Lart

Cilat janë Përfitimet Shëndetësore të Origanos

Oregano është barishtë që përdoret në kuzhinë dhe për qëllime mjekësore nga mente, ose familja Lamiaceae. Ajo është përdorur në mjekësi dhe gatim për mijëra vjet. Ajo shton aromë dhe mund të ketë një numër përfitimesh shëndetësore.

Emri i barit vjen nga fjalët greke “oros”, që do të thotë mal, dhe “ganos”, që do të thotë gëzim. Zakonisht rritet rreth 50 cm i gjatë dhe ka gjethe ngjyrë vjollce rreth 2 deri 3 centimetra në gjatësi.

Kimikatet që i japin kësaj barnishte aromën e saj unike dhe të këndshme janë timol, pinen, limonen, carvacrol, ocimene, dhe cariofillene.

Besohet se përmban antioksidantë të fuqishëm dhe që kanë veti antibakteriale.

 

Faktet e shpejta mbi oregano:

Këtu janë disa pika kyçe për oregano. Më shumë hollësi janë në artikullin kryesor.

Oregano është një barishte mesdhetare që përdoret për gatim dhe qëllime mjekësore, duke filluar nga trajtimi i infeksioneve nga insektet.

Përbërësit aktivë në rigon mund të ndihmojnë në trajtimin e osteoporozës, kancerit dhe diabetit.

Përdoreni atë tek salcat me shije, për të bërë bukën si rollne dhe për marinadat për mish.

Njerëzit me alergji në mente duhet të kujdesen kur konsumojnë rigon.

 

Përfitimet

Oregano është në dispozicion i freskët, ose i thatë për gatim, dhe vaji i origanos mund të përdoret për të trajtuar infeksionet.

Oregano u përdor në mjekësinë bimore, që nga kohët e lashta, si grekët e lashtë.

Hipokrati e përdori atë si një antiseptik.

Përdorimet e mundshme medicinale të oreganos përfshijnë trajtimin e çrregullimeve të traktit respirator, çrregullime gastrointestinal, dhimbje menstruale dhe çrregullime të traktit urinar.

Aplikimi i saj, mund të ndihmojë në trajtimin e një numri të gjendjeve të lëkurës, të tilla si puçrra fytyre dhe zbokth.

Cilat janë Përfitimet Shëndetësore të Origanos

Veti antibakteriale

Vaji i Oreganos përmban një përbërës thelbësor të quajtur carvacrol, e cila ka veti antimikrobike.

Kjo barishte ka treguar aktivitet antimikrobik në një numër studimesh. Një grup studimesh zbuluan se vajrat thelbësore Origanum vulgare ishin efektive kundër 41 shtameve të Listeria monocytogenes patogjene të ushqimit.

Një tjetër ekip nga India dhe Mbretëria e Bashkuar raportuan se vaji thelbësor oregano Himalaian ka veti të forta antibakteriale që mund të mbrojnë kundër bakteries së spitalit, MRSA.

 

Vetitë anti-inflamatore

Shkencëtarët nga Gjermania dhe Zvicra kanë identifikuar një përbërës aktiv në oregano, i njohur si beta-kariofyllin (E-BCP), i cili mund të ndihmojë në trajtimin e çrregullimeve të tilla si osteoporoza dhe arterioskleroza. E-BCP është një kanabinoid diete.

 

Mbrojtja kundër kancerit

Hulumtimet e publikuara në revistën PLoS ONE në vitin 2013 sugjeruan se oregano ekspozon veprimtari antikancerogjene. Shkencëtarët përfunduan se Origanum majorana mund të ndihmonte në parandalimin dhe trajtimin e kancerit të gjirit duke ngadalësuar ose duke parandaluar përparimin e saj.

Në vitin 2014, shkencëtarët e ushqimit zbuluan se oregano, rozmarinë dhe borzilokët e kuzhinës popullore përmbajnë komponime që mund të kenë potencialin për të menaxhuar diabetin e tipit 2 në një mënyrë të ngjashme me disa ilaçe të përshkruara aktualisht.

