Lart

Gjethët e Mentës

Shumë njerëz kërkojnë për mente në shenjën e parë të dhimbjes të stomakut, dhe për arsye të mirë. Mente është i njohur për vetitë e saj stomako-lehtësuese falë prezencës së një komponimi në vajin e mentes të quajtur mentol, i cili ndihmon në relaksimin e muskujve në traktin e tretjes për të siguruar lehtësim.

Studimet tregojnë se mente mund të jetë veçanërisht i dobishëm për njerëzit me sindromë të zorrës së irrituar (SZI), një gjendje që shkakton simptoma të SZI janë dhimbje abdominale, kapsllëk, diarre, vjellje, dhe dhimbje. Në fakt, një studim i dyfishtë i verbër, i kontrolluar nga Italia, u dha njerëzve me SZI kapsula të vajit të mentes për katër javë dhe zbuloi se simptomat u zvogëluan për 75%

Gjethet e mintës

Mund të lehtësojë simptomat e ftohjes

Hidhni një sy për çdo ilaq kundër të ftohtit apo gripit pa recetë mjeku dhe ju do të shihni “mentol” në listën e përbërësve. Mentol është një nga komponimet primare në vajin e mentes, dhe megjithëse ka prova kontradiktore sa i përket efektivitetit të mentolit në lehtësimin e kongjestionit, disa studime kanë zbuluar se kjo mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të ajrit për të zvogëluar simptomat e ftohjes.

 

Ndihmonë higjienën orale

Marrja e bonbonave të mentes ose camcakëzave me shije mente njihet si ilac natyral që freskon erën e keqe të gojës, por a e keni ditur se kjo gjë poashtu përmirëson higjienën orale?  

Përfitimet kryesore të çajit të mentes janë vetitë e tij të fuqishme antimikrobiale, të cilat mund të ndihmojnë në eliminimin e baktereve për të optimizuar higjienën orale. (5) Përgatitni një ose dy filxhana çaj menteje duke përdorur gjethe nenexhiku dhe shoqërojeni këtë shprehi me praktikat e duhura të higjienës orale për të mbajtur gojën tuaj të shëndetshme dhe të freskët.

 

Nxitja e funksionit të trurit

Është interesant fakti se disa studime tregojnë se era e mentes mund të jetë e mjaftueshme për të nxitur fuqinë e trurit dhe për të përmirësuar funksionin njohës. Aroma e bonbonëve të mentes është në gjendje për të përforcuar kujtesën dhe për të rritur vigjilencën. Aroma e mentes është efektive në reduktimin e lodhjes dhe ankthit duke përmirësuar gatishmërinë, në sajë të aftësisë së saj për të stimuluar sistemin nervor qendror.

Gjethët e Mentës

Qetëson dhimbjen e gjinjëve

Majat e plasaritura, të pezmatuara dhe të dhimbshme janë disa nga efektet anësore më të shpeshta të ushqyerjes me gji, shumë prej të cilave mund të jenë të vështira për t’u qetësuar dhe trajtuar në mënyrë efektive. Disa kërkime tregojnë se gjethet e mentes mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga ushqyerja me gji duke shkaktuar një reduktim të këtyre simptomave serioze dhe efekteve anësore kur aplikohen në mënyrë topike.

Një studim i kryer nga Spitali i Mësimit Alzahra në Iran tregoi se aplikimi i xhelit të mentes ishte dukshëm më efektiv se sa lanolina në parandalimin e çarjeve të majave në nënat me gji. Një tjetër studim i botuar në Journal Ndërkombëtare për Ushqyerjen e Gjirit, zbuloi se përdorimi i përditshëm i ujit të mentes mund të parandalonte çarje të majave, duke vënë në dukje se gratë që e përdornin rregullisht gjithashtu raportonin pak dhimbje.

 

Redukton simptomat PCOS

Disa studime kanë zbuluar se çaji i mentes përfiton sindromën ovarian polycystic, një gjendje në gratë që karakterizohet nga nivele të tepërta të hormoneve mashkullore. Kjo është për shkak se ka efekte anti androgen, duke ndihmuar në reduktimin e niveleve të testosteronit për të mbajtur nivelet e hormoneve në ekuilibër.

Një studim i vitit 2010 i botuar në Phytotherapy Research tregoi se pirja e çajit bimor ishte në gjendje të zvogëlonte ndjeshëm nivelet e testosteronit dhe të përmirësonte vlerësimet subjektive të hirsutizmit, ose rritjes së parregullt të flokëve tek gratë. Një studim i kafshëve tregoi gjithashtu se pirja e çajit të mentes çoi në uljen e testosteronit në minjtë në krahasim me një grup kontrolli, duke sugjeruar që ajo të ishte e dobishme për ata me PCOS.

 

Zvogëlon dispepsinë

Dispepsia është definuar si tretje e dëmtuar, duke rezultuar në simptoma të përsëritura si urth, vjellje dhe dhimbje të barkut. Studimet kanë zbuluar se vaji i mentes e përshpejton zbrazjen e stomakut, i cili mund të mbrojë nga dispepsia për të parandaluar simptomat. Përdorimi i vajit të mentes si një trajtim për dispepsi është treguar gjithashtu efektiv, sidomos kur shoqërohet me përbërës të tjerë si vaji qimnon.

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com