbësor të kanellës direkt në lëkurë mund të jetë i dobishëm në reduktimin e inflamacionit, ënjtjes, dhimbjes dhe skuqjes.

Përdorimi i kanellës së bashku me mjaltën mund të rrisë shëndetin e lëkurës edhe më shumë dhe mund të jetë i dobishëm për puçrra dhe alergjitë e lëkurës.

Redukton simptomat e alergjisë

Njerëzit që kanë alergji mund të gjejnë lehtësim falë shumëllojshmërisë së përbërësve të dobishëm që përmban kanella. Në fakt, kanella mund të ndihmojë në luftën kundër simptomave të zakonshme të alergjisë. Është dëshmuar se mund të reduktojë inflacionin dhe të luftojë reagimet e histaminës.

Recetat pa sheqer

Për shkak të shijes natyrale të ëmbël, shtimi i kanellës në ushqime dhe receta mund t’iu ndihmojë të ulni sasinë e sheqerit që normalisht përdorni. Kanella ka efekte anti-diabetike. 

Kanella nuk përmban sheqer të shtuar dhe kalori minimale dhe është e pasur me shumë lëndë ushqyese, duke e bërë atë një shtesë tepër të shëndetshme për shumë vakte. Provoni të përdorni kanellën në kafe, çaj, kos, fruta ose në bollgur në vend të sheqerit. 

Vepron si ruajtës natyror

Një nga përfitimet më pak të njohura të pluhurit të kanellës është se mund të përdoret për të ruajtur ushqimin. Për shkak se kanella ka aftësi antibakteriale dhe vepron si një antioksidant, ajo mund të përdoret si një ruajtës në shumë ushqime pa nevojën për kimikate ose përbërës artificial.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com