Lart

12 Përfitimet shëndetësore të lëngut të mjedrave

Përfitimet shëndetësore të lëngut të mjedrës përfshijnë mbështetjen e shëndetit të zemrës, mbështetjen e humbjes së peshës, mbështetjen e shëndetit të kockave, mbështetjen e shëndetit të syve, lehtësimin e dhimbjeve, shërimin e plagëve dhe parandalimin e kancerit. Përfitime të tjera përfshijnë forcimin e sistemit imunitar, ngadalësimin e procesit të plakjes, përmirësimin e lëkurës, luftimin e diabetit dhe përmirësimin e tretjes.

 

Asnjë dietë nuk është e plotë pa disa fruta të freskëta. Frutat përmbajnë shumë lëndë ushqyese thelbësore që nuk mund të merrni nga ushqimet e rregullta. Për disa arsye këto ushqime të lëngshme, shumëngjyrëshe e të shijshme janë të nën-konsumuara. Ju mund ta ndryshoni atë duke shtuar disa fruta si mjedrat në dietën tuaj dhe nëse nuk jeni në gjendje për t’i ngrënë të gjitha, gjithmonë mund të bëni një lëng të shijshëm prej tyre. Mjedrat janë një kulturë mes të verës, por me përparimet teknologjike, këto fruta janë tani në dispozicion gjatë gjithë vitit.

 

Mjedrat kanë një histori të gjatë. Ata thuhet se kanë origjinën në Azi, por disa lloje janë vendase në SHBA. Përmendja e parë e mjedrës në letërsinë ishte në 1548. Ata u rritën më vonë në Evropë dhe Amerikë në shekullin e 19-të. Mjedrat mund të konsumohen në shumë mënyra të ndryshme të tilla si në smoothie, në çaj, ju mund t’i përzieni ato në qullin tuaj dhe kos. Edhe reçeli i mjedrës është gjithashtu shumë i shijshëm, por duke i ngrënë ato, të papërpunuara ose duke bërë një lëng të freskët është gjithmonë më  mirë.

Ka shumë mënyra përmes të cilave ju mund të bëni lëng mjedër në shtëpi. Një kërkim i shpejtë do t’ju çojë në receta të ndryshme. Një mënyrë e lehtë është përzierja e një filxhani me mjedra me një kub të akullit dhe një lugë çaji mjaltë. Hidheni në një gotë dhe shijojeni. Ju mund të shtoni lëng limoni dhe mente nëse ju pëlqen shija e tyre. Ka edhe një recetë ku mund t’i shtoni banane. E gjitha varet nga shija juaj dhe nga ajo që ju pëlqen.

12 Përfitimet shëndetësore të lëngut të mjedrave

12 Përfitimet e mahnitshme të shëndetit të lëngut të mjedrës

 

Ka shumë përfitime nga konsumimi i lëngut të mjedrës. Meqenëse nuk i’a heqim lëkurën, ashtu siç bëjmë me mollë, lëngu ruan të gjitha ushqyesit e frutave të freskëta. Kjo pije e shijshme është e pasur me vitaminë C, vitaminë K, mangan, acid gali, antioksidantë dhe fibër. Këto ushqyes mund të na ndihmojnë të udhëheqim një mënyrë jetese të shëndetshme. Ne kemi listuar vetëm disa përfitime të mahnitshme duke përfshirë lëngun e mjedrës në dietën tuaj:

 

 1. Promovon shëndetin e zemrës

Mjedrat ulin inflamacion dhe ulin ngarkesën e zemrave tuaja. Ata gjithashtu përmbajnë antocianinë të cilat kanë efekt qetësues në zemrën tuaj. Vlerat ushqyese në këtë frut mund të hollojnë gjakun, duke e bërë më të lehtë për zemrën që të pompojë. Në këtë mënyrë përmirëson sistemin tuaj kardiovaskular dhe mund të ndihmojë në parandalimin e sulmeve të zemrës në të ardhmen.

 

 1. Ndihmon në humbje peshe

Mjedrat mund të nxisin metabolizmin tuaj. Fibrat ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë, duke parandaluar dhimbjet e barkut nga uria. Ata gjithashtu përmbajnë magnez, i cili shkrin yndyrën e tepërt në trupin tuaj. Ky frut delikat është i ulët në kalori dhe ka vlerë të lartë ushqyese. Kështu që ju mund të mos shqetësoni për mos përmbushjen e sasisë së caktuar të përditshme të vlerave ushqyese.

 

 1. Mirë për eshtrat tuaja

Mjedrat promovojnë shëndetin skeletor pasi ato përmbajnë shumë kalcium në to. Shumica e kalciumit tuaj ruhet në kockat tuaja dhe kalciumi lirohet në trupin tuaj sa herë që kërkohet. Vitamina B, C, dhe K në të gjithashtu mbajnë shëndet të mirë kockash. Ajo gjithashtu lehtëson inflamacionin dhe ënjtje. Prandaj, nëse keni artrit, duke përfshirë mjedrat në dietën tuaj mund të bëni mrekulli.

