Lart

Përfitimet e Kamomilës

Në vijim janë të shfaqura përfitimet e Kamomilës:

Burimi i lartë i antioksidantëve

Komponentët kryesorë antioksidantë të nxjerrë nga lulja e kamomilës janë grupi terpenoid i antioksidantëve, duke përfshirë derivatet chamazulene dhe acetilene. Për shkak se këto komponime delikate janë të paqëndrueshme, ato mendohet të ruhen më mirë në një tretësirë ​​alkoolike ose në formën “vaj esencial”. Përbërësit e tjerë kryesorë të luleve përfshijnë disa komponime fenolike, kryesisht flavonoide, duke përfshirë apigenin, kuercetin, patuletin si dhe glukozide të ndryshme.

Këto komponime ulin inflamacionet, duke luftuar dëme të lira radikale dhe parandalimin e mutacionit qelizor. Përfitimet e kamomilës fillojnë me antioksidantë që janë të lidhur me funksion më të mirë imun; normat më të ulëta të çrregullimeve të humorit; reduktuar dhimbjen dhe ënjtjen; dhe lëkurë të shëndetshme, flokë, thonjtë, dhëmbët dhe sytë.

Perfitimet e kamomiles

Lufton Ankthin dhe Depresionin

Kamomili, qoftë në çaj, në tretësirë ose në formën esenciale të vajit, është një nga bimët më të mira medicinale për luftimin e stresit dhe nxitjen e relaksimit, sipas hulumtimit nga terapitë alternative në Shëndetësi, Mjekësi dhe Rishikimi i farmakogjenisë. Thithja e avullit të kamomilit duke përdorur vajra thelbësore të kamomilës shpesh rekomandohet si një ilaç natyral për depresionin dhe ankthin e përgjithshëm, gjë që është një nga arsyet pse vaji i kamomilës është një përbërës popullor në shumë qirinj, produkte aromaterapie dhe trajtime me lagështi.

 

Në formën e ekstraktit, kamomili përdoret shpesh si një qetësues i butë për të qetësuar nervat dhe për të reduktuar ankthin, sepse avulli i tij udhëtonë drejtpërdrejt në pjesën e nuhatjes të trurit, duke shmangur tensionin dhe duke zvogëluar reagimin e stresit të trupit. Kjo është arsyeja pse praktikuesit përdorin kamomil për të lehtësuar në mënyrë efektive simptomat e ankthit dhe stresit kronik, duke përfshirë histerinë, ankthet, pagjumësinë dhe problemet e ndryshme të tretjes.

 

Aroma mbartet drejtpërdrejt në tru dhe shërbenë si shkaktar emocional. Sistemi limbik vlerëson stimujt ndijor, regjistron kënaqësinë, dhimbjen, rrezikun ose sigurinë; kjo pastaj drejton reagimin tonë emocional, si ndjenjat e frikës, zemërimit dhe tërheqjes. Emocionet tona bazë dhe ekuilibri hormonal janë në përgjigje të aromës më themelore. Aromat janë një rrugë e drejtpërdrejtë për kujtesën dhe emocionet. Aroma, si kamomili, lehtësojnë dhimbjen dhe në përgjithësi prekin personalitetin dhe sjelljen. Hulumtimet tregojnë se përdorimi i aromave të vajit është një nga mënyrat më të shpejta për të arritur rezultate psikologjike.

 

Përmirëson tretjen

Besohet të jetë një qetësues i fuqishëm i tretjes, kamomila mund të përdoret për të trajtuar shqetësime të ndryshme gastrointestinale, duke përfshirë gazrat, dispepsi, diarre, anoreksi, të përziera dhe vjellje. Kamomil ekstrakt mund të ndihmojë të shkurtojë rrjedhën e diarres dhe dhimbjen e barkut te fëmijët, si dhe të lehtësojë simptomat që lidhen me gjendjet si dhimbje dhe ankth. Pra, vaji kamomil përmban komponime qetësuese që janë anti-spazmatikë, dhe reduktojnë mpirjen, kapsllëkun dhe dhimbje të tjera të stomakut.

 

Shumë nga këto përfitime janë për shkak të efekteve natyrale relaksuese të kamomilit. Sepse truri dhe zorrët komunikojnë drejtpërdrejt mbrapa dhe nëpërmjet nervit vagus, një mendje më e relaksuar gjithashtu mund të ndihmojë në shërimin e zorrëve të rrjedhëshme, gjë që mund të nënkuptojë simptoma të ulëta të kushteve kronike, siç janë zorrët që pikojnë, IBS dhe çështje të tjera të lidhura me zorrët. Përfitimet e kamomilit përfshijnë efektet e zbutjes kështu që e bëjnë atë një zgjedhje të mirë për gratë shtatzëna, në mënyrë për të çlodhur traktin digjestiv dhe të veprojë si një ilaç natyral për të përziera.

