Lart

Cilat janë Përfitimet e Aloe Verës

Aloe vera është një bimë medicinale popullore që është përdorur për mijëra vjet. Ajo është më e njohur për trajtimin e lëndimeve të lëkurës, por gjithashtu ka disa efekte të tjera të dobishme për shëndetin.

Këtu është një listë e përfitimeve të aloe verës:

Aloe Vera

Përmban komponime bimore të shëndetshme

Aloe vera është një bimë e trashë dhe e shkurtër që mban ujë në gjethet e saj. Ajo përdoret gjerësisht në industrinë kozmetike, farmaceutike dhe ushqimore dhe ka një vlerë vjetore prej 13 miliardë dollarësh në nivel global.
Aloe vera njihet mirë nga gjethet e gjelbra të trasha, të mprehta dhe të ngopura, të cilat mund të rriten në gjatësi prej rreth 30-50 cm.

Çdo fletë është plot me një ind të hollë që ruan ujin, gjë që i bën gjethet të trasha. Ky ind i mbushur me ujë rrëshqitës është “xhel” që lidhet me produktet aloe vera.

Xheli përmban shumicën e komponimeve bioaktive në bimë, duke përfshirë vitaminat, mineralet, aminoacidet dhe antioksidantët.

Përmbledhje: Aloe vera është një bimë medicinale popullore që përdoret në industrinë kozmetike, farmaceutike dhe ushqimore. Gjethet e saj janë të mbushura me një substancë xheli që përmban komponime të shumta të dobishme.


Veti antioksiduese dhe antibakteriale

Antioksidantë janë të rëndësishëm për shëndetin. Xheli Aloe vera përmban antioksidantë të fuqishëm, të cilët i përkasin një familje të madhe të substancave të njohura si polifenole.
Këto polifenole, së bashku me disa komponime të tjera në Aloe vera, mund të ndihmojnë në pengimin e rritjes së baktereve të caktuara që mund të shkaktojnë infeksione tek njerëzit.

Përmbledhje: Aloe vera përmban komponime të fuqishme antioksidante. Disa nga këto komponime mund të ndihmojnë në pengimin e rritjes së baktereve të dëmshme.Përshpejton shërimin e djegieve

Aloe vera përdoret shpesh si mjekim, duhet të aplikohet në lëkurë në vend se të hahet. Ajo ka qenë prej kohësh e njohur si trajtim për plagë, veçanërisht djegie, duke përfshirë djegien nga dielli.

Në fakt, FDA fillimisht aprovoi kremën Aloe vera si një ilaç kundër djegies në lëkurë pa recetë mjeku në vitin 1959.

Studimet sugjerojnë se është një trajtim efektiv lokal për djegiet e shkallës së parë dhe të dytë.

Një rishikim i 4 studimeve eksperimentale zbuloi se Aloe vera mund të zvogëlonte kohën e shërimit të djegies për rreth 9 ditë në krahasim me ilaçet konvencionale.

Prova për Aloe verën që ndihmon në shërimin e llojeve të tjera të plagëve është e paqortueshme.

Përmbledhje: Aplikimi i Aloe vera për plagët e djegura duket se përshpejton procesin e shërimit. Provat nuk janë bindëse për llojet e plagëve të tjera.


Redukton pllakën dentare

Prishja e dhëmbëve dhe sëmundjet e mishit të dhëmbëve janë probleme shëndetësore shumë të zakonshme. Një nga mënyrat më të mira për të parandaluar këtë është zvogëlimi i ngritjes së pllakës (biofilmeve bakteriale) në dhëmbë.

Në një studim të shpëlarjes së gojës prej 300 njerëzve të shëndetshëm, lëngu i pastër 100% i Aloe vera u krahasua me përbërësin standard të klorheksidinës së gojës. Pas 4 ditësh përdorimi, shpëlarja e gojës me Aloe vera u gjet të jetë po aq e efektshme sa klorheksidina në uljen e pllakës dentare.

Një tjetër studim zbuloi përfitime të ngjashme të shpëlarësit të gojës me Aloe vera kur përdoret gjatë një periudhe 15 deri në 30 ditë.

Aloe vera e bën këtë duke vrarë bakterin Streptococcus mutans që prodhojnë pllaka në gojë, si dhe Candida albicans.
Përmbledhje: Kur përdoret si shpëlarës goje, lëngu i pastër i Aloe verës është po aq i efektshëm për të reduktuar ndërtimin e pllakave të dhëmbëve si shpërlarës i rregullt.Ndihmon në trajtimin e ulçerës

Shumë njerëz kanë përjetuar ulcerat e gojës, ose plagët e kancerit, në një moment në jetën e tyre. Zakonisht ato formohen nën buzë, brenda gojës dhe zgjasin rreth 7-10 ditë. Studimet kanë treguar bindshëm se trajtimi i Aloe verës mund të përshpejtojë shërimin e ulçrave të gojës.

