Lart

13 Përfitimet e Mahnitëshme Shëndetësore të Livandes

Përfitimet shëndetësore të Livandës përfshijnë mbështetjen e shëndetit mendor, lehtësimin e migrenës dhe dhimbjeve të kokës, trajtimin e akneve, lehtësimin e dhimbjeve, të dobishme në luftimin e problemeve të frymëmarrjes, mbështetjen e shëndetit të përgjithshëm të trurit, promovon traktin urinar  dhe është një burim antioksidues.

Çfarë është Livanda?

Lloji më i zakonshëm i livandos është lloji i ngushtë që mund të rritet nga 1 ft deri në 3 ft. Trungu i tij ka një numër të madh të degëve dhe ka një leh të zbehtë të verdhë. Degët janë të drejta dhe si fshesë. Lulja e livandos ka ngjyrë kaq të bukur dhe ka një sërë ngjyrimesh ngjyrë vjollce. Thuhet se gjithashtu rritet në të verdhë dhe të bardhë.

Një lloj i Lavender, i njohur si Lavandula multifida mund të ketë lule të shumta në një rrjedhin. Kjo lule ka një aromë të bukur kur është e freskët, por disa njerëz e përdorin atë të thatë për të ruajtur aromën e saj për ditë të tëra. Lavanderi mund të kultivohet në shumë lloje të klimës. Çelësi është që kjo fabrikë të sigurohet me rrezet e diellit adekuate. Toka që kërkohet të rritet livando duhet të ketë një vlerë të pH prej 5.8 në 8.3. Sapo një bimë lavande ka pjekur atë kërkon pak kujdes dhe duhet të lihet e thatë në mes lotim.

13 Përfitimet e mahnitëshme të shëndetit të Livandës

1. Përmban hekur

Konsumi i kërkuar i hekurit është rreth 9 deri në 10 mg në ditë. Një shërbim i saj mund të ofrojë 2mg hekuri. Hekuri është një përbërës thelbësor që ndihmon në krijimin e hemoglobinës dhe mioglobinës në gjakun e njeriut. Me pak fjalë, konsumi i livandës mund të jetë i dobishëm për të shmangur simptomat e anemisë, lodhjes dhe çështjeve të tjera mjekësore që lidhen me mungesën e hekurit.

2. Vitaminat

Vitamina e njohur që gjendet në livando është vitamina A. Një shërbim i ndezur mund të ju ofrojë rreth 287 IU vitaminë A. Vitamina A ka përfitime të mëdha si përmirësimi i shëndetit të syve dhe parandalimi i syve të thatë, katarakte dhe verbëri gjatë natës. Gjithashtu ndihmon në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe mukozave.

3. Ofron Kalcium

Trupi i njeriut kërkon rreth 100mg në 1200 mg në ditë kalcium në varësi të moshës së një individi. Një pjesë e saj do t’ju ofrojë rreth 215 mg kalcium. Pra, nëse doni kocka të forta, hani vlerën e përditshme të rekomanduar. Ju gjithashtu mund të përdorni pak për të mbajtur simptomat që lidhen me osteoporozën. Ajo gjithashtu mund të zbut syndromat para menstruacioneve, çaji i tij është ilaç i mirë për këtë.

4. Fitonutrientë

Ajo përmban komponimet e bimëve që janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e përgjithshëm të trupit tuaj. Përzgjidhni përzierjen e aromës së bazuar në livando, e cila do të rrisë aromën e ushqimit tuaj së bashku me sigurimin e fitimeve të domosdoshme.

Përfitimet e tjera të Livandës

Livanda është e mbushur plot me vlera ushqyese, por gjithashtu ka disa përdorime dhe avantazhe të tjera.

5. Shëndeti Mendor

Në studimin e fillimit të sëmundjeve si Alzheimer, shkencëtarët mund të vëzhgojnë progresin e sëmundjes nëpërmjet modeleve të valës së trurit. Livanderi është bërë një pikë interesante për shkencëtarët pasi ka treguar aftësitë e ndryshimit të këtyre modeleve të valës së trurit. Livanda është konsumuar në përgjithësi në formën e një kapsule shtesë për të trajtuar ankthin dhe stresin mendor.

