Lart

9 Përfitimet e Pabesueshme të Gjetheve të Borzilokut që Nuk i Keni Ditur

Një nga bimët më të vjetra të njohura për njerëzimin, vetitë shëruese dhe të shëndetshme të borzilokut kanë qenë njohuritë më të çmuara në të gjithë botën. Borziloku nderohet për vetitë e tij të forta medicinale dhe shëruese. Ende mund të shohim bimë borziloke jashtë shumë familjeve indiane, madje edhe jashtë banesave të mbyllura urbane. Borziloku i shenjtë u ofrohet zotëve në formë prasad. Disa thonë, se është e ndaluar edhe të përtypni gjethet e shenjta të borzilokut;. Borziloku formon një pjesë të brendshme të kerri sose dhe të gjyveçeve të ndryshme. Ka dallime të rëndësishme botanike në lloje të ndryshme të bimëve të borzilokëve. Llojet e ndryshme të borzilokut përfshijnë: borzilok të ëmbël, borzilok limoni, borzilok italian ose kaçurrel, borzilok të shenjtë, borzilok tajlandez dhe borzilok me gjethe. Era dhe aroma e borzilokëve ndryshojnë në përqendrimin e vajrave thelbësore të paqëndrueshme të pranishme në barishte. Cinnamate, citronellol, geraniol, linalool, pinene dhe terpineol janë disa nga vajrat që mund t’i gjeni në të gjitha llojet e basileve. Dhe kjo është prania e këtyre vajrave që kryesisht ndikojnë në përfitimet medicinale të gjetheve të borzilokut

Gjethet e borzilokut përdoren në një shumëllojshmëri të përgatitjeve të kuzhinës. Përveç aromës, kjo erëz e kuzhinës thuhet të ruajë dhe përmirësojë vetitë e ushqimit. Për zorrët e shëndetshme më imunitet më të fortë, përfitimet e gjetheve të borzilokut janë mjaft. Këtu janë disa që nuk mund t’i keni njohur.

Përfitimet e gjetheve të borzilokut që duhet t’i dini:

 I mirë për tretje

Sipas librit, ‘Healing Foods’ nga DK Publishing, borziloku mund të lehtësojë tretjen optimale. “Borziloku forcon sistemin digjestiv dhe nervor dhe mund të jetë një ilaç i mirë për dhimbje koke dhe pagjumësi,” shkruan në libër. Eugenoli i pranishëm në gjethe siguron veprim anti-inflamator në traktin e tretjes. Borziliku ndihmon në balancimin e acidit brenda trupit dhe rikthen nivelin e pH të duhur të trupit.

Anti-inflamator

Borziliku dhe vetitë e saj të forta anti-inflamatore mund të provojnë të shërojnë një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh. Vajrat esenciale të fuqishme, duke përfshirë eugenol, citronellol dhe linalool, ndihmojnë në uljen e inflamacionit nëpërmjet enzimeve të tyre që pengojnë enzimat. Vetitë anti-inflamatore të borzilikut mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, artritit reumatoid dhe gjendjeve të zorrëve inflamatore. Konsumi I borzilokut mund të lehtësojë ethe, dhimbje koke, dhimbje të fytit, të ftohtë, kollë, grip.

Lufton aktivitetin e lirë radikal

Sipas librit ‘Healing Foods’, barra e kuzhinës përmban një gamë antioksidantësh natyralë, të cilët mund të ndihmojnë në mbrojtjen e indeve të trupit nga dëmtimet e radikaleve të lira. Radikalët e lirë janë atome të paqëndrueshme. Për t’u bërë e qëndrueshme, ata marrin elektronet nga atome të tjera dhe formojnë zinxhirë. Këto zinxhirë të radikaleve të lira shkaktojnë stres oksidativ në trup dhe shkaktojnë më shumë dëme në qeliza. Për të reduktuar stresin oksidativ në trup, duhet të rritet marrja e antioksidantëve. Borziliku përmban dy antioksidantë të rëndësishëm flavonoid të tretshëm në ujë, të njohura si orientin dhe viceninare. Këto antioksidantë të fuqishëm forcojnë sistemin imunitar, mbrojnë strukturën qelizore, ADN-në dhe efektet e vonesës të plakjes së lëkurës.

Përfitimet e lëkurës

Vaji i fuqishëm Borzilik ndihmon në pastrimin e lëkurës nga brenda. Pastrues i shkëlqyer i lëkurës është i përsosur për ata me lëkurë të yndyrëshme. Gjithashtu ndihmon në heqjen e papastërtive dhe papastërtive që bllokojnë poret. Aplikoni një maskë në fytyrën tuaj dhe lëreni për 20 minuta. Lajeni me ujë të ftohtë. Vetitë e forta anti-inflamatore dhe antimikrobike të borzilokut do të ndihmonin në parandalimin e formimit të akneve.

Lufton Depresionin

Vaj esencial I Borzilikut mund të ndihmojë në menaxhimin e depresionit dhe ankthit gjithashtu. Barra besohet të stimulojë neurotransmetuesit që rregullojnë hormonet përgjegjëse për nxitjen e lumturisë dhe energjisë. Borzilogu konsiderohet si adaptogen i fuqishëm ose një agjent anti-stres. Pronat e saj anti-inflamatore dhe imunitare ndihmojnë në menaxhimin e stresit.

Menaxhimi i diabetit

Konsumi i borzilikut mund të rezultojë në lirimin e ngadaltë të sheqerit në gjak, që është shumë thelbësor për diabetikët. Kjo barishte ka ngarkesë shumë të ulët glikemike. Vaj esencial i pranishëm në borzilik gjithashtu ndihmon në reduktimin e niveleve të triglicerideve dhe kolesterolit, i cili është një faktor i vazhdueshëm i rrezikut në mesin e diabetikëve.

Mbështet funksionimin e mëlçisë dhe ndihmon në detoksifikimin e trupit

Vetitë e fuqishme të detoksit të borzilokut mund të bëjnë mrekulli për shëndetin tuaj të mëlçisë. Mëlçia është një organ shumë thelbësor për trupin, pasi ajo luan një rol vendimtar në metabolizmin. Borziloku mund të ndihmojë në parandalimin e krijimit të yndyrës në mëlçi dhe për të mbajtur mëlçinë tuaj të shëndetshme.

Nxitja e zorrëve të shëndetshme

Borziliku gjithashtu ndihmon në rikthimin e niveleve natyrore të pH-së të trupit dhe ushqen bakteret e shëndetshme brenda mikroflores së zorrëve. Një florë e shëndetshme e zorrëve rrit imunitetin dhe nxit tretjen e shëndetshme.

Shëron stomakun e çrregulluar

Vaj esencial i paqëndrueshëm i borzilokut është parë si një ilaç tradicional për të trajtuar një sërë problemesh të stomakut, përveç dispepsisë. Konsumi i borzilokut mund të ndihmojë në reduktimin e fryrjes dhe mbajtjes së ujit. Ajo mund edhe të stimulojë humbjen e oreksit dhe mund të kurojë edhe acidin refluks.

Tani që ju jeni i interesuar për përfitimet e shumta të gjetheve të borzilokut, sigurohuni që të bëni më të mirën me ketë barishtë të kuzhinës në dietën tuaj të rregullt.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com