 

Përfitime të tjera shëndetësore të mundshme

Sipas bazës së të dhënave gjithëpërfshirëse të barnave natyrore, oregano mund të përdoret për sëmundjet dhe kushtet e mëposhtme:

 • dhimbje të muskujve
 • puçrra fytyre
 • zbokth
 • bronkit
 • dhimbje dhëmbi
 • përzierje
 • dhimbje koke
 • kushtet e zemrës
 • alergji
 • parazitët e zorrëve
 • dhimbje veshi
 • dhimbje të fytit
 • lodhje
 • insektet kundërshtuese
 • dhimbje menstruale

 

Vaj esencial i oreganës, i bërë nga Origanum vulgare ose Thymus capitatus, mund të ndihmojë me problemet e mëposhtme:

 • Kërpudha në shputë ose thonjë: Vendosni disa pika në ujë dhe fërkoni këmbët në të, ose shtoni vaj të holluar topikisht në zonën e prekur.
 • Infeksionet e sinusit dhe ftohjet: Përdorni disa pika në një banjë me avull dhe inhalohuni.

 

Çdo vaj esencial duhet të jetë i holluar para përdorimit, ose me një vaj bartës, të tilla si vaji i ullirit, ose në ujë,  për një banjë me avull.

Nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar efektivitetin e origanos si trajtim.

 

Vlerat ushqyese

Oregano përmban disa lëndë ushqyese të rëndësishme.

Një lugë çaji oregano I thatë përmban:

 • energji: 5 kalori
 • fibra: 0,8 gram (g)
 • kalcium: 29 miligram (mg)
 • hekur: 0.66 mg
 • magnez: 5 g
 • mangan: 0.09 mg
 • kaliumi: 23 mg
 • vitamina E: 0.33 mg
 • vitamina K: 11.2 mikrogramë (mcg)

Vitamina K është e rëndësishme për rritjen e kockave, ruajtjen e densitetit të kockave dhe prodhimin e proteinave të koagulimit të gjakut. Kalciumi është i domosdoshëm për formimin e eshtrave dhe dhëmbëve.

Oregano është gjithashtu një burim i pasur i antioksidantëve dietarë, të cilët ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave kundër efekteve të radikaleve të lira dhe përmirësojnë aftësinë e trupit për të luftuar infeksionin.

 

Këshilla për gatim

Oregano është një barishte mesdhetare që shkon mirë me picat dhe salcat e pastave.

Ide të tjera përfshijnë:

 • Spërkateni mishin ose pulën me rigon për aromë
 • Përdoreni atë në marinada
 • Copëtojeni dhe përzieni atë në brumë bukë për ta bërë rollne
 • Shtojeni atë freskët në sallatë

Cilat janë Përfitimet Shëndetësore të Origanos

Këtu janë disa këshilla të tjera:

 • Shtoni atë në fund të procesit të gatimit për aromë maksimale
 • Sa më imët që e shtypni ose e grini atë, aq më shumë shije do të lirohet
 • Filloni me një sasi të vogël, pasi shumë mund ta bëjë ushqimin të hidhur

Një lugë çaji oregano i thatë është e barabartë me një lugë gjelle oregano të freskët

Është në dispozicion i thatë ose i freskët në dyqane ushqimore, ose mund ta rriteni në një vazo në një dritareje apo ballkon ose në kopsht. Është një shumëvjeçare, që do të thotë se mund të rritet gjatë gjithë vitit.

Format e ndryshme të origjinës janë në dispozicion për tu blerë në internet, duke përfshirë fara të thata oregano.

 

Rreziqet

Ngrënia e oreganos mund të shkaktojë shqetësime të stomakut në disa njerëz.

Përveç kësaj, ata që janë alergjik ndaj bimëve që i përkasin familjes Lamiaceae, të cilat përfshijnë oreganon, borzilokun, livandon, menten etj duhet të jenë të kujdesshëm, pasi ato gjithashtu mund të zhvillojnë një reaksion alergjik ndaj oreganit.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com