 

 1. Mirë për sytë tuaj

Mjedrat përmbajnë lëndë ushqyese që prodhojnë gjëndra shëndetësore në sy. Sytë e thatë mund të bëjnë shumë keq për shikimin tuaj. Për më tepër, ajo parandalon sëmundjet si degjenerimi Makular. Kjo është një kusht i lidhur me moshën që ndikon në sytë tuaj. Ajo dëmton retinën dhe ndikon në pikën e mesit të fushës vizuale.

 

 1. Heq dhimbjen

Këto mjedrat e kuqe të vogla mund të konsiderohen si qetësues natyral. Komponentët antiinflamatorë në to reduktojnë dhimbjen e shkaktuar nga artriti.

 

 1. Ndihmon plagët shëruese

Vitamina C në lëngun e mjedrave mund të ndihmojë në shërimin e plagëve dhe djegieve. Përfshirja e tyre rregullisht mund të rrisë shkallën e mpiksjes së gjakut. Ndihmon trupin të shërohet më shpejt dhe të mbajë nivele të shëndetshme të hormoneve. Ndihmon në formimin e mpiksjes së gjakut më shpejt.

 

 1. Parandalon kancerin

Lëng I mjedrave përmban një antioksidant të njohur si acidi ellagik. Është një kompleks që ndihmon në luftimin e kancerit. Ngrënia e tyre rregullisht mund t’ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm dhe të parandaloni kancerin. Ky super kokërr shkakton qelizat e kancerit të vetë-shkatërrohen dhe e mban sistemin tuaj të shëndetshëm. Është gjithmonë mirë të dimë se çfarë lloj ushqimi mund të ngadalësojë dhe të rrisë ritmin e formimit të qelizave të kancerit. Përpara se të merrni ndonjë vendim, gjithmonë konsultohuni me mjekun tuaj.

 

 1. Fuqizon sistemin imunitar

Ata forcojnë sistemin tuaj imunitar duke përmirësuar aftësinë e trupit për të luftuar sëmundjet. Trupi bëhet më i shpejtë në reagimin ndaj alergeneve dhe baktereve, duke parandaluar shumë sëmundje. Vitamina C dhe mangani në të punojnë kundër dëmtimit të oksigjenit.

 

 1. Anti-Plakje

Vajra nga mjedra e kuqe mund të përdoret si një krem ​​për diell, por ka veti të mrekullueshme kundër plakjes. Duke e përdorur atë rregullisht mund të mbani lëkurën tuaj të fortë dhe të shëndetshëm.

 

 1. Mirë për lëkurën tuaj

Acidi ellagik në mjedra parandalon kancerin e mushkërive, fshikëzës, ezofagut dhe të lëkurës. Thatësira dhe kruajtja e lëkurës tuaj mund të pakësohen përmes këtyre mjedrave. Vlerat ushqyese në këto mjedra mbajnë lëkurën tuaj të flokëve dhe thonjtë të shëndetshëm. Shumë produkte të kujdesit të lëkurës përfshijnë vajra nga mjedrat për shkak të aftësive të saj të mahnitshme.

 

 1. Ndihmon në luftën kundër diabetit

Lëngu i mjedrave ndihmon në rregullimin e insulinës në trupin tuaj. Ata nuk kanë shumë karbohidrate, por janë të mbushura me fibra. Ato ndihmojnë të largojnë  yndyrnat larg nga zemra dhe të mbajnë kolesterolin tuaj në kontroll. Gjithashtu ngadalëson rritjen e sheqerit në gjak. Pra, nëse jeni në rrezik të diabetit, hani këto mjedra rregullisht.

 

 1. Përmirëson tretjen

Lëngu i manaferrave është i pasur me fibra dhe mangan. Këto ushqyes mund të ngadalësojnë tretjen, kështu që ju ndiheni të plotë për një kohë të gjatë. Ata gjithashtu rrisin normat metabolike të trupit tuaj. Kështu, humbje më e shpejtë e peshës.

 

Përfundim

Manaferrat janë një mundësi shumë e mirë në qoftë se po kërkoni për shëndetin tuaj. Ata janë të mirë për zemrën, lëkurën, flokët, tretjen, eshtrat dhe sistemin tuaj imunitar. Ata janë veçanërisht të mira për gratë kur janë shtatzënë ose gjidhënëse. Herbalistët thonë se gratë që konsumojnë çaj të mjedrave gjatë shtatzënisë përballen me probleme më të vogla gjatë punës. Edhe gjethet prej saj mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni shëndetin tuaj. Edhe pse nuk ka asnjë arsye për ju që të mos përfshini këtë frut të mahnitshëm në dietën tuaj, konsultimi me një specialist është gjithmonë një ide e mirë.

Shpërndaj
Nutricione - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni si të bëni zgjedhje të mençura për të shmangur glutenin dhe të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com