Lart

Gjithçka që Duhet të Dini Rreth Rozmarinës

Rozmarina është një barishtë aromatike me gjelbërim të përjetshëm në Mesdhe. Përdoret si erëz e kuzhinës, për të bërë parfume për trup dhe për përfitimet e mundshme shëndetësore.     

Rozemarinë është një anëtar i familjes Lamiaceae, së bashku me shumë bimë të tjera, të tilla si oregano, trumzë, bazilok, dhe livando.

Barishte jo vetëm që ka shije të mirë në ushqime, siç janë pula dhe mish qengji me rozmarinë, por është gjithashtu një burim i mirë i hekurit, kalciumit dhe vitaminës B-6.

Zakonisht është i përgatitur si një barishte e tërë e tharë ose një ekstrakt pluhur i thatë, ndërsa çajat dhe ekstrakte të lëngshme janë të bërë nga gjethe të freskëta ose të thata.

Kjo barishtë është njohur që nga kohërat e lashta për vetitë medicinale. Rozëmarina përdoret tradicionalisht për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, për të përmirësuar kujtesën, për të rritur sistemin imunitar dhe qarkullimin e gjakut dhe për të nxitur rritjen e flokëve.

Fakte të shpejta për rozmarinën

Rozmarina është një bimë shumëvjeçare (jeton më shumë se 2 vjet).

Gjethet përdoren shpesh në gatim.

Përfitimet e mundshme shëndetësore përfshijnë përqendrimin e përmirësuar, tretjen.

Doza shumë të larta mund të shkaktojë vjellje, gjendje kome dhe edemë pulmonare.

Përfitimet

Rozmarina ka një sërë përfitimesh shëndetësore të mundshme.

Antioksidantë dhe komponimet anti-inflamatore.

Rozmarina është një burim i pasur i antioksidantëve dhe komponimeve anti-inflamatore, të cilat mendohet të ndihmojnë në nxitjen e sistemit imunitar dhe në përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

Studimet laboratorike kanë treguar rozmarinën të jetë e pasur me antioksidantë, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në neutralizimin e grimcave të dëmshme të quajtura radikale të lira.

Përmirësimi i tretjes

Në Evropë, rozmarina përdoret shpesh për të ndihmuar në trajtimin e dispepsisë. Në fakt, Komisioni Gjerman i E ka miratuar rozmarinë për trajtimin e dispepsisë. Megjithatë, duhet të theksohet se aktualisht nuk ka prova kuptimplote shkencore për të mbështetur këtë pretendim.

Rritja e kujtesës dhe përqendrimi

Sipas hulumtimit të përshkruar në Progresin Terapeutik në Psikofarmakologji, aroma nga rozmarina mund të përmirësojë përqendrimin, performancën, shpejtësinë dhe saktësinë e një personi dhe, në një masë më të vogël, disponimin e tyre.

Mbrojtja neurologjike

Shkencëtarët kanë gjetur se rozmarina mund të jetë gjithashtu e mirë për trurin tuaj. Rozmarina përmban një përbërës të quajtur acid carnosic, i cili mund të luftojë dëmet nga radikalët e lirë në tru.

Disa studime në minjtë kanë identifikuar se rozmarina mund të jetë e dobishme për njerëzit që kanë përjetuar një goditje në tru. Rozmari duket të jetë mbrojtës kundër dëmtimit të trurit dhe mund të përmirësojë shërimin.

Parandalimi i plakjes së trurit

Disa studime kanë sugjeruar se rozmarina mund të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme parandalimin e plakjes së trurit. Aftësia terapeutike e rozmarinës për parandalimin e shfaqjeve të Alzheimer-it premton, por nevojiten më shumë studime.

Kancer

Hulumtimet e publikuara në Raportet e Onkologjisë zbuluan se “ekstrakti i papërpunuar etanolik i rozmarinës (RO)” ngadalësoi përhapjen e qelizave të leukemisë dhe qelizave të gjirit. “

Një tjetër studim, i botuar në Bioshkencë, Bioteknologji and Biokimi, arriti në përfundimin se rozmarina mund të jetë e dobishme si një agjent anti-inflamator dhe anti-tumor.

Gjithashtu, një raport i publikuar në Journal of Food Science zbuloi se shtimi i ekstraktit të rozmarisë në mishin e bluar zvogëlon formimin e agjentëve që shkaktojnë kancer që mund të zhvillohen gjatë gatimit.

Mbrojtja kundër degjenerimit makular

Një studim i botuar në revistën Oftalmologjia Investigative & Shkenca Vizuale, e udhëhequr nga Dr Stuart A. Lipton, Ph.D. dhe kolegët e Institutit të Kërkimeve Mjekësore të Sanford-Burnham, zbuluan se një acid karnosik, i cili është një komponent i rëndësishëm i rozmarinës, mund të nxisë dukshëm shëndetin e syve.

Kjo mund të ketë aplikime klinike për sëmundjet që prekin retinën e jashtme, siç është degjenerimi makular i lidhur me moshën – sëmundja më e zakonshme e syve në Shtetet e Bashkuara.

Efekte anësore

Rozëmarina është zakonisht i sigurt kur merret në doza të ulëta. Sidoqoftë, doza jashtëzakonisht të mëdha mund të shkaktojnë efekte serioze anësore, edhe pse kjo është e rrallë.

Efektet anësore përfshijnë:

  •          të vjella
  •          spazma
  •          komë
  •          edemë pulmonare (lëngu në mushkëri)

Doza e lartë e rozmarinës mund të shkaktojë dështim; prandaj nuk është e këshillueshme që gratë shtatzëna të marrin ndonjë rozmarinë plotësuese.

Ndërveprimet e ilaçeve

Rozmaririnë mund të ndikojë në veprimtarinë e disa ilaçeve, duke përfshirë:

Drogat antikoaguluese: Këto përfshijnë ilaçe të gjakut, si Ëarfarin, Aspirin dhe Clopidogrel.

Frenuesit ACE: Këto përdoren për trajtimin e presionit të lartë të gjakut. Ato përfshijnë lisinopril (Zestril), fosinopril (Monopril), kaptopril (Capoten), dhe enalapril (Vasotec).

Diuretics: Këto rrisin kalimin e urinës dhe përfshijnë hydrocholorothiazide dhe furosemide (Lasix).

Lithium: Kjo përdoret për të trajtuar episodet maniake të depresionit maniak. Rozëmarina mund të veprojë si një diuretik dhe të shkaktojë litium për të arritur nivele toksike në trup.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com