 

Ka aftësi të forta anti-inflamatore dhe reduktuese të dhimbjeve

Kamomili nganjëherë quhet “aspirina bimore” pasi që është një ilaç popullor në shtëpi për uljen e dhimbjeve për shekuj. Lule të kamomilës përdoren vetëm ose në kombinim me ushqime të tjera anti-inflamatore për të zvogëluar dhimbjen, ënjtjen dhe skuqjen. Ato janë efektive në zvogëlimin e ënjtjes së fytyrës, irritimit të lëkurës, dhëmbëve, dhimbjes nga infeksionet dhe çështjeve themelore të inflamacionit. Kjo është arsyeja pse ekstraktit e kamomilit janë të shtuara tek produktet e bukurisë si locionet për fytyrë dhe trup , pastës së dhëmbëve, si dhe sapuneve të banjës.

 

Prandaj, kamomili mund të ulë dhimbjet e lidhura me artritin, lëndimet, dhimbjet e shpinës, ethet dhe shtatzënisë. Në fakt, cilësitë e uljes së dhimbjes përdoren edhe tek trupi dhe mendja pas lindjes. Për shembull, në disa pjesë të botës, si Meksika, çaj kamomil I’u jepet grave pas dhimbjeve të lindjes për të relaksuar muskujt e barkut dhe ti ndihmojë ato të pushojnë.

 

Mund të ndihmojë në luftën kundër kancerit

Kohët e fundit, disa studime gërmuan në aktivitetin anti-kancer të kamomilit. Dëshmia tregon efektet pozitive të kamomilës duke ndaluar rritjen e tumorit kancerogjen dhe duke vepruar si një trajtim i kancerit natyror. Ndalimi i qelizave kanceroze besohet të jetë shkak i antioksidantëve të kamomilit të quajtur apigenin, të cilat janë përbërës bioaktive që duket se ndihmojnë në luftimin e kancerit të lëkurës, prostatës, gjirit dhe ovarian.

Në një studim të fundit të publikuar nga Gazeta e Federatës së Shoqërive Amerikane për Biologji Eksperimentale, ekstraktet e kamomilit treguan se shkaktojnë efekte frenuese minimale të rritjes në qelizat normale të shëndetshme, por shfaqën reduktime të konsiderueshme në qelizat kancerogjene të njeriut, sidomos qelizat e androgjenit që shpesh çojnë në kancerin e prostatës.

 

Lehtëson bllokimet

Për shkak se përfitimet e kamomilit përfshijnë si luftimin e infeksionit ashtu edhe reduktimin e mbingarkesës së mukusit, shtohet në shumë sprejë të hundës. Çaji i kamomilës është gjithashtu një zgjedhje e mirë kur jeni të sëmurë dhe doni të mundni një infeksion të ftohtë, gripi ose sinus.

Studimet tregojnë se inhalimi me avull me ekstrakt kamomil është i dobishëm në simptoma të ftohta të zakonshme. Disa njerëz madje “bëjnë gargarë” me çaj kamomil apo ekstrakt për të luftuar inflamacionin e mukusit brenda gojës dhe fytit.

 

Mbron shëndetin e lëkurës

Vuani nga inflamacioni i lëkurës apo lëkurë të thatë, e irrituar, e plakur dhe e skuqur? Provoni të përdorni vaj kamomil të përzier në locion. Kamomili mbron lëkurën e butë dhe të shëndetshme dhe lehtëson acarimet falë vetive anti-inflamatore dhe antibakteriale.

Flavonoidet dhe vajrat thelbësore të kamomilës depërtojnë nën sipërfaqen e lëkurës në shtresat më të thella të lëkurës, duke ruajtur pamjen e saj rinore dhe mbrojtjen imune. Si një ilaç tradicional, është përdorur për shekuj për të trajtuar plagët, ulcerat, ekzemën, irritimet e lëkurës, djegiet dhe plagët e kancerit.

Sot dijmë përfitimet e kamomilës dhe përdorimi vazhdon edhe më tej – është gjithashtu e dobishme për heqjen e shenjave të plakjes si njolla të errëta dhe linja të imta, duke zvogëluar zbokthin natyrshëm, duke e trajtuar me shpejtësi lijen e ujit dhe duke shëruar plagët. Përveç kësaj, ajo bën një trajtim të shkëlqyer natyral të lëkurës së skuqur që shkaktohet nga pelenat për foshnja dhe mund të përdoret edhe rreth syve për të luftuar infeksionet.

 

Mbanë mishin e dhëmbëve dhe dhëmbët të shëndetshëm

Përveç lëkurës shëruese dhe traktit të frymëmarrjes, përfitimet e kamomilës përfshijnë aftësinë për të luftuar infeksione të ndryshme bakteriale të zgavrës në gojë, dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve. Përfitimet e kamomilës ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjeve të lidhura me plagë dhe dhimbje të dhimbshme të kancerit, plus ato luftojnë bakteret e dëmshme që mund të jetojnë brenda gojës.

 

Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Kohët e fundit, kamomila është I lidhur me sigurimin e mbrojtjes kardiovaskulare. Për shkak të nivelit të lartë të flavonoideve, kamomili i konsumuar në ushqime lidhet me një rrezik më të ulët të vdekjes nga sëmundjet koronare të zemrës tek burrat e moshuar.

Një studim i botuar në The Lancet gjeti marrjen e flavonoidit të 805 burrave të moshës 65-84 vjeç dhe zbuloi se marrja e flavonoideve më të larta nga ushqimet dhe bimët ishte dukshëm e lidhur me vdekshmërinë nga sëmundjet koronare të zemrës. 

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com