Në një studim 7-ditor të 180 personave me ulcerat e përsëritura të gojës, një copë e Aloe verës i aplikuar në zonë ishte efektiv në reduktimin e madhësisë së ulçerave.
Sidoqoftë, ajo nuk e tejkaloi trajtimin e ulçerës konvencionale, e cila është kortikosteroide.

Në një studim tjetër, xheli i Aloe verës jo vetëm që përshpejton shërimin e ulçrave të gojës, por edhe zvogëlon dhimbjen e lidhur me to.

Përmbledhje: Aplikimi i Aloe verës, si xhel, është treguar për të ndihmuar në shërimin e ulcerave të gojës.


Redukton kapsllëkun

Aloe vera shpesh përdoret për të trajtuar kapsllëkun. Këtë herë nuk është xheli, por latexi, që siguron përfitimet.
Latex është një mbetje e verdhë ngjitëse e gjetur vetëm nën lëkurën e gjethes.

Komponenti kryesor përgjegjës për këtë efekt quhet aloin, ose barbaloin, i cili ka efekte laksative të përcaktuara mirë. Megjithatë, janë ngritur shqetësime rreth çështjeve të sigurisë me përdorim të shpeshtë. Për këtë arsye, Aloe latex nuk ka qenë në dispozicion në Shtetet e Bashkuara si një ilaç kundërvjeçar që nga viti 2002.

Në kundërshtim me besimin popullor, Aloe vera nuk duket të jetë efektive kundër çrregullimeve të tjera të tretjes, siç është sindromi i zorrëve të irrituara (IBS) dhe sëmundja e zorrëve inflamatore (IBD).

Përmbledhje: Aloe vera latex ka efekte të forta laksative, duke e bërë të dobishme për të trajtuar kapsllëkun. Nuk duket të jetë e dobishme për sëmundje të tjera të traktit të tretjes.


Mund të përmirësojë lëkurën dhe parandalimin e rrudhave

Ekzistojnë disa dëshmi paraprake që xheli i Aloe verës mund të ngadalësojë plakjen e lëkurës. Në një studim të 30 femrave mbi moshën 45 vjeç, aplikimi topik i xhelit u tregua për të rritur prodhimin e kolagjenit dhe për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës gjatë një periudhe 90-ditore.

Një tjetër studim zbuloi se Aloe vera reduktoi eritemën (skuqjen e lëkurës), por u zbulua gjithashtu të dehidratonte qelizat e lëkurës.

Ka shumë pak dëshmi se Aloe vera mund të trajtojë gjendjet e lëkurës si psoriasis dhe dermatit të rrezatimit.

Përmbledhje: Dëshmitë e hershme sugjerojnë se Aloe vera mund të ketë efekte anti-plakje në lëkurë, por kërkohet më shumë kërkime.

Cilat janë Përfitimet e Aloe Verës

Zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak

Aloe vera ndonjëherë është përdorur si ilaç tradicional i diabetit. Thuhet se rrit ndjeshmërinë e insulinës dhe ndihmon në përmirësimin e menaxhimit të sheqerit në gjak. Disa studime të kafshëve dhe të njeriut në diabetikët e tipit 2 në fakt kanë gjetur rezultate premtuese nga konsumimi i ekstraktit të Aloe verës.

Megjithatë, cilësia e këtyre studimeve ishte mjaft e dobët, kështu që është padyshim e parakohshme për të rekomanduar Aloe Vera për këtë qëllim.

Përveç kësaj, ka pasur disa raste të dëmtimit të mëlçisë të raportuara me marrjen afatgjatë të shtesave të Aloe verës.

Përmbledhje: Dëshmitë e hershme sugjerojnë se Aloe vera mund të ndihmojë me menaxhimin e sheqerit në gjak, por kërkohet më shumë kërkime. Futja e shtesave të Aloe verës në afat të gjatë mund të jetë gjithashtu e rrezikshme.


Në fund të fundit

Aloe vera patjetër ka disa veti unike terapeutike, veçanërisht kur aplikohet si vaj për lëkurën.
Produkte të ndryshme aloe vera janë në dispozicion për të blerë në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm ose në internet, duke përfshirë xhel aloe vera, lëngje, shtesa, vaj dhe pluhur. Bisedoni me një mjek para se të përdorni produkte aloe për të trajtuar një gjendje.

 

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com