Shumë njerëz rekomandojnë një filxhan të ngrohtë të çajit të livandës para gjumit për të ndihmuar të flesh. Kjo është një alternativë shumë më e sigurtë dhe natyrore për medikamentet konvencionale.

6. Mund të ndihmojë lehtësimin e migrenës

Livanda ka veti analgjezike që mund të ndihmojnë në menaxhimin e dhimbjeve akute të kokës. Përdorimi i vajit esencial të livndës mund të jetë një alternativë më e mirë për trajtimet konvencionale për migrenë dhe është gjetur se është e dobishme në shumicën e kohës.

7. Trajtimi i akneve

Vajrat thelbësore të livandës mund të jenë efektive në trajtimin e akneve. Dermatologët shpjegojnë se vaji esencial livando parandalon infeksionin bakterial, dhe gjithashtu ndihmon në kontrollin e sekretimit  sebum. Vaj esencial Livander ndihmon në shërimin e akneve dhe gjithashtu luftojnë ato plagë të këqija të puçrrave të fytyrës. Vaji esencial mund të zbatohet duke shtuar disa pika në krema të tjera, krema të ​​natës dhe të tilla.

8. Lehtësues dhimbjesh

Muskujt e lënduar dhe të tensionuar pas një stërvitjeje ose të përkulur mbi një tastierë mund të jenë jashtëzakonisht të dhimbshëm. Vaj esenciali i Levandes mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të tilla si dhimbje mjedisi, dhimbje shpine, përdhredhje, dhe reumatizëm. Përdorimi i vajit livander për masazh mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve gjithashtu. Një studim i kryer mbi lehtësim postoperativ të dhimbjes sugjeroi që shtimi i avullit të livandës në oksigjen ndihmoi pacientët me lehtësim dhimbjeje më shumë se oksigjeni i rregullt i dhënë.

9. E dobishme në luftën kundër çrregullimeve të frymëmarrjes

Vaji i saj përdoret për inhalime dhe në trajtimin e ftohjes dhe gripit. Vaji esencial ka vetitë që ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes si astma, mbingarkesa e sinusëve dhe madje edhe bronhitit. Kur përjetoni bllokimet e gjoksit ose simptomat e gripit, vaji i livandës mund të zbatohet në qafë dhe gjoks, dhe gjithashtu të shtohet edhe në enët efikase për aromë. Vaj esencial Livander është një stimulues natyral që gjithashtu do të ndihmojë në eliminimin e gëlbazës nga trupi.

 10. Oksigjenimi në gjak

Aromaterapia me të ka qenë e njohur për trajtimin e hipertensionit dhe kontrollin e presionit të gjakut. Kjo është për shkak të efektit stimulues që livando ka në qarkullimin koronar. Kjo gjithashtu çon në një rritje të nivelit të oksigjenimit në trup, duke promovuar kështu shëndetin e përgjithshëm të trurit dhe trupit.

11. Ilaq kundër insekteve

Vaji I saj mund të aplikohet në lëkurë për të luftuar insektet si mushkonja, mole etj. Aroma e Livandes konsiderohet e fuqishme për këto insekte dhe mund të parandalojë kafshimet.

12. Trajtimi urinar i shëndetshëm

Për shkak të natyrës së tij stimuluese, konsumi i livandës ndihmon në rrjedhjen e urinës. Gjithashtu zvogëlon inflamacionin e fshikëzës.

13. Burimi natyral i antioksidantëve

Vaj esencial Livender ndihmoi në rritjen e aktivitetit të antioksidantëve në trup si glutathione dhe superoxide dismutase (SOD). Këto ndihmojnë në parandalimin e dëmeve që mund të shkaktohen nga radikalët e lirë.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com