Lart

Pse është Majdanozi Kaq i Shëndetshëm

Majdanozi shpesh shtohet në ushqime për të shtuar aromën ose paraqitjen e një pjate. Megjithatë, ajo gjithashtu mund të ofrojë një sërë përfitimesh shëndetësore.

Përdorimi i majdanozit në gatim është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur shijen dhe për të përmirësuar pamjen e një pjatë pa shtuar natriumi ose kripë shtesë në një vakt. Majdanozi gjithashtu mund të ofrojë përfitime ushqyese ndaj eshtrave dhe sistemit imunitar.

Pse është Majdanozi Kaq i Shëndetshëm

Faktet e shpejta mbi majdanoz

Majdanozi mund të ndihmojë për tu mbrojtur nga kanceri, diabeti dhe dobësimi i kockave. Një filxhan majdanoz i copëtuar siguron 1,2 % të konsumit të përditshëm të individit me vitaminë K.

Majdanoz mund të përzihet në smoothies ose shtohet në ngrënie si garniturë.

Mos konsumoni majdanoz duke marrë hollues gjaku. Kjo është për shkak të efekteve të koagulimit të gjakut të përmbajtjes së lartë të vitaminës K.

 

Përfitimet

Majdanozi është i madh për aromatizues të ushqimit pa shtuar sasi jo të shëndetshme të kripës ose sheqerit. Përfitimet e mundshme shëndetësore në vijim janë qenë të lidhura me konsumimin e majdanozit.

 

Parandalimi i kancerit

Flavonoidet janë komponimet e bimëve natyrale që mund të kundërvejnë agjentët që shkaktojnë sëmundje në trup.

Miricetin është një flavonoid i gjetur në majdanoz dhe bimë të tjera. Ajo ka treguar se ndihmon në parandalimin e kancerit të lëkurës. Majdanoz përmban një nga përqendrimet më të larta të miricetin për 100 gram.

Studimet kanë treguar se majdanozi dhe bimët dhe perimet e tjera të gjelbërta mund të bllokojnë efektet që shkaktojnë kancerin nga aminet heterociklike. Këto janë komponimet kimike që kanë cilësi të shkaktojnë kancerin. Ato krijohen kur mishi është i pjekur në skarë në temperatura të larta.

Ata që preferojnë biftekë të pjekur duhet ta barazpeshojnë atë me perime të gjelbra, të tilla si majdanoz, për të ndihmuar në reduktimin e këtyre efekteve potencialisht të dëmshme.

Apigenin është një kimikate natyral që gjendet në majdanoz. Në një përmbledhje të vitit 2015, ajo u tregua për të ulur madhësinë e tumorit në një formë agresive të kancerit të gjirit. Hulumtuesit besojnë se apigenin mund të jetë një trajtim premtues jo-toksik i kancerit në të ardhmen.

 

Mbron kundër diabetit

Miricetin e pranishme në majdanoz është shqyrtuar gjithashtu për përdorim në trajtimin dhe parandalimin e diabetit.

Studimet laboratorike dhe të kafshëve kanë treguar se miricetin mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak dhe të ulë rezistencën ndaj insulinës. Gjithashtu duket se ofron efekte anti-inflamatore dhe largon yndyrën e tepërt nga gjaku.

 

Përmirëson shëndetin e kockave

Marrja e ulët e vitaminës K është shoqëruar me një rrezik më të lartë të thyerjes së kockave. Konsumi i sasisë adekuate të vitaminës K mund të përmirësojë shëndetin e kockave duke përmirësuar absorbimin e kalciumit dhe duke reduktuar sekretimin e kalciumit në urinë.

Në një meta-analizë të fundit, subjektet me nivelet më të larta të vitaminës K përjetuan fraktura 22 përqind më pak se ato me nivele të ulëta.

Dhjetë degëza të majdanozit janë të mjaftueshme për të arritur sasinë e përditshme të vitaminës K.

Ushqimi i një sërë frutash, perimesh dhe bimësh është i lidhur me një rrezik të reduktuar të problemeve shëndetësore. Një dietë me sasi më të lartë të ushqimeve natyrore dhe më pak ushqime të prodhuara ka më shumë gjasa të rezultojë në një shëndet më të mirë të përgjithshëm.

Një kimikate ose vitaminë nuk ka të ngjarë të ofrojë të njëjtat përfitime shëndetësore në vetvete ose në formë shtesë. Ai siguron më shumë përfitime për të konsumuar ushqimin në formën e tij origjinale.

Pse është Majdanozi Kaq i Shëndetshëm

Vlerat ushqyese

Një filxhan me majdanoz të copëtuar përmban:

 • 22 kalori
 • 1.78 gramë (g) të proteinave
 • 0.47 g yndyre
 • 3.8 g karbohidrate
 • 2 g fibra
 • 0.51 g sheqer

Sasia e njëjtë e majdanozit siguron 984 mikrogramë (mcg) të vitaminës K, si dhe 79.8 mcg vitaminë C dhe 5.054 njësi ndërkombëtare (IU) të vitaminës A. Një filxhan majdanoz siguron 1,230 për qind të marrjes së rekomanduar të vitaminës K.

 

Dietë

Mishi i freskët i copëtuar me majdanoz ka aromë pikante, dhe konbinoji me:

 • patate
 • salcat me bazë domate
 • sallatë me bazë gruri
 • ushqim deti
 • vezët

Këtu janë disa këshilla të shpejta:

 • Hidhni disa copa të majdanozit në lëngun tuaj të preferuar të gjelbër.
 • Mbaro një omeletë, quiche, ose frittata me një pjesë të vogël të majdanoz të copëtuar.
 • Shto majdanoz të copëtuar në çdo sallatë të bërë në shtëpi.

 

Rreziqet

Është e rëndësishme të mos ndryshoni papritur shumën e vitaminës K në dietë ndërsa merrni gjak-hollues si Coumadin ose ëarfarin. Vitamina K luan një rol kyç në mpiksjen e gjakut.

Dieta e përgjithshme është më e rëndësishme në parandalimin e sëmundjeve dhe në arritjen e shëndetit të mirë. Ushqimi i një diete të ndryshme si një rrugë drejt një jetese të shëndetshme është më jetike se përqëndrimi në ushqimet individuale

 

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com